„Ismerd meg a saját elméd” – tanácsolja Yuval Noah Harari, aki szerint az alkotás olyan, mint a hajózás: jól kell használni a szeleket.
A sztárszerző köteteit a magyar is olvasók is falják, legutóbb Nexus című művéből mutattunk részletet, amelyben többek között a mesterséges intelligencia hatásait vizsgálja.
Nemrég Facebook-oldalán osztotta meg követőivel, hogy milyen trükkök segítik őt a hatékony munkavégzésben. Mindannyian tanulhatunk belőlük, mutatjuk a tippjeit!
Ne erőltesd az alkotást!
„Próbálok az elme szeleivel együtt hajózni, és nem velük szemben. Ha úgy érzem, kreatív szelek fújnak, minden más munkát félreteszek, felvonom a vitorláimat, és a legkreatívabb feladataimra koncentrálok. Ha nem fúj a szél, nem kényszerítem magam alkotásra, inkább e-mailekre válaszolok, befizetem a számlákat, elmosogatok, és más sivár, de szükséges dolgokkal foglalkozom. Sokáig tartott, mire megtaláltam ezt a munkamódszert.”
Ne akard mindenáron kontrollálni!
„Eredetileg próbáltam kontrollálni a szeleket, ahelyett, hogy vitorláznék velük.
Kijelöltem egy időt az alkotásra, és hiába nem ott járt az agyam, tompa elmével is megpróbáltam csak azért is írni.
Volt ez a félelmem, hogy »talán ez a hangulat határozatlan ideig kitart majd, és ha nem tudok tompa hangulatban alkotni, akkor talán sosem leszek újra képes rá«.”
Vitorlázz!
„Minél jobban erőltettem az elmémet a kreativitásra, annál tompább lett. És fordítva: az adminisztratív munkára is kijelöltem az időt, és hiába volt az agyam kreatív hangulatban, makacsul ragaszkodtam hozzá, hogy befizessem azokat a számlákat. Sok év kellett, hogy megtanuljam, nem tudom irányítani az elmém szeleit, és ha lehet, inkább vitorlázzak velük.”
Ismerd meg a saját elméd!
„Némi elővigyázatosság: minden ember más. Ami nekem működik, másoknak nem biztos, hogy fog.
Bizonyos elméknek vitorláik vannak, másoknak evezőik.
Ha a te elméd egy ősi görög gálya, amelyet evezők hajtanak, ne próbálj olyan technikát használni, ami egy galleonhoz kell. Az első és legfontosabb tipp a hatékony munkához, hogy ismerd meg a saját elméd működését, mielőtt vakon lemásolnád más elméjének szokásait.”
Fotók: Wkipédia, Pexels