A magyar történész és a CEU tanára az Oslói Egyetem emberi jogi kitüntetését vehette át december 5-én, az indoklás szerint a tudományos szabadság védelme mellett az intézményi autonómia melletti kiállásért. A díjat évente adják át olyanoknak, akik elkötelezettek az emberi jogokkal kapcsolatos ügyekben, és sokat tesznek értük.
Az elismerésről döntő bizottság elnöke, az egyetem rektorhelyettese, Ase Gornitzka úgy fogalmazott, Pető a társadalmi nemek és a holokauszt kutatásával olyan tudományos területeket képvisel, amik támadás alá kerültek, mikor európai rezsimek autoriterebb irányba fordultak. A tudományos, akadémiai szabadság fundamentális, amikor fontos emberi jogokat kell megvédeni, mondta Gornitzka.
Pető a díjat átvéve arról beszélt, hogy az illiberális rezsimek a saját politikai céljaik érdekében fegyverként használják az oktatást és a tudást. A díj jelentőségéről a történész ebben a videóban beszélt:
Pető Andrea, aki könyvet írt a háborús nemi erőszakról, a nyilasmozgalom női tagjairól és Rajk Júliáról is, a Túl a plafonon podcastsorozat vendége is volt. Beszélgettünk arról, mit szólt a szakma, amikor először kezdett el a második világháborús nemi erőszakkal foglalkozni Magyarországon. Hogy milyen tabuk övezik még mindig ezt a témát, és az áldozatok száma helyett mit kellene inkább hangsúlyoznia az újságíróknak. Hogy mivel kell szembesülnie annak a nőnek, aki itthon politikusnak megy, illetve, hogy miért teljes tévút Pető Andrea szerint az apolitikusság. Ezt itt tudod meghallgatni:
Záró epizódjához érkezett a Delonghival közös Túl a plafonon podcastunk. Utolsó vendégünk Pető Andrea történész, a 20. századi társadalomtörténet és a társadalmi nemek történetének nemzetközileg ismert kutatója.
Tovább olvasok