Miért jelöltek idén olyan kevés irodalmi adaptációt Oscar-díjra?

Miért jelöltek idén olyan kevés irodalmi adaptációt Oscar-díjra?

Az Oscar-díj hagyományosan adaptációbarát: tavaly a legjobb filmjelölések fele alapult könyveken és/vagy színdarabon, 2016-ban pedig ez az arány 63% volt az adaptációk javára. Sőt, hat olyan évjáratot is ismerhetünk (’56, ’59, ’72, ’80, ’91 és ’95), amikor a jelölt filmek mindegyike könyvadaptáció volt. Ennek ismeretében meglepő az idei arány: a legjobb film kategóriában a jelöltek sorában tízből csupán kettőnek van könyvelőzménye. 

ld | 2023. január 24. |

Kézenfekvő magyarázat lehet, hogy egyszerűen rossz könyveket választottak az adaptációhoz. A Lithub szerzője szerint „a 2022-ben bemutatott filmek közül zavarbaejtően sok adaptáció nem túl jó könyvek alapján készült”. Arra is bőven láthattunk példát az elmúlt évben, hogy a feldolgozások lettek rosszak, így nem juthattak el a jelölésig sem. Ilyen volt például A szürke ember (a könyvről ITT írtunk recenziót) vagy a Háromezer év vágyakozás. És bár 2022 hozott néhány jó adaptációt is, azok viszont a Lithub szerzője szerint nem voltak Oscar-alapanyagnak valók.

A könyvadaptációk csökkenésének másik valószínűsíthető oka lehet még, hogy a streaming szolgáltatókon keresztül bemutatott adaptációk viszont virágkorukat élik:

a könyveket sorozatokon keresztül adaptálni azért lehet jó választás, mert úgy az alkotók jobban ki tudják bontani a gazdag forrásanyagot, karaktereket és jellemfejlődéseket, amire másfél-kétórás filmben nem mindig van lehetőség.

De ejtsünk néhány szót arról is, milyen adaptációk kaptak figyelmet idén az Akadémiától (erről részletesebben írtunk már ITT).

A Nyugaton a helyzet változatlan (Erich Maria Remarque azonos című regénye alapján készült film) kilenc jelölést kapott, a Miriam Toews regényét feldolgozó Women Talking pedig a legjobb film és az adaptált forgatókönyv kategóriában kapott jelölést.

Nyugaton a helyzet változatlan - Remarque háborúellenessége nem is lehetne aktuálisabb
Nyugaton a helyzet változatlan - Remarque háborúellenessége nem is lehetne aktuálisabb

A megjelenését követően közel száz év kellett, hogy a németek feldolgozzák az egyik legnagyobb bestsellerüknek számító Erich Maria Remarque-regényt. A végeredmény egy látványos, naturális film lett, de nem emiatt fogunk rá emlékezni.

Tovább olvasok

Az animációs filmek között egyébként több adaptáció is felbukkant, mint például a Pinokkió vagy a Csizmás kandúr (technikailag az olasz mese alapján) jelölték a játékfilm kategóriában; a rövidfilmek között pedig A Kisfiú, a Vakond, a Róka és a Ló (Charlie Mackesy 2019-es könyve alapján) és a Farkasok éve (Pamela Ribon Notes to Boys című műve alapján).

A 95. Oscar-díjátadó idén március 12-én lesz.

Borítóképünkön: jelenet a Nyugaton a helyzet változatlan című filmből 

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Itt vannak a 2023-as Oscar-jelölések!

Bejelentették 2023 Oscar-jelöltjeit, a legtöbb jelölést a Minden, mindenhol, mindenkor, a Nyugaton a helyzet változatlan és A sziget szellemei című filmek kapták.

...

Nyugaton a helyzet változatlan - Remarque háborúellenessége nem is lehetne aktuálisabb

A megjelenését követően közel száz év kellett, hogy a németek feldolgozzák az egyik legnagyobb bestsellerüknek számító Erich Maria Remarque-regényt. A végeredmény egy látványos, naturális film lett, de nem emiatt fogunk rá emlékezni.

...

A Szürke Ember többé már nem számít hasznos eszköznek, így ki kell iktatni

Mark Greaney első regénye a megjelenését követően azonnal bestseller lett, és számos folytatás követte, melyekkel korunk egyik legnépszerűbb thrillerszerzőjévé vált. A Szürke Emberből készült a Netflix eddigi legdrágább, 200 millió dolláros költségvetéssel bíró filmje Ryan Gosling főszereplésével. Olvass bele!

Hírek
...

Most már az Amazonon múlik, mikor várható az új James Bond

...

Stephen King visszatért a X-re, csak hogy beszóljon Trumpnak

...

Jókai 200: Olvasd el az író eddig kiadatlan verseit

...

Ez a kutatás nagyban megváltoztatja, amit a halakról gondoltunk + 3 könyv

...

Szex a könyvekben: Sally Rooney felfedi a titkait

...

Kevin Spacey A brutalista sztárját is zaklatta?

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

SZÓRAKOZÁS
...

Jövőre érkezik a Dűne 3?

Nyáron forgatják a Dűne-sorozat befejező részét. Mutatjuk, mit lehet tudni.

...

Mit olvasnak A Fehér Lótuszban?

Megérkezett a harmadik évad, itt az ideje, hogy felidézzük, miket olvastak az előző évadok szereplői! 

...

Voldemorttól Almássy grófig: 8 adaptáció, amiben a Konklávé színészét láthatod

Ralph Fiennes az 1990-es évek hősszerelmesétől a főgonoszig számos szerepet eljátszott már. Mutatjuk!