Pablo Neruda, fotó: Fundación Neruda

Újraindul a nyomozás Pablo Neruda gyanús halála miatt

A chilei költőt, aki aktívan politizált, az 1973-as katonai puccs után néhány nappal mérgezték meg. Egy bíróság most elrendelte az ügy újbóli kivizsgálását.

ki | 2024. február 22. |

Újra kell indítani a nyomozást Pablo Neruda halálának ügyében, döntött kedden egy chilei fellebbviteli bíróság, arra hivatkozva, hogy új eszközök segíthetnek kideríteni, pontosan mi okozta a halálát. Neruda unokaöccse, Rodolfo Reyes tavaly decemberben már kérelmezte, hogy nyissák újra az ügyet. A hivatalos álláspont sokáig az volt, hogy a Nobel-díjas költő, diplomata és politikus halálát prosztatarák miatti elgyengülés okozta, Neruda sofőrje azonban kitartóan állította, hogy megmérgezték. Reyes azt mondta decemberben, hogy kanadai, dán és chilei igazságügyi szakértők is találtak a sofőr állítását alátámasztó bizonyítékot, de akkor a bíróság elutasította a kérelmét, ezt írta felül a mostani döntés.

Reyes elmondta, hogy a szakértők olyan nagy mennyiségű Cloristridium botulinumot találtak nagybátyja testében, ami „összeegyeztethetetlen az élettel”. Ez egy botulinum toxin nevű neurotoxint termelő baktérium, mérge a legerősebbek közé tartozik, izomgörcsöket és -bénulást, majd légzésbénulást, végül halált okozhat.

A fellebbviteli bíróság elrendelte a halotti bizonyítvány írásszakértői vizsgálatát, a külföldi szakértők által végzett vizsgálati eredmények metaanalízisét,

valamint a chilei dokumentációs projekt bekérését és egy Clostridium botulinum szakértő bevonását.

Neruda halála néhány nappal az 1973-as katonai puccs után következett be, amikor a hadsereg Augusto Pinochet tábornok vezetésével megdöntötte Salvador Allende törvényes kormányát. Neruda a kommunista párt tagja volt, Allende támogatója és barátja, korábban aktívan politizált, diplomataként és szenátorként is. Sokkolta a puccs és barátai halála, megölése, és azt tervezte, Mexikóba menekül. A tervezett indulás előtt egy nappal azonban kórházba került és meghalt.

A költő-politikus halála azóta foglalkoztatja a közvéleményt, hogy Chile a '90-es években újra demokratikus ország lett. 2013-ban exhumálták Neruda holttestét, de akkor nem találtak mérgező anyagokat a csontjaiban, a családja és sofőrje viszont további vizsgálatokat követelt. 2015-ben a chilei kormány kijelentette, hogy „nagyon valószínű, hogy egy harmadik fél” volt felelős a haláláért. Néhány éve egy nemzetközi igazságügyi szakértői vizsgálat már megállapította, hogy halálát nem okozhatta a prosztatarákja, azt viszont nem tudták megállapítani, hogy miért halt meg, 2017-ben viszont már találtak Cloristridium botulinumot a koponyacsontjaiban és a fogaiban.

Forrás: AP, fotó: Fundación Neruda

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

Navalnijt akkor is napokig rejtegették, amikor novicsokkal mérgezték meg

Navalnij című kötet szerzői Oroszország-szakértők, akik részletes áttekintést nyújtanak az orosz ellenzéki vezető pályafutásának különböző állomásairól és változó nézeteiről. Olvass bele!

...
Hírek

A Navalnij elleni merénylet utáni időszakot mutatja be a díjnyertes dokumentumfilm

Vasárnap este mutatta be a CNN a Sundance-díjas Navalnij című dokumentumfilmet, amely az orosz ellenzéki vezető életét követi nyomon, és a novicsok-mérgezés utáni időszakra fókuszál.

...
Hírek

Atwood a Rushdie-t ért merényletről: Ha nem állunk ki a szólásszabadság mellett, zsarnokság lesz

Margaret Atwood a Guardian oldalán adott hangot véleményének a Salman Rushdiet ért pénteki támadás apropóján. Szerinte Rushdie nem akart hős lenni, kiállni mellette és a szólásszabadság mellett azonban mindannyiunk kötelessége. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól

Az író a Guardiannek írt véleménycikkben hívta fel a figyelmet az AI szélsebes fejlődésének következményeire.

...
Zöld

Sokkal jobban hatnak a konteók, ha a közösség hiedelmeihez illeszkednek – Olvass bele az Emberarcú tudományba!

A különböző tudományterületek képviselőinek tanulmányaiból szerkesztett kötetben az alternatív világértelmezések, áltudományos elméletek és tudománytagadó tanok sorát járják körül. Olvass bele!

...
Zöld

3 ok, amiért a home office pszichésen megterhelő + 3 könyv segítségül

Ugyan a home office nagyobb szabadságot és autonómiát biztosíthat, olyan hátulütői vannak, amikre elsőre nem feltétlenül gondolnánk. 

Hírek
...
Hírek

Ők a TikTok Book Awards 2024-es győztesei

...
Hírek

Donald Trump felesége is beszáll a Trump család memoárbulijába

...
Hírek

Magyar Péterről és a Tisza Pártról ír könyvet Bódis Kriszta

...
Beleolvasó

Kamala Harris első nagy beszédét igazán erősre írták, csak aztán nem azt mondta el

...
Hírek

A Büszkeség és balítélet sztárja meglepő dolgot árult el Mr. Darcy szerepéről

...
Gyerekirodalom

Eva Mendes gyerekkönyve mindazoknak szól, akik szorongtak már valaha

A hét könyve
Kritika
Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe
...
Kritika

A kapcsolatok láthatatlan tetoválásokként hagynak örök nyomot Ia Genberg regényében

A másik ember belénk ívódott nyomairól szól a svéd Ia Genberg Részletek című regénye, melynek elbeszélője az életében fontos emberek közül négyet emel ki, és mutatja be velük való múlhatatlan kapcsolatát.  

Kiemeltek
...
Kritika

Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe

A karcsú krimi a humor és melankolikus nosztalgia elegye a legagyafúrtabb elméket is próbára tévő kódokról és a múló időről. A végső megoldás a hét könyve.

...
Nagy

Hogyan képzelték el a sárkányokat a különböző mítoszok?

Istenség vagy démon, a víz őrzője vagy lángoló szörnyeteg – a sárkány visszatérő motívum szerte a világon, feladatköre és temperamentuma azonban kultúráról kultúrára változik.

...
Nagy

Alessandro Baricco Budapesten: Az élet egyik célja, hogy elengedjük a félelmeinket

Először járt Budapesten az ünnepelt olasz író, Alessandro Baricco. A beszélgetésen sok minden szóba került a zenétől a mesterséges intelligencián és Nemecsek Ernőn át odáig, hogy régebben jobb volt-e gyereknek lenni, mint ma.