Pilinszky János tavasszal előkerült notesze több szempontból is jelentős

Pilinszky János tavasszal előkerült notesze több szempontból is jelentős

Korábban mi is beszámoltunk róla, hogy tavasszal előkerült Pilinszky János korábban teljesen ismeretlen jegyzetfüzete. A kockás füzet a Pilinszky100  jubileumi irodalmi sorozat székesfehérvári állomásán bukkant fel váratlanul. Az Élet és Irodalomba Bokros Judit írt publicisztikát a különleges noteszről, akinek édesanyja, Bokros Jánosné adta ki annak idején a lakását Pilinszkynek. 

fk | 2021. június 22. |

Pilinszky János 1980-ban költözött Székesfehérvárra és haláláig ott is élt. Juhász Anna a Pilinszky100 videósorozat miatt kereste fel a költő utolsó lakását. Emiatt találkozott Bokros Jánosnéval, aki egykor Pilinszky főbérlője volt. A találkozó előtt a régi fényképeket nézegetve talált egy feljegyzésekkel teli füzetet, Pilinszky kézírásával. A keményfedeles füzetben rögzített feljegyzések között megtalálhatóak azoknak a daraboknak és zeneszerzőknek a listája, akiket Pilinszky hallgathatott, családi utalások, rövidebb-hosszabb bejegyzések és álmok pár szavas leírása is. 

Pilinszky életének székesfehérvári szakaszáról most Bokros Jánosné lánya, Bokros Judit írt hosszabb cikket az Élet és Irodalomba. Ebben elmesélte többek közt, hogy Pilinszkynek 1980 nyarán kezdtek albérletet keresni Székesfehérváron, hogy nyugalomban, elvonultan tudjon élni és dolgozni, távolabb a főváros zajától. Édesanyja ekkor találkozott a költővel. Pilinszkyt második felesége, a francia Ingrid Ficheux kísérte, vele tekintették meg a lakást (ő végül már nem költözött oda). Pilinszkynek fontos volt a diszkréció és a nyugalom, a család pedig ehhez tartotta magát. “Anyám ritkán ment fel hozzá, akkor is csak a konyhában rendezkedett, a szentélyszerű, könyvekkel és zenelejátszó eszközökkel teli szobába soha nem ment be. S másoknak sem beszélt arról, ki az albérlője.”

Bokros Judit azt is leírta, Pilinszky nagyon szerette a fehérvári lakást. Általában egyedül volt, zenét hallgatott, művein dolgozott, írt, vagy erre készülve gondolataiba merült. Az egyik szomszédjával tartotta a kapcsolatot, de ritkán ment át. Gyakran járt vásárolni a belvárosba, szerette a presszókat, és a Beles nevű étteremben is gyakran tartózkodott, sokszor Takács Imre költővel. 

A cikk kitér arra is, hogyan bukkant elő a notesz. Ahogy Bokros Judit írta, április 24-én fogadták Juhász Annát a lakásban. “Április 24-én anyámmal ketten ültünk a lakásban. Ekkor adta kezembe a  jegyzetfüzetet, amelyet nem sokkal korábban fedezett fel. Miután a Pilinszky magnóihoz, lemezjátszóihoz való garanciajegyeket, műszaki papírokat kivettem, a költő szép kézírásos jegyzetei tűntek föl. Például arról, kinek melyik zeneművét hallgatta, de benne volt Kocsis Zoltán neve és telefonszáma, valamint több egyéb feljegyzés is. Meglepődtem, de akkor még nem sejtettem, mennyire fontos lehet ez a notesz.”

Az írás szerint a füzet előkerülése több szempontból is jelentősnek bizonyult. A zenei feljegyzések mellett olvasható benne francia levélfogalmazvány Ingrid Ficheux-nek és négy egymás utáni oldalon három prózatöredék, amelyek egy készülő regényhez tartoztak. 

Bokos Judit teljes írását ITT lehet (egy reklám megnézése után ingyenesen) elolvasni. 

Hírlevél feliratkozás

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Jelenits István: Pilinszky magányos ember volt és a magány most korszerű

„Pilinszky János furcsa elragadtatásban élt és az egész lényét ez jellemezte” – Jelenits István piarista szerzetes, teológus, író Juhász Anna vendégeként a költővel való megismerkedéséről és különleges személyiségéről mesélt a Pilinszky100 centenáriumi sorozat kilencedik estjén.

...

Pilinszky eddig teljesen ismeretlen jegyzetfüzete került elő

A kockás füzet egészen stílszerűen, a Pilinszky100 jubileumi irodalmi sorozat székesfehérvári állomásán bukkant fel váratlanul, írja a Kultúra.hu.

...

Törőcsik és Pilinszky - Csak úgy lettek egymás életében

Mély barátság, testvéri szeretet kötötte össze Törőcsik Marit és Pilinszky Jánost, amiről a színésznő több interjúban is mesélt. Ezekből válogattunk.

SZÓRAKOZÁS
...

Ettől a hollywoodi színésznőtől azért váltak el, mert túl sokat olvasott

Mennyi pontosan a túl sok olvasás?

...

Ősszel jön a Stephen King-regény, amit eddig soha nem filmesítettek meg

A könyvnek és a megfilmesítésének a története is legalább olyan fordulatos, mint a regény. 

...

Idén is lesz magyar film a Cannes-i fesztiválon: felújították A napfény ízét

Ezúttal Szabó István A napfény íze című filmjét nézheti meg a nagyközönség.

A gamer közösség mutat kiutat az elitiskola fojtogató valóságából

A gamer közösség mutat kiutat az elitiskola fojtogató valóságából

Hogyan lehet kitörtni abből a fojtogató légkörből, amit egy elitiskola sznobsága és egy despotikus osztályfőnök teremt meg? A Valós idők a hét könyve. 

Szerzőink

sza
sza

7 történelmi fikció, ha a Hunyadi-sorozat után többre vágynál

Kolozsi Orsolya
Kolozsi Orsolya

Egy mélyen eltemetett, megrázó emlék éled fel egy anya-lánya kapcsolat útvesztőjében

A hét könyve
Kritika
A gamer közösség mutat kiutat az elitiskola fojtogató valóságából
Egy mélyen eltemetett, megrázó emlék éled fel egy anya-lánya kapcsolat útvesztőjében

Egy mélyen eltemetett, megrázó emlék éled fel egy anya-lánya kapcsolat útvesztőjében

Donatella Di Pietrantoni Törékeny kor című regényében az anya nézőpontjából látunk és értelmezünk minden helyzetet. Kritika.

Gyerekirodalom
...

„Nem jöhetnek rá, hogy nem ember vagyok” – folytatódnak az alakváltó gyerekek kalandjai, olvass bele!

Olvass bele a Woodwalkers második részébe!

...

Amikor Hitler ellopta a rózsaszín nyuszimat: olvass bele a valaha írt egyik legfontosabb gyerekkönyvbe!

 Judith Kerr német származású brit szerző a saját és családja történetét írta meg gyerekkönyvében.

...

A gyerekek új barátai a született újrahasznosítók, a Kacatkák

Sally Gardner kétrészes könyvsorozatából sok mindent megtudunk a tengerek élővilágáról is, és arról, miért használjuk tévesen a „szemét” kifejezést.