Pislogással diktált le egy teljes regényt

Egy sztrók következtében Jean-Dominique Bauby francia újságíró teljesen lebénult, ez azonban nem akadályozta meg abban, hogy megírja az életrajzát. Ebből született a Szkafander és pillangó című regény, amit később meg is filmesítettek.

bzs | 2025. június 12. |

Jean-Dominique Bauby a francia Elle szerkesztője és újságírója volt, aki 43 éves koráig meglehetősen sikeres életet élt. Amikor azonban egy reggel iskolába vitte a kisfiát minden megváltozott. A férfi agyvérzést kapott és kómába esett. Hetekkel később tér magához és bezártságszindrómát állapítottak meg nála. Ez azt jelenti, hogy a tudata teljesen tiszta, azonban a teste egyetlen részét sem tudja mozgatni. A nyelés vagy a levegővétel is nehézséget okoz. Jean-Dominique Bauby esetében azonban akadt egy apró reménysugár: a szemhéját tudta mozgatni. Ennek segítségével, pislogással kommunikált a külvilággal és írta meg regényét, a Szkafander és pillangót. A könyv történetét a Telex szuper Észkombájn rovata vette most elő, érdemes elolvasni

Jean-Dominique Bauby
Szkafander és pillangó
Park Kiadó, 2008, 138 oldal

Pislogj a betűnél!

Baubynak a sztrók idején volt egy élő szerződése egy regény megírására. A történtek hatására azonban úgy döntött, nem a Monte Cristo grófja modern megközelítését írja meg, hanem a saját életét. Ehhez pedig az egyetlen eszköze a pislogás volt. Az ötletet talán épp Dumas regénye adta, ahol szintén van egy ezen a módon kommunikáló szereplő, Noirtier úr. 

A módszert azonban ki kellett dolgozni. Az alapötlet az volt, hogy valaki felolvassa Bauby-nak a betűket, aki a megfelelőt pislogással jelzi. Egy logopédus a betűk előfordulási gyakorisága alapján készített egy 26 betűből álló táblát. Ezt használta a közös munkához Claude Mendibil szabadúszó szerkesztő, akit a férfi kiadója kért fel a feladatra. 

A közös munka során Bauby fejben megfogalmaza a szöveget a délelőtt folyamán, majd a délben érkező nővel 3-4 órát dolgoztak közösen a leírásán.

Ezzel a módszerrel két hónap alatt írták meg a 200 ezer pislantásnyi vagy 130 oldalnyi szöveget, ami Szkafander és pillangó címen jelent meg. 

Bár a munka a férfi számára fizikailag megeröltető volt, Claude Mendibil-t is megviselte. Elmondása szerint először meg kellett szokniuk ezt a fajta munkát. Segített neki, hogy az első dolog, amit Bauby lepislogott neki az volt, Ne félj! Természetesen akadtak köztük félreértések is, eleinte például a betűket nézte és elfelejtett figyelni, hogy Claude Mendibil pislog-e. Az is előfordult, hogy a nőt annyira megérintette a szöveg, hogy emiatt nem tudták folytatni az írást. Különösen, amikor a férfi a gyerekeiről mesélt. 

A Szkafander és pillangó című regény 1997. március 7-én jelent meg. A megjelenés napján 25 ezer példány fogyott el, az első héten pedig 150 ezer. A kötet nemzetközi bestseller lett, amiből filmet is forgattak 2007-ben. Ezt azonban már Jean-Dominique Bauby nem érhette meg. Két nappal a könyve megjelenése után, 1997 március 9-én, 44 évesen elhunyt. 

(Telex, Guardian)

 Jean-Dominique Bauby - forrás: wikipedia

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Claudia Durastanti: Infantilizáljuk a fogyatékkal élőket, akik csak elszenvedői a sorsuknak

A fiatal olasz íróval, Claudia Durastantival emlékezésről és fikcióról, migrációról és gyökerekről beszélgettünk, és arról is, hogy hogyan viszonyul az irodalom a fogyatékkal élő emberekhez.

...

Egy fogyatékos hőst akartam teremteni

...

Trump hagyná meghalni a fogyatékkal élőket, állítja könyvében a volt elnök unokaöccse

Donald Trump unokaöccsének könyve jövő héten jelenik meg, az eddig nyilvánosságra került részletek alapján okozhat kellemetlen perceket az elnökjelölt kampánycsapatának.

Hírek
...

Így érheted el, hogy a gyerek nyáron is sokat olvasson

...

Miles Davis zenéjével lesz tökéletes Örkény egypercese

...

Andrea Bajani kapta az olasz Strega-díjat

...

Meghalt Michael Madsen, a Tarantino-filmek gengsztere, aki úgy írt verset, mint Bukowski

...

Befóliázták a kenyérbogarakat – zajlik a rovarirtás a pannonhalmi könyvtárban

...

Bíró Zsombor Aurél és Németh Gábor generációs kíntornáznak az Átriumban

Olvass!
...

Mit tesz a háború az emberrel? – Olvass bele Kiss László friss regényébe!

Milyen következményekkel jár a háború egy kislány életében? Mutatunk egy részletet Kiss László regényéből.

...

Egy sötét titok mindent megváltoztat, de megéri bolygatni a múltat? Olvass bele Jeneva Rose új thrillerébe!

Vajon utánajárnak az igazságnak?

...

Megérkezett a fasiszta Olaszországban játszódó Goncourt-díjas regény magyar fordítása – olvass bele!

Részlet Jean-Baptiste Andrea Vigyázni rá című regényéből.

A hét könyve
Kritika
Lehet uralni a sakklépéseket, az emlékeket és a halált is?
Kustos Júlia: Ez a kötet hangos kiabálás

Kustos Júlia: Ez a kötet hangos kiabálás

A Könyves podcast vendége Kustos Júlia, aki a Tehetetlen bálványok című verseskötetében őszinteségről, nőkről, elvárásokról is írt. Hallgassátok!