Pilinszky János tavasszal előkerült notesze több szempontból is jelentős

Pilinszky János tavasszal előkerült notesze több szempontból is jelentős

Korábban mi is beszámoltunk róla, hogy tavasszal előkerült Pilinszky János korábban teljesen ismeretlen jegyzetfüzete. A kockás füzet a Pilinszky100  jubileumi irodalmi sorozat székesfehérvári állomásán bukkant fel váratlanul. Az Élet és Irodalomba Bokros Judit írt publicisztikát a különleges noteszről, akinek édesanyja, Bokros Jánosné adta ki annak idején a lakását Pilinszkynek. 

fk | 2021. június 22. |

Pilinszky János 1980-ban költözött Székesfehérvárra és haláláig ott is élt. Juhász Anna a Pilinszky100 videósorozat miatt kereste fel a költő utolsó lakását. Emiatt találkozott Bokros Jánosnéval, aki egykor Pilinszky főbérlője volt. A találkozó előtt a régi fényképeket nézegetve talált egy feljegyzésekkel teli füzetet, Pilinszky kézírásával. A keményfedeles füzetben rögzített feljegyzések között megtalálhatóak azoknak a daraboknak és zeneszerzőknek a listája, akiket Pilinszky hallgathatott, családi utalások, rövidebb-hosszabb bejegyzések és álmok pár szavas leírása is. 

Pilinszky életének székesfehérvári szakaszáról most Bokros Jánosné lánya, Bokros Judit írt hosszabb cikket az Élet és Irodalomba. Ebben elmesélte többek közt, hogy Pilinszkynek 1980 nyarán kezdtek albérletet keresni Székesfehérváron, hogy nyugalomban, elvonultan tudjon élni és dolgozni, távolabb a főváros zajától. Édesanyja ekkor találkozott a költővel. Pilinszkyt második felesége, a francia Ingrid Ficheux kísérte, vele tekintették meg a lakást (ő végül már nem költözött oda). Pilinszkynek fontos volt a diszkréció és a nyugalom, a család pedig ehhez tartotta magát. “Anyám ritkán ment fel hozzá, akkor is csak a konyhában rendezkedett, a szentélyszerű, könyvekkel és zenelejátszó eszközökkel teli szobába soha nem ment be. S másoknak sem beszélt arról, ki az albérlője.”

Bokros Judit azt is leírta, Pilinszky nagyon szerette a fehérvári lakást. Általában egyedül volt, zenét hallgatott, művein dolgozott, írt, vagy erre készülve gondolataiba merült. Az egyik szomszédjával tartotta a kapcsolatot, de ritkán ment át. Gyakran járt vásárolni a belvárosba, szerette a presszókat, és a Beles nevű étteremben is gyakran tartózkodott, sokszor Takács Imre költővel. 

A cikk kitér arra is, hogyan bukkant elő a notesz. Ahogy Bokros Judit írta, április 24-én fogadták Juhász Annát a lakásban. “Április 24-én anyámmal ketten ültünk a lakásban. Ekkor adta kezembe a  jegyzetfüzetet, amelyet nem sokkal korábban fedezett fel. Miután a Pilinszky magnóihoz, lemezjátszóihoz való garanciajegyeket, műszaki papírokat kivettem, a költő szép kézírásos jegyzetei tűntek föl. Például arról, kinek melyik zeneművét hallgatta, de benne volt Kocsis Zoltán neve és telefonszáma, valamint több egyéb feljegyzés is. Meglepődtem, de akkor még nem sejtettem, mennyire fontos lehet ez a notesz.”

Az írás szerint a füzet előkerülése több szempontból is jelentősnek bizonyult. A zenei feljegyzések mellett olvasható benne francia levélfogalmazvány Ingrid Ficheux-nek és négy egymás utáni oldalon három prózatöredék, amelyek egy készülő regényhez tartoztak. 

Bokos Judit teljes írását ITT lehet (egy reklám megnézése után ingyenesen) elolvasni. 

Hírlevél feliratkozás

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Jelenits István: Pilinszky magányos ember volt és a magány most korszerű

„Pilinszky János furcsa elragadtatásban élt és az egész lényét ez jellemezte” – Jelenits István piarista szerzetes, teológus, író Juhász Anna vendégeként a költővel való megismerkedéséről és különleges személyiségéről mesélt a Pilinszky100 centenáriumi sorozat kilencedik estjén.

...
Hírek

Pilinszky eddig teljesen ismeretlen jegyzetfüzete került elő

A kockás füzet egészen stílszerűen, a Pilinszky100 jubileumi irodalmi sorozat székesfehérvári állomásán bukkant fel váratlanul, írja a Kultúra.hu.

...
Hírek

Törőcsik és Pilinszky - Csak úgy lettek egymás életében

Mély barátság, testvéri szeretet kötötte össze Törőcsik Marit és Pilinszky Jánost, amiről a színésznő több interjúban is mesélt. Ezekből válogattunk.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

A Száz év magány sorozatot akár Márquez is készíthette volna 

Megfontolt, alapos és csodálatosan furcsa adaptáció készült a Netflixre.

...
Szórakozás

Nincs magyar film az Oscar-jelöltek között

Nem izgulhatunk a Semmelweisért a márciusi gálán, de a fontosabb kategóriák bejelentése még hátravan. 

...
Szórakozás

Az Outlander gyártója készít tévésorozatot a Vér és hamu könyvekből

Sorozatfeldolgozást kap a „Trónok harca vámpírokkal".

...
Nagy

Jón Kalman Stefánsson: A költészetre nincsenek hatással az idő törvényei

Költészet, halál, édesanyja korai elvesztése – és kutyák. Interjú Jón Kalman Stefánssonnal.

Szerzőink

...
Borbély Zsuzsa

A bolti sorozatgyilkosságoktól a Fenyő-gyilkosságig Doszpot Péterrel

...
Tasi Annabella

A Száz év magány sorozatot akár Márquez is készíthette volna 

...
Könyves Magazin

Visky András: A gyermekeink tartottak életben bennünket (Podcast)

A hét könyve
Kritika
Grecsó Krisztián családtörténetében háborúk dúlnak a szabadságért
...
Nagy

A Mozgókép 2024 legjobb könyve: a film akkor is forog, ha nácik diktálnak és táborokból hozzák a statisztákat

Daniel Kehlmann regénye megmutatja, hogy egy totalitárius rendszerben mit jelent művésznek lenni akkor is, ha arra kényszerítik az embert, amit nem akar.

Gyerekirodalom
...
Nagy

Zágoni Balázs: A világháború, a vészkorszak története gyakrabban akad meg a felnőttek torkán, mint a fiatalokén

Szólhat ifjúsági regény a világháború egyik legsötétebb évéről, 1944 történéseiről, a zsidóüldözésről és a nyilasok kegyetlenkedéseiről? A csillag és a százados kötet szerzőjével, Zágoni Balázzsal beszélgettünk.  

...
Hírek

Ezért olvas egyre kevesebb gyerek – ciki szeretni a könyveket?

Egy angol gyerekkönyv-szerző szerint azért olvas egyre kevesebb gyerek a szabadidejében, mert félnek a csúfolástól.

...
Gyerekirodalom

Kincsek a szocializmusból: Vuk, Garfield és más mesehősök korabeli plakátokon

Vuktól az Óz, a nagy varázslóig – kiállítás nyílik a szocializmusban készült gyermek- és ifjúsági plakátokból.