A másik érintése
Mikor? Szeptember 28-ától.
Hol? A mozikban.
Buvári Tamás filmje az emberi érintés hiányáról szól. A disztópia egy olyan világban játszódik, amikor egy ismeretlen vírus képtelenné teszi az embereket arra, hogy egymást megérintsék. Anya, apa, fiú: egy magyar családon keresztül szembesülünk a problémával, velük keressük a megoldást ebben a rendkívüli roadmovie-ban. A történet jelene nem véletlenül télen játszódik. És nem véletlenül Európa legnagyobb tavánál. Ahol a táj jeges és hideg, és kék és fehér. És csak a visszaemlékezésekkor találjuk magunkat a meleg nyárban. Amikor még minden rendben lévőnek látszott.
Megelevenedő nevek ‒ Léda Ady-doboza / Ady Endre képeslapjai
Mikor? Szeptember 29., 17 óra.
Hol? Ady Endre Emlékmúzeum (1053 Budapest, Veress Pálné utca 4-6.)
Mit rejt vajon Ady nagy szerelmének párizsi dobozkája? A tárgyakhoz nem ragaszkodó költőzseni által képződő kis gyűjtemény is titokzatos kalandozásra ad alkalmat, és ezek kapcsán érdekességekben bővelkedve sejlik fel a múlt. Az Ady-házaspárral és a velük kapcsolatban előkerülő nevekkel, emblematikus személyekkel és viszonyrendszereikkel behatóbban foglalkozni érdekes és egyben tanulságos lehet a ma embere számára is. Közel kerülni, ráeszmélni a dolgok és az emberi lélek összetettségére, kirajzolni a komplexitásukban árnyalt személyiségeket magával ragadó és katartikus, meghatározó élmény lehet. Ez a tudás a különféle hagyatékokból táplálkozik, amely a leghívebb kulcsot, a leghitelesebb kapaszkodót, kapcsolatot jelenti.
Léda Ady-doboza / előadó: Rózsafalvi Zsuzsanna
Ady Endre képeslapjai / előadó: Varga Katalin
Magyar Népmese Napja
Mikor? Szeptember 30., egész nap.
Hol? Pénzmúzeum (1122 Budapest, Krisztina körút 6.)
A Pénzmúzeum is megünnepli a népmese napját, azaz Benedek Elek születésnapját szeptember 30-án. Az eseményen a történetmesélés kapja a főszerepet! Lesz bábszínház, online közvetített népmese maraton, kézművesfoglakozás, valamint mesesarok, ahol Kopek Janka, a Vígszínház színész olvas fel népmeséket.
Változatok élővízre – vers és zene Závada Péter költővel és Balogh Máté zeneszerzővel
Mikor? Szeptember 30., 16 óra.
Hol? Duna Múzeumban (2500 Esztergom, Kölcsey utca 2.)
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság fenntartásában működő esztergomi Duna Múzeum és a budapesti Várfok Galéria 2022-ben Vízrajzi térkép hívószóval hirdetett pályázatot képzőművészek számára, hogy az együttműködés keretében szorosabbá tegye tudomány és művészet kapcsolatát, előmozdítsa új műalkotások létrejöttét és kifejezze a kortárs művészet iránti elkötelezettségét. A kiállítás záró rendezvényén, 2023. szeptember 30-án a pályázat ötletgazdája, az Országos Vízügyi Főigazgatóság főigazgatója, Láng István köszönti a vendégeket, majd Kovács Krisztina, a Várfok Galéria művészi vezetője mutatja be a tárlat nyomtatott katalógusát. A megjelenteknek egyúttal rendhagyó tárlatvezetésben is lehet részük a kiállító művészek részvételével. Mindezeken túl a hazai művészeti élet két jeles szereplőjének, Závada Péternek és Balogh Máténak kifejezetten erre az alkalomra készített verses-zenés előadása színesíti a programot, amely igazi csemegének ígérkezik a művészetkedvelő látogatók számára!
Roderik Six Özönvíz című kötetének bemutatója a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon
Mikor? Szeptember 30., 18 óra.
Hol? Millenáris B épület Szabó Magda Terem
Hónapok óta megállás nélkül szakad az eső. Egy kollégium tetejéről négy diák figyeli, ahogy az utcákat lassan elönti a víz ‒ ők a város utolsó megmaradt lakói. Miközben a fiatalok szexszel, alkohollal és egy új szintetikus droggal, az Ultrával küzdenek az unalom ellen, a víz szintje egyre csak emelkedik. Amikor aztán egyikük egy vihar során halálos sebesülést szenved, és készleteik is lassan apadni kezdenek, nekik is dönteniük kell, hogyan nézzenek szembe a kíméletlenül közeledő végítélettel. Az ökológiai katasztrófa díszletei között Roderik Six hátborzongató történetet mesél el az emberi alkalmazkodókészségről és a túlélés könyörtelen ösztönéről.
A szerzővel Lénárt Zsuzsa és Valuska László beszélget.
Kiss Noémi / A város mint könyvtár 03
Mikor? Október 4., 18 óra
Hol? Tompa 17 Könyvtár és Kávézó
A generációkon át felgyülemlett családi könyvtárak, a gondosan ápolt személyes kánonok alakítják életünket. Egy várost a könyvei felül is megközelíthetünk, ahogy tesszük a Tompa17 Könyvtár és Kávézóban: személyes történetek egyenesen a könyvespolcról. Hogyan áll össze egy személyes könyvtár? Hogyan öröklődik a hagyomány a könyveken keresztül? Hogyan lesznek az írók könyvei az elképzelt közös budapesti könyvtár elemei? Nyolc író, nyolc történet, amely közelebb vezet a metaforikus könyvtárhoz, amit a város jelent számunka. Beszélgetések városról és könyvekről. A beszélgetéssorozat partnere a Könyvesmagazin.hu. A rendezvény a Budapest 150 – Könyvfőváros 2023 eseménysorozat részeként valósul meg.