Az amerikai kiadók egyvalamit évekig biztosra vehettek: ha Oprah Winfrey ajánlott egy könyvet a műsorában, az garantált siker lett. A tévés személyiség tizennégy éven keresztül havonta kiemelt egy könyvet a talkshow-jában, legtöbbször szépirodalmi művet, választásai pedig nemcsak az eladásokra voltak óriási hatással, de írói karrierek alakulását is nagyban befolyásolták. A kezdő írónak számító nigériai Uwem Akpan 2008-as novelláskötetéből (Say You’re One of Them) például közel 800 ezer példányt adtak el, miután Oprah olvasásra ajánlotta a műsorában. De hasonlóan kimagasló számokat produkált Cormac McCarthy Az út című regénye, amelynek szintén kilőtt az eladása és megközelítette az egymilliót.
Oprah Winfrey könyvklubja az elmúlt kilenc évben már a digitális platformokon működik (Oprah’s Book Club 2.0), és bár már nincs olyan elsöprő befolyása, mint volt a 2000-es évek elején, de az úgynevezett Oprah-effektus még mindig él, amit olyan szerzők sikerei is bizonyítanak, mint Cheryl Strayed vagy Colson Whitehead.
Az eredeti könyvklubban, ami a The Oprah Winfrey Show című amerikai talkshow része volt, a műsorvezető összesen hetven könyvet ajánlott – köztük olyan írók műveit, mint Toni Morrison, Isabel Allende, Joyce Carol Oates vagy Jonathan Franzen. Az új könyvklubban (2.0) jelenleg huszonegynél jár az ajánlott könyvek száma – itt olyan szerzők nevével találkozhatunk, mint Marilynne Robinson, Ta-Nehisi Coates vagy Michelle Obama. A könyvklub történetében a legtöbbször amúgy a Nobel-díjas Toni Morrison könyveit ajánlotta Oprah (összesen négyszer).
Oprah Winfrey azt tervezi, hogy idén nyáron könyvek segítségével utazza körbe a világot, és azt szeretné, hogy az olvasók is csatlakozzanak hozzá. A koronavírus miatt éppen ezért most 28 olyan könyvet választott ki nyári könyvajánlójába, amelyeknek szerzői nők, és amelyekkel a világ legtávolibb tájait is bejárhatjuk otthonról.
Tovább olvasokAz eredeti klubnak nagyjából kétmillió tagja volt, és kiszámolták azt is, hogy mekkora extra eladást jelentett egy szerzőnek és kiadónak, ha Oprah ajánlott egy könyvet: a könyvklub legszebb napjaiban ez a szám elérte a félmilliót, ami azt jelentette, hogy ennyivel többen vásárolták meg az adott kötetet. A műsort természetesen nem kerülték el a botrányok sem, az egyik leghíresebb pedig Jonathan Franzen nevéhez kötődik. Oprah Winfrey 2001 szeptemberében választotta ki a Javításokat a könyvklubjába, de amikor ez kiderült, Franzen eléggé fanyalgott. Az író akkor elég lekicsinylően beszélt az Oprah által a könyvklubba kiválasztott kötetekről, amik között – így Franzen – akadnak jók is, de van közöttük egy csomó nyálas, egydimenziós mű is. Később Franzen bocsánatot kért a kijelentéséért, az Oprah-showba szóló meghívását ugyanakkor visszavonták. Ettől függetlenül Franzen Szabadság című regénye 2010 szeptemberében bekerült a könyvklub válogatásába.
A közelmúltban is akadt olyan eset, ami eléggé felborzolta a kedélyeket: Jeanine Cummins Amerika földje című regényét idén januárban választotta ki Oprah. A regény egy tragikus meneküléstörténet, amelyben egy mexikói nő a fiával a drogkartell bosszújától tartva Amerika felé veszi az irányt. A kritikusok egyebek között a sztereotipikus ábrázolásmódot vetették Cummins szemére, valamint azt, hogy fehér íróként egy elnyomott, marginalizált, fenyegetett csoport traumáját kihasználva profitált, és 142 szerző odáig ment, hogy nyílt levélben követelte Oprah Winfreytől, hogy vegye ki a könyvklub kínálatából a könyvet - a botrányról itt írtunk bővebben:
Az idei év egyik legnagyobb botránykönyve egyértelműen Jeanine Cummins menekülttémában írt regénye, az Amerika földje. A mexikói kartellek elől menekülő anya és fia tragikus története jó céllal íródott, ennek ellenére kiborította a latin-amerikai írókat, akik tiltakozásokat szerveztek a könyv ellen.
Tovább olvasok