Ukrajna, Hongkong, Peru, Németország, Szarajevó: a világ minden tájáról érkeznek George Orwell könyvét tartalmazó csomagok Hans K. Clausen edinburgh-i lakására. A művész célja, hogy az 1984 kiadásának hetvenötödik évfordulójára instellációt készítsen Jurán, a skót szigeten, ahol a betegeskedő és nyomorban élő Orwell megírta disztópikus mesterművét.
Nem csak politika
Clausen egy 1984 kötetből álló, interaktív, „élő” szobron dolgozik, amely a Winston Smith Könyvtár a Győzelemért és az Igazságért címet fogja viselni. A látogatók belépéskor egy 1940-es írógépet és egy papírnehezéket találnak majd, szimbolizálva a regényben szereplő régiségboltot, illetve Winston és Julia tiltott kapcsolatát.
Az installációhoz érve látogatók szabadon olvashatják majd a kiállított könyveket,
miközben fejük fölött az 1984-ből készült hangoskönyv szól – hasonlóan az Egyes Leszállópálya lakosai felett zúgó, kikerülhetetlen hangosbemondókhoz.
A művész hangsúlyozta, hogy számára ez egy művészeti alkotás és nem politikai tett: „Természetesen része a politika, de ugyanígy része egy szerelmi történet is. Engem elsősorban az 1984 mint regény érdekel, minden rétegével együtt”.
Hozzátette: „Sokan elfelejtkeznek a könyvben rejlő románcról és szeretetről.
Arról, hogy egy férfiről szól, aki próbálja megtalálni a saját emberségét.
Ez mind elveszik a sok Nagy Testvérezésben. Úgyhogy én megpróbálok egy elfogulatlan művész lenni, és lehetőséget adni az embereknek, hogy azt lássanak a műbe, amit akarnak”.
Winston Smith, Hans K. Clausen címén
Az Edinburgh-ba érkező könyvek között nincs két egyforma. Van, ami szinte érintetlen, míg másokat szamárfülek, teafoltok, margón hagyott megjegyzések és rajzok díszítenek. Sokat tengerentúli bélyeggel láttak el, rajtuk a következő címzéssel: Winston Smith, Hans K. Clausen címén. Érkezett elázott első kiadás, titkos szerelmes levelet rejtő példány,
sőt, egy képregényváltozat is, nem mástól mint Richard Blairtől, Orwell fiától.
Clausen minden egyes csomagot egy zománc kitűzővel hálált meg.
A szobrász reméli, hogy az installáció látogatói értékelni tudják majd a könyvek anyagát: az orosz kiadás durva papírját, a Japánból érkezett kötet hibátlanságát, a kézzel vágott kanadai küldeményt; a legrégebbi könyvek sárgás papírját és dohos illatát, a lelkes aláhúzásokat és jegyzeteket, valamint a tökéletlen javításokról árulkodó celluxcsíkokat.
Még száz kötet hiányzik
A kiállítás június elején nyílik meg Jurán, három napra – addig azonban össze kell gyűjteni az 1984-hez szükséges nagyjából száz kötetet. A művész, akinek támogatási kérelmét elutasították, saját pénzből állt neki a projektnek, és abban reménykedik, hogy a megnyitó után utazhat vele. A University College Londonhoz tartozó Orwell Alapítvány, ami a merész irodalmi művek támogatásáért jött létre, érdeklődik az installáció iránt.
Annyi mindenesetre már most elmondható, hogy a készülő Winston Smith Könyvtár magáénak tudhatja a 2011-ben, Richard Blair pártfogásával alakult Orwell Társaság támogatását.
A társaság elnökének, Quentin Koppnak az apja Orwell parancsnoka volt a spanyol polgárháborúban.
Kopp maga is az adományozók között van, egy hatvas években kiadott puhakötésű Penguin-kötetettel lepte meg Clausent.
„Meggyőződésünk, hogy hiteles kezdeményezésről van szó – jelentette ki Kopp. – Sok az áthallás a könyv és napjaink történései között. Lenyűgöző, hogy Orwell milyen előrelátó volt”.
(Guardian)