Mi a baj Umbridge-dzsel és Dumbledore-ral? - Harry Potter és a gyermekjogok

Mi a baj Umbridge-dzsel és Dumbledore-ral? - Harry Potter és a gyermekjogok

A Harry Potter igazi felemelkedéstörténet, melynek során a lépcső alá száműzött fiúból egy közösség példaképe és vezetője lesz. Az odáig vezető út viszont eléggé rögös, és buktatókkal teli. Hogyan látja a Harry Potter-univerzumot a gyermekvédelmi jogász, miért fontos a roxforti tanárok szerepe, és mi a legnagyobb probléma Dolores Umbridge-dzsal vagy éppen Dumbledore professzorral? Gyurkó Szilvia gyermekvédelmi szempontból elemzi a HP-t. (Júniusban Harry Potter-hónapot tartunk, rengeteg cikkünk lesz, amiket itt lehet majd elérni.)

Gyurkó Szilvia | 2020. június 17. |

A Privet Drive 4. szám alatt élő Dursley-ék az unokaöccsüket a lépcső alatti aprócska lyukban tartják, rendszeresen megalázzák. A fiú Vernon bácsi levetett gönceit hordja,  törött a szemüvege, és ha rosszul viselkedik, nem kap vacsorát. Az első kötet 20. oldalának végére az egyszeri gyerekjogásznak már csak egyetlen kérdés motoszkál a fejében: HOL A FRÁSZBAN VAN A GYERMEKVÉDELEM, ÉS MIÉRT NEM VISZI EL EZEKET A RETTENETESEN ANTIPATIKUS GYERMEKBÁNTALMAZÓ ELMEROGGYANTAKAT A MUGLIVILÁG LEGSÖTÉTEBB SZEGLETÉBE?! 

Tudjuk, hogy sajnos a valóságban is sokan és sokféleképpen bántalmaznak gyerekeket, anélkül, hogy annak következménye lenne, de az, hogy a Harry Potter-sorozat hét kötetének egyetlen sora sem utal arra, hogy bármilyen eleme működne a gyermekvédelemnek, mindenképpen megér egy kis magyarázatot. 

Harry Potter-hónap
Tavaly egy teljes Könyves Magazin-számot szenteltünk az éppen akkor évfordulós Harry Potter-sorozatnak, most pedig úgy döntöttünk, hogy a júniust tematikus HP-hónapnak nevezzük ki. Hogy ez mit jelent? Rengeteg érdekes cikket, portrét, összeállítást, melyeket már olvashattatok a hagyományos Könyves Magazinban (azaz a printváltozatban), de most online is elérhetőek lesznek. Emellett készülünk aktualitásokkal is. A cikkeket itt lehet majd elérni.

Angliában 1991-ben fogadták el az első olyan gyermekvédelmi törvényt, ami nagyobb beavatkozási lehetőséget adott a szakembereknek gyerekbántalmazás és elhanyagolás esetére, de ennek a gyakorlati érvényesülése nem ment könnyen. Sokan még évekkel később sem tudtak arról, hogy mit jelent a „jelzési kötelezettség”. Az első HP-könyv eredetileg 1997-ben jelent meg, ami azt jelenti, hogy ha a sztori nem Angliában, hanem Magyarországon játszódna, és egy Henri nevű kisfiúval történne mindez a Fagyalbokor utca 4-ben, akkor is ugyanez lenne a helyzet. Leginkább azért, mert 1997-ben még nem létezett a mai értelemben vett gyermekvédelem Magyarországon. Maga a gyermekvédelmi törvény 1997 novemberében lépett hatályba, így ha valaki tudta is, hogy mi történik egy gyerekkel a gondosan karbantartott előkert mögötti ház zárt ajtaja mögött, hivatalosan vajmi keveset tehetett ellene. 

De a HP-univerzumban az ügyeket egyébként is máshogyan oldják meg. Nincsenek gyermekvédelmisek, se iskolai szociális munkások, se gyermekpszichológusok vagy képzett kortárs segítők. Barátságok vannak, meg néhány odafigyelő felnőtt, aki, ha nem is professzionálisan, de szívből és őszintén nyújt segítséget a gyerekeknek – a végeredményt tekintve igen jó hatásfokkal. Akin meg semmi sem segít, azt elvarázsolják. 

