Shakespeare darabjainak örökérvényű voltát bizonyítja, hogy minden kor és stílus talál bennük valamit, ami hozzá szól, és minden korban és stílusban újra is álmodják őket - az Open Culture pár éve be is mutatott egy online kollekciót, amiben a Cardiffi Egyetem doktori hallgatója, Michael Goodman több mint háromezer Shakespeare-illusztrációt gyűjtött össze az 1800 évek közepéig visszamenőleg.
A 21. században a digitális technológia is belépett a képzőművészet birodalmába. Ebben a cikkünkben írtunk arról, hogyan hódítja meg a mesterséges intelligencia lépésről lépésre az emberi alkotási képesség szegmenseit, hogy hol vannak még a technológiának határai, és hogy mit mond el mindez az emberi kreativitásról.
Ez a jövő már közelebb van, mint gondoljuk. Marcus du Sautoy matematikus A kreativitás kódja - Hogyan tanul a mesterséges intelligencia írni, festeni, gondolkodni című könyvében azt vizsgáltja, hogyan tanítható a gép arra, hogy önállóan kreatívvá váljon.
Tovább olvasokMichael Goodman pedig egy újabb digitális gyűjteménnyel jelentkezett, ezúttal Paint the Picture to the Word címmel mesterséges intelligenciával készítette el a darabok illusztrációit.
A képekhez a Stable Diffusion nevű mesterséges intelligenciát használta, ami szöveg alapján készít képeket. Ez itt például Lear király:
Az MI Shakespeare-illusztrációinak egy része expresszionista (János király, Julius Caesar), mások sokkal egyértelműbbek, direktebbek (A windsori víg nők).
A teljes gyűjteményt megtalálod itt.