Miért jelöltek idén olyan kevés irodalmi adaptációt Oscar-díjra?

Miért jelöltek idén olyan kevés irodalmi adaptációt Oscar-díjra?

Az Oscar-díj hagyományosan adaptációbarát: tavaly a legjobb filmjelölések fele alapult könyveken és/vagy színdarabon, 2016-ban pedig ez az arány 63% volt az adaptációk javára. Sőt, hat olyan évjáratot is ismerhetünk (’56, ’59, ’72, ’80, ’91 és ’95), amikor a jelölt filmek mindegyike könyvadaptáció volt. Ennek ismeretében meglepő az idei arány: a legjobb film kategóriában a jelöltek sorában tízből csupán kettőnek van könyvelőzménye. 

ld | 2023. január 24. |

Kézenfekvő magyarázat lehet, hogy egyszerűen rossz könyveket választottak az adaptációhoz. A Lithub szerzője szerint „a 2022-ben bemutatott filmek közül zavarbaejtően sok adaptáció nem túl jó könyvek alapján készült”. Arra is bőven láthattunk példát az elmúlt évben, hogy a feldolgozások lettek rosszak, így nem juthattak el a jelölésig sem. Ilyen volt például A szürke ember (a könyvről ITT írtunk recenziót) vagy a Háromezer év vágyakozás. És bár 2022 hozott néhány jó adaptációt is, azok viszont a Lithub szerzője szerint nem voltak Oscar-alapanyagnak valók.

A könyvadaptációk csökkenésének másik valószínűsíthető oka lehet még, hogy a streaming szolgáltatókon keresztül bemutatott adaptációk viszont virágkorukat élik:

a könyveket sorozatokon keresztül adaptálni azért lehet jó választás, mert úgy az alkotók jobban ki tudják bontani a gazdag forrásanyagot, karaktereket és jellemfejlődéseket, amire másfél-kétórás filmben nem mindig van lehetőség.

De ejtsünk néhány szót arról is, milyen adaptációk kaptak figyelmet idén az Akadémiától (erről részletesebben írtunk már ITT).

A Nyugaton a helyzet változatlan (Erich Maria Remarque azonos című regénye alapján készült film) kilenc jelölést kapott, a Miriam Toews regényét feldolgozó Women Talking pedig a legjobb film és az adaptált forgatókönyv kategóriában kapott jelölést.

Nyugaton a helyzet változatlan - Remarque háborúellenessége nem is lehetne aktuálisabb
Nyugaton a helyzet változatlan - Remarque háborúellenessége nem is lehetne aktuálisabb

A megjelenését követően közel száz év kellett, hogy a németek feldolgozzák az egyik legnagyobb bestsellerüknek számító Erich Maria Remarque-regényt. A végeredmény egy látványos, naturális film lett, de nem emiatt fogunk rá emlékezni.

Tovább olvasok

Az animációs filmek között egyébként több adaptáció is felbukkant, mint például a Pinokkió vagy a Csizmás kandúr (technikailag az olasz mese alapján) jelölték a játékfilm kategóriában; a rövidfilmek között pedig A Kisfiú, a Vakond, a Róka és a Ló (Charlie Mackesy 2019-es könyve alapján) és a Farkasok éve (Pamela Ribon Notes to Boys című műve alapján).

A 95. Oscar-díjátadó idén március 12-én lesz.

Borítóképünkön: jelenet a Nyugaton a helyzet változatlan című filmből 

Kapcsolódó cikkek
...
Szórakozás

Itt vannak a 2023-as Oscar-jelölések!

Bejelentették 2023 Oscar-jelöltjeit, a legtöbb jelölést a Minden, mindenhol, mindenkor, a Nyugaton a helyzet változatlan és A sziget szellemei című filmek kapták.

...
Szórakozás

Nyugaton a helyzet változatlan - Remarque háborúellenessége nem is lehetne aktuálisabb

A megjelenését követően közel száz év kellett, hogy a németek feldolgozzák az egyik legnagyobb bestsellerüknek számító Erich Maria Remarque-regényt. A végeredmény egy látványos, naturális film lett, de nem emiatt fogunk rá emlékezni.

...
Beleolvasó

A Szürke Ember többé már nem számít hasznos eszköznek, így ki kell iktatni

Mark Greaney első regénye a megjelenését követően azonnal bestseller lett, és számos folytatás követte, melyekkel korunk egyik legnépszerűbb thrillerszerzőjévé vált. A Szürke Emberből készült a Netflix eddigi legdrágább, 200 millió dolláros költségvetéssel bíró filmje Ryan Gosling főszereplésével. Olvass bele!

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

Hírek
...
Szórakozás

Ezeket az új adaptációkat nézd májusban a Disney+-on!

...
Így döntöttek ők

Nyáry Krisztián: Minden út a költészethez vezette

...
Szórakozás

Erdős Virág, Háy János, Krusovszky Dénes, Puzsér Róbert, Szentesi Éva és Vecsei H. Miklós májusban a Tavaszi Margón

...
Szórakozás

Nézd meg, milyen sztárok alakítják Richard Osman nyugdíjas nyomozóit!

...
Beleolvasó

Tom Hanks elképesztő hollywoodi kulisszatitkokat árul el új regényében – Olvass bele!

...
Alkotótárs

Kiderült, ki lett a Mastercard – Alkotótárs ösztöndíj 10 döntőse

...
Zöld

Mi történik az intelligenciáddal, ha kevesebbet írsz kézzel?

...
Nagy

Apának lenni: Munkagépekké alakítottuk a férfiakat, de mi adhat nekik esélyt?

...
Hírek

Itt az kamera, ami képek helyett verset ír

Még több olvasnivaló
...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

...
Podcast

Anyaság, apaság, az érzések kavalkádja – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk hatodik adásában Szabó T. Anna és Dragomán György voltak a vendégek, a beszélgetésükhöz pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

...
Nagy

Borbély András: Rafi Lajos verse lyukat üt a világon [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Borbély András költő, szerkesztő Rafi Lajos egyik versét választotta.

...
Nagy

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

A pszichológiát és a sötét rejtélyt kiválóan ötvöző krimi, A doboz után a héten került a boltokba A szekta, Läckberg és Fexeus közös regénytrilógiájának második része. Ez alkalomból beszélgettünk a szerzőpárossal.

...
Nagy

Miért hasonlítanak a roma mesék a kortárs versekre?

Hogyan mozgatnak meg egy kortárs költőt a roma mesék? Miben fedez fel hasonlóságot az archaikus történetek és generációja meghatározó irodalmi témái között? És miképpen válik a mesékből költészet? Veszprémi Szilveszter cikkében a Vijjogók munkacímű verseskötetéről mesél.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Ezeket az új adaptációkat nézd májusban a Disney+-on!

A Disney+ április végi és májusi premierjei között négy könyvadaptációt is találsz. 

...
Nagy

6 érdekesség, amit nem tudsz a Netflix Ripley-sorozatáról

Huszonöt évvel azután, hogy Matt Damon, Jude Law és Gwyneth Paltrow főszereplésével filmre vitték Patricia Highsmith thrillerét, Mr. Ripley ismét hódít, ezúttal fekete-fehérben. Összegyűjtöttünk hat érdekességet a vadonatúj Netflix-sorozatról.

...
Szórakozás

7 Oscar-díjas adaptáció, amit most láthatsz a Netflixen

Tuti befutókat néznél az este? Összeszedtük, milyen Oscar-díjas adaptációkat találsz most a Netflixen: lesz közte hard boiled krimi, izgalmas animáció, szórakoztató kaland és egy kakukktojás dráma is.