Miért jelöltek idén olyan kevés irodalmi adaptációt Oscar-díjra?

Miért jelöltek idén olyan kevés irodalmi adaptációt Oscar-díjra?

Az Oscar-díj hagyományosan adaptációbarát: tavaly a legjobb filmjelölések fele alapult könyveken és/vagy színdarabon, 2016-ban pedig ez az arány 63% volt az adaptációk javára. Sőt, hat olyan évjáratot is ismerhetünk (’56, ’59, ’72, ’80, ’91 és ’95), amikor a jelölt filmek mindegyike könyvadaptáció volt. Ennek ismeretében meglepő az idei arány: a legjobb film kategóriában a jelöltek sorában tízből csupán kettőnek van könyvelőzménye. 

ld | 2023. január 24. |

Kézenfekvő magyarázat lehet, hogy egyszerűen rossz könyveket választottak az adaptációhoz. A Lithub szerzője szerint „a 2022-ben bemutatott filmek közül zavarbaejtően sok adaptáció nem túl jó könyvek alapján készült”. Arra is bőven láthattunk példát az elmúlt évben, hogy a feldolgozások lettek rosszak, így nem juthattak el a jelölésig sem. Ilyen volt például A szürke ember (a könyvről ITT írtunk recenziót) vagy a Háromezer év vágyakozás. És bár 2022 hozott néhány jó adaptációt is, azok viszont a Lithub szerzője szerint nem voltak Oscar-alapanyagnak valók.

A könyvadaptációk csökkenésének másik valószínűsíthető oka lehet még, hogy a streaming szolgáltatókon keresztül bemutatott adaptációk viszont virágkorukat élik:

a könyveket sorozatokon keresztül adaptálni azért lehet jó választás, mert úgy az alkotók jobban ki tudják bontani a gazdag forrásanyagot, karaktereket és jellemfejlődéseket, amire másfél-kétórás filmben nem mindig van lehetőség.

De ejtsünk néhány szót arról is, milyen adaptációk kaptak figyelmet idén az Akadémiától (erről részletesebben írtunk már ITT).

A Nyugaton a helyzet változatlan (Erich Maria Remarque azonos című regénye alapján készült film) kilenc jelölést kapott, a Miriam Toews regényét feldolgozó Women Talking pedig a legjobb film és az adaptált forgatókönyv kategóriában kapott jelölést.

Nyugaton a helyzet változatlan - Remarque háborúellenessége nem is lehetne aktuálisabb
Nyugaton a helyzet változatlan - Remarque háborúellenessége nem is lehetne aktuálisabb

A megjelenését követően közel száz év kellett, hogy a németek megfilmesítsék az egyik legnagyobb bestsellerüknek számító Erich Maria Remarque-regényt. A Nyugaton a helyzet változatlannak már létezik két amerikai adaptációja, de az Edward Berger rendezte változat az első német feldolgozás. Bár az előkészítéskor és a gyártáskor még nem sejthették, hogy a bemutató idején újra háború lesz Európában, ennek hírei pedig akaratlanul is ráíródnak majd a filmbeli eseményekre. Mindenesetre az alkotók a filmnek főleg Daniel Brühl nevével igyekeztek hírverést csapni, ám végül egyáltalán nem miatta fogunk emlékezni erre az adaptációra.

Tovább olvasok

Az animációs filmek között egyébként több adaptáció is felbukkant, mint például a Pinokkió vagy a Csizmás kandúr (technikailag az olasz mese alapján) jelölték a játékfilm kategóriában; a rövidfilmek között pedig A Kisfiú, a Vakond, a Róka és a Ló (Charlie Mackesy 2019-es könyve alapján) és a Farkasok éve (Pamela Ribon Notes to Boys című műve alapján).

A 95. Oscar-díjátadó idén március 12-én lesz.

Borítóképünkön: jelenet a Nyugaton a helyzet változatlan című filmből 

Kapcsolódó cikkek
...
Szórakozás

Itt vannak a 2023-as Oscar-jelölések!

Bejelentették 2023 Oscar-jelöltjeit, a legtöbb jelölést a Minden, mindenhol, mindenkor, a Nyugaton a helyzet változatlan és A sziget szellemei című filmek kapták.

...
Szórakozás

Nyugaton a helyzet változatlan - Remarque háborúellenessége nem is lehetne aktuálisabb

A megjelenését követően közel száz év kellett, hogy a németek feldolgozzák az egyik legnagyobb bestsellerüknek számító Erich Maria Remarque-regényt. A végeredmény egy látványos, naturális film lett, de nem emiatt fogunk rá emlékezni.

...
Beleolvasó

A Szürke Ember többé már nem számít hasznos eszköznek, így ki kell iktatni

Mark Greaney első regénye a megjelenését követően azonnal bestseller lett, és számos folytatás követte, melyekkel korunk egyik legnépszerűbb thrillerszerzőjévé vált. A Szürke Emberből készült a Netflix eddigi legdrágább, 200 millió dolláros költségvetéssel bíró filmje Ryan Gosling főszereplésével. Olvass bele!

