Ledöntötték Radnóti Miklós mellszobrát Győrben, írja Facebook-bejegyzésében a Győr-Szol közműszolgáltató vállalat, és képeket is mellékel a rongálásról. A rövid bejegyzésből az is kiderül, hogy az elkövetőket keresik, a szobor helyreállításáról gondoskodnak:
Nem ez az első, Radnóti-szobor elleni támadás, ez év februárjában letörték a fejét és ellopták Radnóti Miklós szobrát Pannonhalmáról, ahonnan munkaszolgálatra hurcolták a költőt.
Mi köze Radnótinak Győrhöz?
Ahogy az közismert, a végsőkig kimerült költőt Abda község határában lőtték agyon 21 társával együtt 1944 novemberében, amikor a nácik erőltetett menetben menekültek foglyaikkal Németország felé. Röviddel a kivégzése előtt a már járni sem tudó Radnótit a győri kórházba irányították, de mivel a kórház tele volt a bombázás alatt álló város súlyos sebesültjeivel, a munkaszolgálatosokat nem fogadták.
Radnóti holttestét tömegsírba temették, innen került elő 1946 júniusában a Bori notesz, melyben legutolsó versei találhatóak, többek között a megrendítő erejű Razglednicák darabjai is.
s feszes volt már, mint húr, ha pattan.
Tarkólövés. - Így végzed hát te is, -
súgtam magamnak, - csak feküdj nyugodtan.
Halált virágzik most a türelem. -
Der springt noch auf,* - hangzott fölöttem.
Sárral kevert vér száradt fülemen.
Radnótinak már jó ideje kitüntetett helye van a magyar líratörténetben, versei mögött meghúzódó sorsa és magánélete elképesztően izgatja a közvéleményt. Ma is hatalmas az érdeklődés minden olyan információmorzsa iránt, ami vele, vagy a feleségével, Gyarmati Fannival kapcsolatos. A róla szóló könyveket elkapkodják, a vele foglalkozó beszélgetések mindig teltházasok, vannak azonban olyan társadalmi csoportok is, amelyekből Radnóti ma is indulatokat vált ki, írtuk korábban egy cikkünkben a költőről.