Szabó Magda a római szépségápolásról írta diplomamunkáját

Szabó Magda a római szépségápolásról írta diplomamunkáját

Az ókori római asszonyok szépségápolását vizsgálta szakdolgozatában Szabó Magda. Az egyik fejezetben kozmetikai recepteket is találunk.

bzs | 2024. november 20. |

Szabó Magda 1940-ben diplomázott a Debreceni Egyetem latin–magyar szakán. A száraznak és komolynak tűnő szakpárt egy meglehetősen kreatív és önazonos témával zárta le: az ókori Róma szépségápolásából írt szakdolgozatot. Arról, hogy az igazán profik szinte bármilyen témában tudnak szakmaian írni bárki meggyőződhet, a diplomamunka ugyanis online elérhető, ahogy arra Fodor Marcsi újságíró az írónőről szóló posztjában felhívta a figyelmet

Szabó Magda
Diana tükre - Írások a szépségről
Jaffa Kiadó, 2024, 304 oldal

A római szépségápolás az irodalom tükrében

"A szépségápolás az egyik fonál, mely az Ókor asszonyától a mai nőig vezet. Mert az asszony asszony, akármikor él is, és bár felölti százada álarcát, ez álarc alatt megtaláljuk igazi arcát, mely mindig egyforma marad. S marad a vágy is, az örök ösztön: hogy szebbé legyen, ezért tud már az Ókor is annyi szépítőszert felmutatni" - szögezi le a szerző az 1940-ben készült dolgozatban. Szabó külön fejezetet szentel a haj, a bőr és az arcápolásnak, az unguentum elnevezésű szer fajtáinak és még kozmetikairecepteket is gyűjt. 

"Ha a pogány Róma irodalmi alkotásain végigtekintünk, csodálkozva vehetjük észre, hogy e számtalan mű hányszor tükrözi csillogó felszínén a szépségápolás kérdéseit. Hányszor szomorodik el Tibullus vagy Propertius kedvese mesterkélt szépsége láttán, s hányszor vet oda Ovidius szikrázó elméssége egy-egy kozmetikai jótanácsot az olvasóknak." - írja A római szépségápolás az irodalom tükrében című fejezetben. 

Szabó Magda témaválasztása tökéletes összhangban volt személyiségével. Egész élete során szerette a nőiségét és a nőies dolgokat sminktől a ruhákon át a cipőig (Erről többek közt itt írtunk.). A PIM 2017-es, évfordulós kiállításán külön szekciót szenteltek a szépítőszereinek (A tárlatról szóló cikkünk itt olvasható). Emellett felidézték a kortársai beszámolóit is. Lator László például édes, macskaszerű nőként emlékezett Szabóra. "Talán Bereményi Géza említette, hogy meglepően kacér nő volt, pedig már ő idős néniként ismerte meg. Az írónő az egyik osztálytalálkozóján – hogy bosszantsa a szigorúan szabályozott gimnáziumot - műszempillával és magassarkú, aranyszínű papucskában jelent meg. (Ezek a kellékek megtalálhatóak a Szabó Magda portréit bemutató terem titkai közt.) Háy János például azt mondja róla: „Ő maga a rock and roll!”, olyan örök és közös nevező" - mesélték a kiállítás kurátorai egy interjúban.

Forrás: Fodor Marcsi Facebook-poszt, Digitális Irodalmi Akadémia

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

Szabó Magda az örök szépség titkait kívánta feltárni – Olvasd el egy alig ismert írását!

Titokfejtő sétára, a női szépséget középpontba állító szellemi kalandozásra hívja olvasóját ez a kötet, amely Szabó Magda kiadatlan, valamint kevésbé ismert írásaiból válogat. Olvass bele!

...
Podcast

Szabó Magda egész életében hitt a nagy történetekben

A Szabó Magda-titok záró részének vendége volt Gilbert Edit irodalmár, akivel az életpálya disszonanciáiról, elzárkózásról és népszerűségről, a hivatalos irodalomkritika hozzáállásáról és a kritikusokra szórt átkokról is beszélgettünk - és természetesen rákérdeztünk arra is, hogy akkor mégis miben áll a Szabó Magda-titok.

...
Podcast

Az Abigél a háború, a veszteség és a konspiráció regénye is [A Szabó Magda-titok 1.]

Új podcast-sorozatot indítunk, melyben négy olvasmányon keresztül annak járunk utána, mitől működnek még ma is Szabó Magda könyvei, mi az a titok, amivel megragadja olvasóit. Az első adás témája az Abigél, ami sokaknak egyfajta belépő Szabó Magda írói univerzumába. 

...
Nagy

“Az élet túl rövid, hogy sokáig haragudjunk benne” - 105 éve született Szabó Magda 

Tudtad, hogy Szabó Magda Sophie Marceau kedvenc írója? Vagy, hogy huszonhárom évesen majdnem egy bécsi kémikus felesége lett? Születésének évfordulója alkalmából összeszedtünk 10 érdekes tényt az íróról.

Kiemeltek
...
Nagy

Nosferatu egy ellopott adaptáció miatt jött létre, azóta pedig töretlenül népszerűek a vámpírok

Az első vámpír a film történetében egy illegális feldolgozásból jött létre. Azóta pedig a vámpír egy szupermetafora lett, a szexuális ébredéstől és elnyomástól kezdve egészen az idegenfóbiáig képviselik társadalmi problémáinkat. 

...
Nagy

Lovas Rozi: Egy családban gyakran előfordul, hogy improvizálni kell

A Véletlenül írtam egy könyvet mától a mozikban! A sajtóvetítés után Lovas Rozit kérdeztük az új családi filmről. 

...
Kritika

A Nobel-díjas Han Kang hőse némasággal lázad a világ erőszakos zűrzavara ellen

Elolvastuk a friss irodalmi Nobel-díjas magyarul nemrég megjelent regényét, az érzékeny és lírai Görög leckéket. 

...
Nagy

Már nem ott tartunk, hogy a férfi bénázik a gyereknevelésben: üdítő film a Véletlenül írtam egy könyvet

A könyv alapján készült alkotás humorral és játékosan mutat be egy nagyon mély témát: mit kezd egy család az anya elvesztése után? 

Szerzőink

...
Borbély Zsuzsa

Richard Osman új krimije: amikor egy após az egyedüli fegyver az influenszer-gyilkos ellen

...
sza

Ezeket olvasd, ha tetszett a Nosferatu: 6 könyv, amikben a vámpírok nem nyugszanak

...
bzs

6+1 hasznos applikáció könyvmolyoknak, amitől még nagyobb élmény lehet az olvasás

A hét könyve
Kritika
A Nobel-díjas Han Kang hőse némasággal lázad a világ erőszakos zűrzavara ellen
...
Nagy

David Lynch, a különutas zseni: íróként is pont olyan titokzatos volt, mint rendezőként

Hogyan kapcsolódott David Lynch az irodalomhoz? Összefoglaltuk.