Családon belüli erőszakról szólnak Sylvia Plath eddig publikálatlan levelei

.konyvesblog. | 2017. április 14. |

Plath és Hughes

Sylvia Plath azzal vádolta férjét, Ted Hughes-t, hogy megverte - ami miatt az asszony két nappal később elvetélt - és a halálát kívánta. Ez azokból a levelekből derült ki, melyeket az író-költő-novellista 1960. február 18-a és 1963. február 4-e között írt. Plath egy héttel az utolsó levél keltezése után, 1963. február 11-én öngyilkosságot követett el.

A leveleket Plath a pszichiáterének írta, és élete utolsó időszakának az egyetlen olyan krónikája lehet, mely cenzúrázatlanul kerül a nyilvánosság elé. Plath halálát követően ugyanis Hughes azt állította, hogy felesége utolsó naplói elvesztek, illetve a legutolsót közös gyermekeik védelmében megsemmisítette.

Plath és Hughes házassága a világirodalom egyik legismertebb és legviharosabb kapcsolata is volt egyben, sokan pedig Ted Hughes-t tették felelősség Plath korai haláláért. A kilencvenes években volt olyan felolvasása, melyet "gyilkos" bekiabálásokkal zavartak meg, Robin Morgan amerikai költő pedig egyik versét az alábbi sorokkal kezdte: I accuse/Ted Hughes... (Ted Hughes-t/vádolom...). Hughes saját verzióját a Plath öngyilkossági előtti napokról Last Letter (Utolsó levél) című versében írta meg.

Sylvia Plath összegyűjtött leveleit a tervek szerint október elején jelenteti meg a Faber & Faber. Ted Hughes özvegye nyilatkozatában abszurdnak nevezte azokat az állításokat, melyek szerint a költő verte volna első feleségét, egyúttal úgy vélte, ezek a kijelentések sokkolóak mindazok számára is, akik jól ismerték Hughes-t.

Forrás: Guardian

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.