Miért jelöltek idén olyan kevés irodalmi adaptációt Oscar-díjra?

Miért jelöltek idén olyan kevés irodalmi adaptációt Oscar-díjra?

Az Oscar-díj hagyományosan adaptációbarát: tavaly a legjobb filmjelölések fele alapult könyveken és/vagy színdarabon, 2016-ban pedig ez az arány 63% volt az adaptációk javára. Sőt, hat olyan évjáratot is ismerhetünk (’56, ’59, ’72, ’80, ’91 és ’95), amikor a jelölt filmek mindegyike könyvadaptáció volt. Ennek ismeretében meglepő az idei arány: a legjobb film kategóriában a jelöltek sorában tízből csupán kettőnek van könyvelőzménye. 

ld | 2023. január 24. |

Kézenfekvő magyarázat lehet, hogy egyszerűen rossz könyveket választottak az adaptációhoz. A Lithub szerzője szerint „a 2022-ben bemutatott filmek közül zavarbaejtően sok adaptáció nem túl jó könyvek alapján készült”. Arra is bőven láthattunk példát az elmúlt évben, hogy a feldolgozások lettek rosszak, így nem juthattak el a jelölésig sem. Ilyen volt például A szürke ember (a könyvről ITT írtunk recenziót) vagy a Háromezer év vágyakozás. És bár 2022 hozott néhány jó adaptációt is, azok viszont a Lithub szerzője szerint nem voltak Oscar-alapanyagnak valók.

A könyvadaptációk csökkenésének másik valószínűsíthető oka lehet még, hogy a streaming szolgáltatókon keresztül bemutatott adaptációk viszont virágkorukat élik:

a könyveket sorozatokon keresztül adaptálni azért lehet jó választás, mert úgy az alkotók jobban ki tudják bontani a gazdag forrásanyagot, karaktereket és jellemfejlődéseket, amire másfél-kétórás filmben nem mindig van lehetőség.

De ejtsünk néhány szót arról is, milyen adaptációk kaptak figyelmet idén az Akadémiától (erről részletesebben írtunk már ITT).

A Nyugaton a helyzet változatlan (Erich Maria Remarque azonos című regénye alapján készült film) kilenc jelölést kapott, a Miriam Toews regényét feldolgozó Women Talking pedig a legjobb film és az adaptált forgatókönyv kategóriában kapott jelölést.

Nyugaton a helyzet változatlan - Remarque háborúellenessége nem is lehetne aktuálisabb
Nyugaton a helyzet változatlan - Remarque háborúellenessége nem is lehetne aktuálisabb

A megjelenését követően közel száz év kellett, hogy a németek feldolgozzák az egyik legnagyobb bestsellerüknek számító Erich Maria Remarque-regényt. A végeredmény egy látványos, naturális film lett, de nem emiatt fogunk rá emlékezni.

Tovább olvasok

Az animációs filmek között egyébként több adaptáció is felbukkant, mint például a Pinokkió vagy a Csizmás kandúr (technikailag az olasz mese alapján) jelölték a játékfilm kategóriában; a rövidfilmek között pedig A Kisfiú, a Vakond, a Róka és a Ló (Charlie Mackesy 2019-es könyve alapján) és a Farkasok éve (Pamela Ribon Notes to Boys című műve alapján).

A 95. Oscar-díjátadó idén március 12-én lesz.

Borítóképünkön: jelenet a Nyugaton a helyzet változatlan című filmből 

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Itt vannak a 2023-as Oscar-jelölések!

Bejelentették 2023 Oscar-jelöltjeit, a legtöbb jelölést a Minden, mindenhol, mindenkor, a Nyugaton a helyzet változatlan és A sziget szellemei című filmek kapták.

...

Nyugaton a helyzet változatlan - Remarque háborúellenessége nem is lehetne aktuálisabb

A megjelenését követően közel száz év kellett, hogy a németek feldolgozzák az egyik legnagyobb bestsellerüknek számító Erich Maria Remarque-regényt. A végeredmény egy látványos, naturális film lett, de nem emiatt fogunk rá emlékezni.

...

A Szürke Ember többé már nem számít hasznos eszköznek, így ki kell iktatni

Mark Greaney első regénye a megjelenését követően azonnal bestseller lett, és számos folytatás követte, melyekkel korunk egyik legnépszerűbb thrillerszerzőjévé vált. A Szürke Emberből készült a Netflix eddigi legdrágább, 200 millió dolláros költségvetéssel bíró filmje Ryan Gosling főszereplésével. Olvass bele!

Hírek
...

Villamosprobléma, Bolyai János és az óceánok – Kiosztották az idei Zsoldos Péter-díjakat

...

25 évet is kaphat a Nobel-díjas Salman Rushdie támadója

...

Ian Fleming annyira gyűlölt a magyar származású építészt, hogy James Bonddal megölette

...

A kutyával való kapcsolat a gyerek-szülő és a legjobb baráti kapcsolat keverékeként írható le

...

150 ezren látták a Véletlenül írtam egy könyvet című magyar filmet

...

Elkészült a világ első összehajtható ebook-olvasója

Kiemeltek
...

A Föld napja: 7+1 könyvújdonság, amivel visszatalálhatunk a természethez és az egyszerűbb élethez

A bolygónk csodálatos hely: ha egy kicsit túllátnánk a saját kis valóságunkon, észrevehetnénk, milyen intelligens növényekkel és állatokkal vagyunk körülvéve. 

...

Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

A mai világban már nem arról beszélünk, hogy hogyan tudunk egymással kapcsolódni, hanem hogy egyáltalán tudunk-e. Szaniszló Judit A másik ember című kötete a hét könyve.

...

Meghalt Ferenc pápa, aki Dosztojevszkijt és A Gyűrűk Urát is szerette

Meghalt Ferenc pápa, akinek egyszerűsége és emberszeretete még a nem hívőket is inspirálta. Szenvedélyes olvasó volt, aki az irodalmat a mindennapjai és a hivatása szerves részének tekintette.

SZÓRAKOZÁS
...

Hogyan tovább Ferenc pápa halála után? Nézd meg vagy olvasd el a Konklávét!

A Konklávé című regény vagy a Ralph Fiennes főszereplésével készült filmadaptáció segít jobban megérteni, mi történik a kulisszák mögött.

...

Özvegye valósította meg Dargay Attila álmát – a Csongor és Tünde rajzfilm alkotóival beszélgettünk

Megérkezett a mozikba a Csongor és Tünde mesefilm: Dargay Attila özvegyével, Geszti Péterrel, Eke Angélával és Pálfi Zsolt rendezővel beszélgettünk. 

...

Hamupipőke mostohatestvérének lenni maga a horror

Hogy alakul a mese, ha van plasztikai sebészed?