Gyönyörű szövegvideó készült Tóth Krisztina verséhez

A Magashegyi Underground Titkos életem címmel albumot készít Tóth Krisztina verseiből. Az egyik szöveghez, a Beszélekhez költői vidó is született.  Hallgassátok meg a dalt Beck Zoli és Bocskor Bíborka előadásában!

Könyves Magazin | 2020. május 20. |

Különleges, a szó szoros értelmében költői szövegvideóval jelentkezik a Magashegyi Underground. A dal és a hozzá készült vizuális anyag sok szempontból rendhagyó: a Magashegyi Underground kreatív műhelyének legtöbb alkotói forrást egyesítő dala. Fűrész Gábor gitáros Tóth Krisztina versére írta meg ezt a merengő-lebegő dalt, amelyben ismét hallhatjuk a Beck Zolit, a 30Y énekesét, aki sokadszor mutatja meg, milyen izgalmas és szuggesszív előadói párost alkot Bocskor Bíborkával. A dal hangzását - amelyért ismét a zenekar "belső producere" Toldi Miklós a felelős - erősen meghatározza a Subicz Gábor által hangszerelt vonósötös, amelyeket ezúttal is a Heureka Pop Orchestra tagjai szólaltattak meg. A dalhoz tartozó szövegvideó pedig egy utazás az elmúlt hónapok elnéptelenedett Budapestjére, amely egyszerre ismerős és ismeretlen, szomorú de mégis békés. 

 

Az új Magashegyi szám egyben Tóth Krisztina szövegeire íródott, Titkos életem című új albumuk előfutára is. Akik követték a zenekar pályafutását, tudják: a csapat irodalmi kötődése nem új keletű. „Már gyermekkoromban megragadta képzeletem a zene, a mozgás és az irodalom, mint kommunikációs formák." - nyilatkozta Bíborka - „Nagyon szép szenvedélyes helyekre vitt el, ahol kibomlott bennem minden szorongás, szépség, keserűség, öröm. Úgy éltem meg az olvasásaimat mintha egy sajátos moziba kerültem volna, ahol valahogyan levethettem ezeket az érzéseket és megismerve továbbléphettem, új felületeimen. Tóth Krisztina egyik versét már több, mint 10 éve énekeltem Péter Ogi barátommal, nagyon szép repülés volt, aztán már a korai Magashegyi dalparkjába is bekerült Szabó T Anna, Parti Nagy Lajos és Závada Pèter szöveg is. Úgy néz ki, organikusan maradt meg a zenekar életében ez az út, most pedig mint egy asszociációs sorozatban, néhány dalban Beck Zoli vendégszereplésével folytatjuk azt a közös világot, amit hajdan az Árnyékokkal elkezdtünk, az út végének anyagi formája pedig tervezetten egy Magashegyi Tóth Krisztina bakelit lemez lesz, a Titkos Életem."

Beck Zoli: Ezek a dalok használati tárgyak - Könyves magazin

Bookline Könyvek, 120 oldal, 2013, 2792 HUF Ma lesz az első, minden eddiginél nagyobb Rájátszás-koncert az Akváriumban. Beck Zolit, a 30y frontemberét és a Rájátszás kezdő hatosának tagját kérdeztük. Költészet popritmusban. Miről szól számodra a Rájátszás? Fotó: Valuska Gábor Hogyan kezdődött ez a 2011 óta tartó projekt?

„A dal az emlékezésről szól" - mesélt a Beszélekről Fűrész Gábor, a zenekar gitárosa és a dal szerzője - „Azokról a szeretteinkről, akik már nincsenek közöttünk, de az álmainkban mégis halljuk a hangjukat, úgy érezzük mintha beszélnének hozzánk. Egy misztikus vagy enigmatikus szöveg, mégis az élet egy olyan részét írja le, ami mindannyiunknak ismerős, közös mindannyiunkban." 

„Tóth Kriszta szövegei nagyon gyakran találnak el" - beszélt a szöveghez való viszonyáról Beck Zoli. - „A prózák, mint amilyen a Pixel, vagy a legutóbbi: a Fehér farkas néhány novellája, sűrűn írt emberi sorsa. És a verseké is - éppen ezé, mondjuk. Azt kellene mondanom talán, hogy nehéz volt elénekelni, a szövegen belülről megszólalni. De ez nem volna igaz, mert ez - a Tóth Krisztáé - a bennem megszólaló hang." 

Tóth Krisztina: A költészetből nem lehet kispórolni az időt - Könyves magazin

A világ minden rezgését befogó hatalmas adóvevő, ami olyan nyelvre konvertálja a bábeli zűrzavart, amit mindenki ért. Maga a költő, aki valamilyen módon a saját igényeihez alakítja a világot. Egy apró tárgy, ami lehetővé teszi, hogy a Föld legtöbb országában meg tudjuk szárítani a hajunkat.

És mit gondol a műről és a közös munkáról, a vers szerzője?