Mit nem adnék néha egy varázspálcáért, vagy pusztán csak azért, hogy minden iskolában legyen egy McGalagony professzor! Egy olyan tanár, aki következetesen és tiszta szívvel terelgeti, óvja és védi a gyerekeket. Mert bár úgy tűnik, a varázsvilágban lazán veszik a tankötelezettséget, és az oktatáshoz való jog sem egyetemes (elég sokszor fenyegetik a gyerekeket kirúgással), azt senki sem vitatja, hogy a bentlakásos iskolákban nemcsak tanítás, de nevelés is folyik, és a tanárok egyfajta pótszülei is a gyerekeknek.  Ezért különösen nagy szívás, ha a lélek finom rezdülései iránt (látszólag) totál közömbös Piton professzor a vezető tanára annak a háznak, ahová beosztottak, vagy ha épp akkor jártál a Roxfortba, amikor ő volt az igazgató.  

HP története az oktatás és az iskola fontosságáról is szól. Hiába kötelező az oktatás, nem mindegy, hogy hova jársz és ott milyen hatások érnek. Miközben persze sehol sem könnyű. A kortárs zaklatás és az iskolai erőszak, a rossz típusú versengés, és azok a tanárok, akik stigmatizálnak és kirekesztenek gyerekeket, alapvetően meghatározzák egy intézmény atmoszféráját. A Roxfort ebből a szempontból nem a legjobb hely. Az iskolai tradíciók felerősítik a versengést és hagyományt teremtenek a kortárs erőszakból. Dolores Umbridge méltatlan, és a testi fenyítést, fizikai erőszakot és érzelmi zsarolást vegyítő aljasan gonosz tanári működése ugyan az egész történetből kiemelkedik, de azért azt mindenki tudja, hogy ebben az iskolában nem a Sötét Varázslatok Kivédése órán a legnagyobb a traumatizálódás kockázata. 

A varázsvilágban senki nem egyetemen tanulja a segítést, viszont vannak, akik olyan természetességgel és bölcsességgel segítik a gyerekeket abban, hogy megerősödjenek, ami minden gyermekvédelmi szakma dicsőségére válna. Imádtam Lupin professzort, a meghasonlott, kétségek és világok között vergődő, de elképesztően érzékeny és fantasztikusan finom gondolkodású tanárembert. Milyen végtelenül cinikus (és tipikus), hogy azért hagyja el a Roxfortot, mert a szülők veszélyesnek tartanak egy vérfarkas tanárt – hogy aztán Dolores Umbridge később majd vidáman terrorizálja a gyerekeket a rózsaszín moherpulcsijában, a falra lógatott cicaportrés tányérkái alatt. Mondani se kell, hogy Umbridge legnagyobb baja nem az, hogy a puszta léte egy vizuális környezetszennyezés, hanem hogy minden akciója legalább négy-öt pontban megsérti a Gyermekjogi Egyezményt. 

Tilos a gyerekeket megalázni. Tilos a gyerekeket testi fenyítésnek alávetni. Tilos a gyerekek közötti hátrányos megkülönböztetés származásra, családi körülményeikre, vagy bármi egyébre hivatkozással. Tilos a gyerekek egészséges fejlődését veszélyeztetni. Már ennyiből is látszik, hogy Umbridge aljas működése nemcsak emberileg, de gyermekjogilag is elítélendő. Milyen jó, hogy kontroll nélküli tombolása nem tart sokáig. 

Gyurkó Szilvia (fotó: Valuska Gábor)

A tanárok mellett a szülők is nagyon fontos tényezők a gyerekek életében. Vannak, akik veszélyeztetők, mint Draco Malfoy szülei, akik sokáig bábuként mozgatják a gyereküket, de vannak, akik védelmezők és megerősítők. Harryt már-már örökbefogadja Ron családja, majd Sirius Black, ez pedig fontos szerepet játszik abban, hogy ki tudja bontakoztatni a benne rejlő képességeket. Az árva, elnyomott és rendszeres megalázásokat elszenvedő fiú, akit érzelmileg és fizikailag is elhanyagolnak és bántanak, néhány felnőttel és gyerekkel kialakított bizalmi kapcsolata eredményeképpen, az idő előrehaladtával képes megtalálni önmagát, sikeres lesz és igazi példaképpé válik. Ha a Harry Potter-történet egy gyermekvédelmi szakkönyvben szerepelne, így írnánk róla: mint köztudott, a gyerekek rezílienciáját (ellenálló képességét) az élet viharaival szemben legjobban az növeli, ha van körülöttük olyan felnőtt személy, akivel jó, bizalmi kapcsolatot tudnak kialakítani, és ebben a kapcsolatban megtapasztalhatják, hogy szerethetőek, és úgy vannak jól, ahogy vannak. 

