„Tegnap a születésnapomat ünnepeltük: [Ted] egy csodás tarot kártyacsomagot adott nekem és vele egy kedves verset is” – írta Sylvia Plath egy levélben édesanyjának 1956. október 28-án, majd azzal viccelődött, hogy ezzel már úton is van afelé, hogy látóvá váljon és megtanulja a horoszkóp készítés művészetét. A különleges tarot kártyákat – ahogy azt a levélben is említi – a férje, Ted Hughes ajándékozta neki a 24. születésnapjára.
A kártyacsomagot a napokban a Sotheby aukcióján több mint 150 000 fontért adták el. Az aukciósház szerint a költő bizonyára használta a kártyákat, egyrészt mert elszíneződéseket találtak rajtuk itt-ott, másrészt, mert írásaiban is találni utalásokat a tarot kártyákra. Például Apu (Daddy) vagy Az akasztott ember című verseiben.
Plath Ariel című verseskötete is erősen rezonált a tarot kártyák képeire és sorrendjére. A kötet először 1965-ben, a költő öngyilkossága után két évvel jelent meg, de Ted Hughes kissé átalakította a koncepcióját és szerkezetét. 2004-ben adták ki újra úgy, abban a sorrendben a verseket, ahogy eredetileg Sylvia Plath szerette volna: az első huszonkét vers a Nagy Arkánumot idézi, a következő tíz pedig a Kis Arkánumot.
Korábban ITT írtunk róla, hogy Sylvia Plath számos személyes tárgya kalapács alá kerül mostanában. A tarot kártyák mellett olyan darabokért lehetett licitálni, mint Plath és férje, az angol költő, Ted Hughes levelei a házasságkötésüket követő időszakból, egy fotóalbum, tele képekkel a boldog időszakukból, illetve egy vázlat, amit Plath rajzolt Hughesról.
Forrás: Open Culture