Pető Andrea történész a tudományos szabadság védelméért kapott díjat Oslóban

sa | 2022. december 07. |

A magyar történész és a CEU tanára az Oslói Egyetem emberi jogi kitüntetését vehette át december 5-én, az indoklás szerint a tudományos szabadság védelme mellett az intézményi autonómia melletti kiállásért. A díjat évente adják át olyanoknak, akik elkötelezettek az emberi jogokkal kapcsolatos ügyekben, és sokat tesznek értük.

Az elismerésről döntő bizottság elnöke, az egyetem rektorhelyettese, Ase Gornitzka úgy fogalmazott, Pető a társadalmi nemek és a holokauszt kutatásával olyan tudományos területeket képvisel, amik támadás alá kerültek, mikor európai rezsimek autoriterebb irányba fordultak. A tudományos, akadémiai szabadság fundamentális, amikor fontos emberi jogokat kell megvédeni, mondta Gornitzka.

Pető a díjat átvéve arról beszélt, hogy az illiberális rezsimek a saját politikai céljaik érdekében fegyverként használják az oktatást és a tudást. A díj jelentőségéről a történész ebben a videóban beszélt:

Pető Andrea, aki könyvet írt a háborús nemi erőszakról, a nyilasmozgalom női tagjairól és Rajk Júliáról is, a Túl a plafonon podcastsorozat vendége is volt. Beszélgettünk arról, mit szólt a szakma, amikor először kezdett el a második világháborús nemi erőszakkal foglalkozni Magyarországon. Hogy milyen tabuk övezik még mindig ezt a témát, és az áldozatok száma helyett mit kellene inkább hangsúlyoznia az újságíróknak. Hogy mivel kell szembesülnie annak a nőnek, aki itthon politikusnak megy, illetve, hogy miért teljes tévút Pető Andrea szerint az apolitikusság. Ezt itt tudod meghallgatni:

Pető Andrea: Ha a háborús nemi erőszak áldozatait mártíroknak nevezzük, azzal nem nagyon segítünk
Pető Andrea: Ha a háborús nemi erőszak áldozatait mártíroknak nevezzük, azzal nem nagyon segítünk

Záró epizódjához érkezett a Delonghival közös Túl a plafonon podcastunk. Utolsó vendégünk Pető Andrea történész, a 20. századi társadalomtörténet és a társadalmi nemek történetének nemzetközileg ismert kutatója. 

Tovább olvasok




Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Pető Andrea: Senki sem lehet apolitikus

A politika a mindennapjaink része attól kezdve, hogy reggel kinyitjuk a szemünket és levegőt veszünk, és az a levegő szennyezett, odáig, hogy a boltban mit veszünk és milyen áron - vallja Pető Andrea társadalomtörténész, aki a háborús nemi erőszak kutatásával szerzett nevet magának itthon és nemzetközi szinten is. A Túl a plafonon utolsó adásában beszélgettünk vele, a fontos állításokat pontokba szedtük.

...

Pető Andrea az utókorral ellentétben nem a férjek fontosságában méri a nők életét - Rajk Júliáét sem

A Delonghival közös Túl a plafonon podcastunk utolsó vendége Pető Andrea történész, egyetemi tanár, az MTA doktora, a 20. századi társadalomtörténet nemzetközileg ismert kutatója. Olvass bele Árnyékban című könyvébe!

...

Margaret Atwood emberi jogokról és gyászról is ír új esszékötetében

A Szolgálólány meséje világhírű írója évtizedek óta figyelemmel kíséri olyan ügyeket, illetve problémákat, mint a klímaváltozás, a zsarnokság vagy a női jogok helyzete. A számára (és mindannyiunknak) fontos témákban 50 esszéjét gyűjtötte kötetbe, mi 2022 március 1-jén jelenik meg a Doubleday gondozásában.

...

A feminista író, akit a fasiszták el akartak törölni, Elena Ferrante pedig újra felfedezte

Alba de Céspedes a 20. századi olasz irodalom egyik kiemelkedő alakja: küzdött a fasizmus ellen, baloldali és feminista nézeteit írásaiban sem titkolta. Börtönbe zárták, bestseller könyvét betiltották, ma pedig talán népszerűbb, mint valaha – ez pedig részben Elena Ferrante érdeme.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

...
bs

A spiritualitás fogja megoldani az ökológiai válságot? – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...
Borbély Zsuzsa

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.