Egy ideális világban minden gyerek körül sok-sok támogató felnőtt lenne. Harryéknek jut néhány ilyen kapcsolat a Roxfortban (például Hagriddal) és azon kívül is (a Főnix Rendje tagjaival), azonban a varázsvilág sem ideális. És akkor ez az a pont, ahol nem lehet tovább halogatni, hogy beszéljünk Dumbledore-ról. Nagyon nehéz ez, mert Harry is szerette őt, és mindenki más is, akivel olvasóként azonosulni lehetett. Mégis, a kezdetektől van egyfajta kettősség a Roxfort igazgatójában. Egyszerre példakép a gyerekeknek, és elrettentő minta. Utóbbi leginkább azért, mert rejtőzködő és kiszámíthatatlan, nem igazán tud együttműködni, túl könnyen áldoz fel kapcsolatokat, manipulatív, és nem biztos, hogy minden döntésében a gyerekek legfőbb érdeke vezeti (ami viszont az egyik legfontosabb gyermekjogi alapelvünk!). 

Talán ő is, mint minden bölcs ember, hosszabb távban gondolkodik, mint egyetlen emberöltő – egy gyerek számára ez azonban rémisztő, kétségbeejtő és dühítő lehet. Főleg a kiszolgáltatottság  miatt, ami abból fakad, hogy nem érthetők a felnőtt lépései és döntései. Harry is átélte ezeket az érzéseket, megharcolt velük, és végül ebben a küzdelemben nőtt fel igazán.  Ha innen nézzük, Dumbledore megkérdőjelezhető döntései is hozzájárulnak Harry személyiségfejlődéséhez. De akkor is. Ez az út nehéz és küzdelmes.Bár az élet végső soron erről szól. 

A gyermekkori tapasztalásaink révén válunk azzá a felnőtté, aki a halálig erőt merít majd az első tizennyolc év pozitív élményeiből, és harcol a démonokkal, amelyekkel gyerekként megismerkedett. Ezért fontos az út, amit Harry bejár, és mindaz az élmény, amit Dumbledore révén (is) szerez. A gyermekjogi megközelítés is ezt mondja: a gyerek nem „lesz”, hanem „van”. Mindaz, amit megél és megtapasztal, a felnőttkora bázisa lesz. Ekkor tanulja meg elmondani a véleményét, és meghallgatni másokét, gyakorolni a jogát az őt érintő ügyekben való részvételre, tiszteletben tartani mások gondolatait és meggyőződését, küzdeni olyan alapértékekért, mint az egyenlőség, a szabadság és a közösség értékei, az összetartozás, az elfogadás, a testvériség. Ezért törvényszerű, hogy a történet legvégén a nagy csatát egy iskolában vívják, és a gyerekek kulcsszereplők benne. Mert csak az a felnőtt tud majd könnyen és jól kiállni a számára fontos dolgokért, aki gyerekként is megtapasztalta az ilyen küzdelem erejét. 

Sokan gondolják, hogy a gyermekjogok elvont jogszabályok gyűjteménye, ez azonban nincs így. A gyermekjogok összessége nem több és nem kevesebb, mint azoknak a dolgoknak a katalógusa, amire egy gyereknek szüksége van a jó gyerekkorhoz, és amitől meg kell védeni a gyereket, hogy ez a jó gyerekkor ne sérüljön. 

Kemény Zsófi: Tegyél úgy, mintha nem is létezne - Erős nők a Harry Potterben - Könyves magazin

Épp az a korosztály és évfolyam vagyok, ak i a Roxfortba járó gyerekekkel együtt volt szerencsés felnőni. Ki ne zokogott volna közülünk a boldogságtól, amikor kijött egy új rész a könyvből? Ki ne várta volna olyan extázisban, ahogy az először-meglátni-a-tengert-a-szerpentinről-élményt? Ki ne fetrengett volna át a földön napokat, amikor végre hozzájutott?

A gyermekjogok nem azt jelentik, hogy egy gyereknek mindent szabad, és nem is azt, hogy majd akkor lesznek jogaik, ha a kötelességeiket teljesítik. A gyermekjogok azt jelentik, hogy odafigyelünk a gyerekekre, és reagálunk a szükségleteikre. 

