Először jelenik meg egy 1956-ban írt Hemingway-sztori

.konyvesblog. | 2018. augusztus 03. |

Most először jelenik meg nyomtatásban Ernest Hemingway A Room on the Garden Side című novellája, melynek fő helyszíne az író egyik kedvenc szállodája, a párizsi Ritz. A történet narrátora egy Robert nevű férfi, akinek – micsoda meglepetés! – ugyanaz a beceneve, mint Hemingwaynek volt (Papa). A második világháború idején járunk, közeleg a náci megszállás; Robertnek és katonatársainak el kell hagyniuk a várost, azonban még van egy napjuk, amit leginkább borivással és beszélgetéssel töltenek (és mi másról beszélgetnének, mint a költészetről meg a „mocskos háborúról”).

A párizsi Ritz nagyon fontos volt Hemingwaynek, például a Fiesta című regényében is felbukkant. Persze nem hagyott volna ennyire mély nyomot benne, ha nem kapcsolódott volna hozzá valamilyen emléke. Eléggé híres az a történet, amikor a második világháborúban haditudósítóként dolgozó Hemingway 1944-ben megérkezett egy csapat amerikai katonával a hotelbe, fel akarták szabadítani azt, mire a személyzet közölte, hogy a németek már elmentek. Hemingway ezek után átvette az uralmat a bár felett, és mindenkinek pezsgőt rendelt. Később azt is mondogatta, hogy ha arra gondol, milyen lehet az élet a mennyországban, akkor annak a helyszíne mindig a párizsi Ritz.

Sok más Hemingway-dokumentummal együtt az 1956-ban papírra vetett A Room on the Garden Side-ot is a John F. Kennedy Könyvtárban tárolták, idén nyáron pedig a Strand magazin nyári számában jelenik meg. A lap korábban már Graham Greene, John Steinbeck és Tennessee Williams kevéssé ismert munkáit is publikálta. Kirk Curnutt, a Hemingway Társaság elnökségi tagja azt mondja, hogy a történet minden olyan jellemző elemet tartalmaz, melyet az olvasók szeretnek Hemingwayben.

Élete utolsó évtizedében Hemingway több olyan novellát is írt még, melyek a második világháború alatt játszódnak. 1956 augusztusában azt mondta a kiadójának, hogy összesen ötöt fejezett be, köztük volt A Room on the Garden Side című is. (Az öt írás közül mindezidáig csak a Black Ass at the Cross Roads jelent meg nyomtatásban.) Hemingway akkor azt írta a kiadónak, hogy szerinte a történetek talán kicsit sokkolóak lesznek, hiszen irreguláris csapatokról meg olyan emberekről szólnak, akik más embereket ölnek. „Mindenesetre, bármikor publikálhatod őket, miután meghaltam” – adott zöld utat a kiadójának jó hatvan évvel ezelőtt az író.

Forrás: Guardian

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.