Hírek
...
Nagy

Az okos csajok meg a Kádár-kor „márciusi ifjai” – kilenc történelmi non-fiction a Könyvhéten 

...
Hírek

Tom Hanks szerint regényt írni nem nehéz

...
Hírek

Betiltották a Bibliát erőszak és vulgaritás miatt utahi iskolákban

...
Könyvtavasz

A rejtélyes amulett szabad utat nyit egy párhuzamos valóságba

...
Hírek

Bill Gates a siker emberformáló erejéről és Afrikáról ajánl nyárra olvasnivalót

...
Könyvtavasz

Kairó iránt nem maradsz közömbös: vagy megszereted, vagy megutálod

...
Hírek

Itt a Szép Magyar Könyvek listája!

...
Nagy

Diktátorok, Paul Lendvai, dinamikus Föld és zártkerti Magyarország - Non-fiction a Könyvhéten

...
Zöld

Egy csapat újságíró befejezi a meggyilkolt riporter könyvét Amazónia megmentéséről

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Kafkánál a valóság az igazi rémálom, az élet pedig maga a reménytelenség

Franz Kafka az idegenség írója, aki a létezésben nem talál semmiféle otthonosságot – az ember létét a világban kiúttalan, elidegenedett, szorongással és félelemmel teli állapotként jeleníti meg, elsősorban a groteszk és az irónia segítségével, egy szürreális, mégis ismerős világ megteremtésével. Újraolvasó rovatunk májusi könyve Kafka talán leghíresebb műve, A per

...
Nagy

Az izlandi Dan Brownt keresték, ezért megírta első krimijét Lilja Sigurðardóttir

Lilja Sigurðardóttir az izlandi krimi fontos szerzője, Csapda című regényét most fordították magyarra. Az éppen Budapesten tartózkodó szerzőt a regény kapcsán kérdeztük többek között a skandináv krimiről, írói rutinjáról, az izlandi társadalomról, kokaincsempészetről és homoszexualitásról. 

...
Panodyssey

Borda Réka: Hová lettek a tárgyak az irodalomból? [Tárgydilemmák]

"A szépirodalom persze az ember, nem a környezet nagy kérdéseit taglalja – mindazonáltal környezetünk nemcsak hogy nem elhanyagolható, hanem sok esetben minket meghatározó dolgok összessége, amelyek funkcióval való megtöltése képes színesíteni, mélységgel megtölteni az irodalmi alkotásokat. Elvégre tárgyaink és tereink mi magunk vagyunk: nincs civilizáció, ha mi, emberek nem alakítjuk környezetünket." Borda Réka Tárgydilemmák című esszésorozatának következő részében azt vizsgálja, hogyan és miért hiányzik a materialitás irodalmunkból.

...
Nagy

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

A Dreher bejáratott márkanév Magyarországon, a mögötte meghúzódó család- és cégtörténet pedig legalább annyira színes, szerteágazó és fordulatokkal teli, mint az elmúlt durván kétszáz év magyar történelme. Iglódi Csaba első regénye, a Dreher-szimfónia négy tételben meséli el az egymást követő generációk felemelkedését.

...
Nagy

Gurubi Ágnes: Kőr Dáma

Gurubi Ágnes a Szív utca című regényével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozatának ez a harmadik része.

...
Kritika

Levélfolyamból bontakozik ki a Kner család megrázó és felemelő története

A magyar történelem egyik legtragikusabb korszaka elevenedik meg a Magvetőnél megjelent könyv lapjain, és a családregényszerű szövetet kirajzoló epizódok arról győznek meg, hogy kivételes szellemi és érzelmi kohézió fogta össze a Kner család egymást követő nemzedékeit.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

A déli gótika mesterének novellái inspirálták Bruce Springsteen legsötétebb lemezét

Május elején jelent meg Warren Zanes Deliver Me from Nowhere című kötete, amely Bruce Springsteen tán legkülönlegesebb, és leginkább kedvelt lemezén, az 1982-es Nebraskán hallható dalok mögött felsejlő személyes motívumokat, és művészi hatásokat tekinti át.

...
Szórakozás

Jordan? Pipa! – Az alfakosaras, a tárgyalóasztal meg a munkaalkoholista fehér férfiak

Az Air – Harc a legendáért arra a pávatáncra fókuszál, amely 1984-ben zajlott a Jordan család és egy ambiciózus sportszergyártó vállalat vezetői között. Hozzáolvastuk a pár éve magyar nyelven is elérhető Michael Jordan-monográfia vonatkozó részeit.

...
Nagy

Cseh Tamás és Bereményi Géza dalai olyan korhű helyzetjelentések, melyek jelentőségével maguk sem voltak tisztában

Hétfőn este nyílt meg a Cseh Tamás életművéről szóló kiállítás a Petőfi Irodalmi Múzeumban. A zeneszerző-énekes idén januárban ünnepelte volna nyolcvanadik születésnapját; a tárlat megidézi emlékét, az archív felvételek pedig visszarepítenek a hetvenes évekbe.

ZÖLD - TERMÉSZETESEN OLVASOK
...
Zöld

Thomas Erikson: Aki engem fáraszt, lehet, hogy másnak szimpatikus

...
Zöld

Litkai Gergely: Mennyire vagyunk felelőtlenek a nukleáris anyagokkal? / A katasztrófa küszöbén

...
Zöld

Jane Goodall: A családomban női ágon öröklődik a bátorság