A gyerekeket a felnőttek odafigyelése és elfogadása teszi ellenállóvá az élet viharaival szemben, ezért nem elég pusztán a védelmükkel foglalkozni. Képessé kell tenni őket arra, hogy megvédjék magukat – és nem csak mágiával. Sőt, az egész történet arról szól, hogy a varázslás valójában csak egy eszköz. Ami igazán erővel ruházza fel a főszereplőket, az önmaguk elfogadása, a felelősségvállalás a saját döntéseikért és a közösségért, valamint  hogy képviselni tudják az értékeket, amikben hisznek. A Gyermekjogi Egyezmény ezt úgy hívja: „empowering”. A gyerek felruházása mindazon képességekkel, amelyek lehetővé teszik számára, hogy megvalósítsa és megvédje önmagát. Ha innen nézzük, a sok borzalom ellenére (vagy épp azzal együtt), Harry Potter története az egyik legszebb és legerősebb kortárs gyermekjogi történet, ami minden nehéz sorsú gyereknek azt ígéri, hogy van rá esély, hogy beteljesítse a sorsát, és azzá a felnőtté válhasson, akinek született.

Kapcsolódó cikkek
...
Gyerekirodalom

Fellázadtak Rowling brit kiadójának alkalmazottai

Nem csitulnak a Harry Potter írója körüli botrány hullámai, transzfóbnak minősített megnyilvánulásai miatt most brit kiadójának néhány alkalmazottja mondta azt, nem akar Rowling új meséjén dolgozni.

...
Gyerekirodalom

Minden, amit tudni akartál a Harry Potter-sorozatról! - Bevezetés Rowling univerzumába

Harry Potter 40 éves lesz, JK Rowling 55. Hol írta a regényt? Mennyi pénzt hoztak a könyvek és a filmek? Hogyan vált egy generációt összekötő jelenséggé a regényfolyam.

...
Gyerekirodalom

5 dolog, amit tudnod kell Rowling új meséjéről

A Harry Potter írója pár napja jelentette be, hogy részletekben fogja közzétenni azt az évek óta az asztalfiókban, pontosabban a padláson porosodó meséjét, amelyet eredetileg a gyerekeinek írt. A The Ickabog című történetből jelenleg nyolc fejezet érhető el, de minket máris teljesen beszippantott. Összeszedtük, mit érdemes tudni róla.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

Hírek
...
Hírek

Bödőcs szipogó kérvényezője sosem nyúlt le uniós forrásokat

...
Gyerekirodalom

6 könyv, ami a holokauszt témáját dolgozza fel gyerekeknek

...
Hírek

Rekordot döntöttek a magyar olvasók

...
Hírek

Bartis Attila és Tóth Krisztina is versenyben van az EBRD Irodalmi Díjáért

...
Hírek

Ledöntötték Radnóti Miklós mellszobrát Győrben

...
Hírek

Meghalt András Ferenc, a hazai krimit új alapokra helyező rendező

...
Szórakozás

8 könyv, amiről azt hitték, soha nem lehet filmre vinni

...
Szórakozás

A sógun alkotója elárulta, mi sokkolta őt az eredeti regényben

...
Szórakozás

Buli a Budapest Parkban, drMáriás, PesText és még Van Gogh is [PROGRAMAJÁNLÓ]

...
Nagy

Ezeket a könyveket olvasd, ha jobban meg akarod ismerni a roma irodalom gazdagságát!

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írókat és kutatókat kértünk meg, hogy ajánljanak olvasnivalókat a roma irodalomból. Cikkünkben most összegyűjtöttük ezeket.

Szerzőink

...
Sándor Anna

A legújabb tündéres fantasy kellemesen borzongat, miközben ősi varázslatok mélyére húz

...
Kiss Imola

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

...
Kiss Imola

Viszály: kinek fáj jobban az árulás, Capoténak vagy a Hattyúknak?

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

Milyen volt elsőnek lenni? Ki és hogyan képviseli a romákat? Mi történik a romani nyelvvel? Életút-kötete kapcsán többek között ezekről is beszélgettünk Daróczi Ágnessel, a roma mozgalmak egyik úttörő alakjával.

...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

...
Podcast

Anyaság, apaság, az érzések kavalkádja – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk hatodik adásában Szabó T. Anna és Dragomán György voltak a vendégek, a beszélgetésükhöz pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

...
Nagy

Borbély András: Rafi Lajos verse lyukat üt a világon [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Borbély András költő, szerkesztő Rafi Lajos egyik versét választotta.

...
Nagy

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

A pszichológiát és a sötét rejtélyt kiválóan ötvöző krimi, A doboz után a héten került a boltokba A szekta, Läckberg és Fexeus közös regénytrilógiájának második része. Ez alkalomból beszélgettünk a szerzőpárossal.