A Nobel-díjas Toni Morrison halála után a családja érintetlenül hagyta a házát, most pedig bárki megveheti, aki leszurkol érte 4,75 millió dollárt (rongyos másfél milliárd forintot). Ha viszont valaki csak az író privát könyvtárára vet szemet, akkor külön azt is meg lehet venni. A családnak annyi a kikötése, hogy nem lehet szemezgetni, és egyben kell megvásárolni a gyűjteményt, amely több mint 1200 könyvet tartalmaz. Hogy mennyibe kerül, arról nincs nyilvános információ, de a család hajlandó tárgyalni az árról.
De mire számíthat az, aki megveszi a Morrison-könyvtárat? Először is egy csomó dedikált könyvre, például Elie Wieseltől vagy Denzel Washingtontól, ezenkívül James Baldwin és Mark Twain regényeit, és olyan könyveket, amelyeket az Obama- vagy Clinton-házaspárok írtak, vagy róluk szólnak. (2012-ben Barack Obama elnöktől vehette át Morrison a Szabadság-medált.)
A könyvek nagyon jó állapotban vannak: Morrison gondos olvasó volt, nem törte meg a könyvek gerincét, és nem hajtott soha szamárfület a lapokon. Nem használt klasszikus könyvjelzőt, helyette random tárgyakat használt, hogy megjelölje, hol tart az olvasásban, például egy boríték darabkáját, vagy az üzenetrögzítő használati utasítását tartalmazó kártyát. Nagyon sok Stephen King-könyve volt - érdekes mód nem a legnépszerűbbek. Ami a legviccesebb, hogy a gyűjtemény része néhány olyan könyvtári könyv is, amelyeket sosem vitt vissza a könyvtárba - köztük saját regényének, a Nagyonkéknek egy példánya, amely tele van Morrison megjegyzéseivel, aláhúzásaival és áthúzásaival.
Forrás: Galerie