„Bocskor Bíborkával egy olyan összejövetelen ismerkedtünk meg, ahol a házigazda, Barabási Albert László kérésére mindketten felléptünk." - mesélt az első találkozásról Krsztina - „Később Bíborka keresett meg az ötlettel, hogy a zenekar feldolgozná néhány versemet. Ebből a néhányból aztán egy egész nagy anyag kerekedett. Nagyon szeretem, ahogy a szöveghez viszonyulnak: érzékenyen, végtelen szabadsággal. Azt hiszem, az egész zenekarra ez a levegős szabadság jellemző. Nem igazodnak divatokhoz, elvárásokhoz, és bár a korábbi felvételeket hallgatva jól látszik, hogy változnak, de mégis önazonosak és őszinték maradnak. El vagyok ragadtatva attól, ami született! Tavaly, amikor ott voltam az Akváriumban a Titkos Életem koncerten, úgy éreztem, a lehető legjobb, ami ezekkel a versekkel történhetett, az ez. A Magashegyi varázsporával meghintve új fényt, új ragyogást kaptak! És így olyan emberekhez is eljutnak, akik egyébként nem feltétlenül olvasnak kortárs irodalmat. Meglepő, izgalmas, bátor, egyszerre érzelmes és vagány dalok születtek. Igazi csoda! Hálás vagyok mindenkinek, aki részt vett ebben az alkotómunkában, hiszen a legtöbb vers hosszú évekkel ezelőtt megszületett, megjelent egy könyvben, most pedig új életre kel, száll, szárnyal, és - remélem- rengeteg embernek okoz majd örömet."

 

Kapcsolódó cikkek
...
Összekötve

A valódi történések a négy fal között zajlanak - Összekötve Tóth Krisztinával

Tóth Krisztina Libri irodalmi díjra jelölt, Fehér farkas című kötete ebben a rendkívüli helyzetben különösen aktuális. A szerzővel a novellában feltáruló titkos történetekről, a tárgyak és terek beszédességéről, készülő regényéről és a karanténlétről is beszélgettünk. 

...
Nagy

Tóth Krisztina: A költészetből nem lehet kispórolni az időt

...
Nagy

Beck Zoli: Ezek a dalok használati tárgyak

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

Olvass!
...
Beleolvasó

Erdős Virág verseiben nem válik szét a közélet és a magánélet ‒ Olvass bele!

Háborúban hallgatnak a múzsák? Erdős Virág verseiben nem hallgatnak, hanem ordítanak. Olvass bele az Eltérő tartalomba!

...
Beleolvasó

Karin Smirnoff noirjában egy temetéssel válnak csak igazán sötétté a dolgok – Olvass bele!

Titkok, erőszak és szektákhoz hasonló légkör: Karin Smirnoff könyvében egy gyászoló testvérpár küzd a szeretetért és az elfogadásért. Most elolvashatsz belőle egy részletet.

...
Beleolvasó

A Petri-díjas Rékai Anett kötete egy párkapcsolat függő játszmáit mutatja be

A kamaszkor lezárásáról és az önálló élet indulásának fázisairól szólnak a Petri-díjas Rékai Anett első kötetének szövegei. Olvass bele!

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Kitakarja a politikus a szépírót? Elővettük Csurka István drámáit [Csurka 90]

Csurka István ma lenne 90 éves, így arra voltunk kíváncsiak, mit lehet tudni a drámáiról. Mik a fő témái, és milyenek a hősei? Felfedezhető-e bennük a későbbi politikus? Milyen út vezetett a bemutatásukig? És vajon aktuálisak-e még? 

...
Kritika

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

Tahir Hamut Izgil ujgur költő és filmes a családjával együtt 2017-ben sikeresen elmenekült Kínából a tömeges letartóztatások elől. Memoárjában bemutatja, hogyan számol fel a totalitárius állam egy kultúrát és egy népet. A Ha értem jönnek éjjel a hét könyve.

...
Nagy

„halálomat türelmesen begombolom” – ma lenne 70 éves Sziveri János

Kifejezetten rövid élet jutott neki, ma ünnepelné hetvenedik születésnapját, de már 34 éve halott. Sziveri János vajdasági születésű költőre emlékezünk.

...
Kritika

Hogyan lesz egy anyából kiapadt, halálszagú folyó?

Az Anyám, a folyó című olasz regény lírai hangon előadott, töredékekből építkező történetének egy anya-lánya kapcsolat az alapja: a negyvenes éveiben járó lány az emlékezetét, így identitását is egyre inkább elveszítő anyjának meséli el – mintegy a felejtés ellen dolgozva – családjuk szerteágazó históriáját.

...
Nagy

Márquez regénye a végakarata ellenére jelent meg – Kafka, Nabokov is hasonlóan járt

Gabriel García Márquez posztumusz kisregényének megjelenése hatalmas irodalmi szenzáció, de van egy kis üröm az örömben, hiszen nem titok, az író meg akarta semmisíteni utolsó írását. 

...
Kritika

Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez

A Nobel-díjas norvég szerző egymásba írja a hófödte tájat és a koromsötét éjszakát, egymásba játszatja hősét és annak környezetét. A Fehérség az egzakttól a transzcendens felé vezet, így egyszerre szolgál a kivonulás és a bevezetés könyveként.