Nick Cave: Irgalom nélkül a társadalom elveszíti a lelkét

Nick Cave: Irgalom nélkül a társadalom elveszíti a lelkét

Az elnémítás kultúrájáról és a kegyelem erejéről írt Nick Cave a The Red Hand Files nevű oldalán, ahol rajongóinak kérdéseire szokott válaszolni. A posztjában többek között arról értekezett, hogy számára mit jelent az irgalom, és mit gondol a cancel culture jelenségről.

Könyves Magazin | 2020. augusztus 14. |

Nick Cave szerint az irgalom olyan érték, amely minden toleráns társadalom szívében ott kellene legyen. Az irgalom annak a végérvényes elfogadása, hogy senki sem tökéletes és ezáltal lehetővé teszi, hogy védve érezzük magunkat a társadalomban a közös gyarlóságunk tudatában. Mint írta, irgalom nélkül egy társadalom elveszíti a lelkét és elpusztítja önmagát, ugyanis az irgalom az, ami megengedi számunkra, hogy szabadon beszélgessünk. Ha a kegyelem az iránymutató, akkor van egy közös megértésen alapuló biztonsági hálónk, és ahogy Oscar Wilde mondta, akkor könnyedén játszhatunk a gondolatokkal.

Nick Cave agya zsúfolt, és tele van könyvekkel - Könyves magazin

Belelátni egy-egy ismert alkotó agyába sajnos lehetetlen - mármint szó szerint lehetetlen, hiszen a könyvei, levelei, naplói, Instagram-posztjai hasonlóakban segítenek. Az ausztrál dalszerző, énekes és író, Nick Cave összeállt a koppenhágai királyi könyvtárral, hogy létrehozzák a Stranger Than Kindness című kiállítást. A kiállítás azt ígéri, hogy Cave egyedi bepillantást enged az életművébe és kreatív folyamataiba.

Véleménye szerint azonban az irgalom jelenleg nem adott, pedig ez egy olyan érték, amelyet ápolnunk kell, és amelyre törekednünk kellene. A tolerancia az, ami segíti a tudásvágy szabad áramlását, ami megengedi, hogy olykor hibázzunk, hogy kijavítsuk magunkat, hogy bátrak legyünk, vagy, hogy kétségbe merjünk vonni dolgokat annak érdekében, hogy haladóbb eszméknek engedjünk teret. Kegyelem nélkül a társadalom rugalmatlanná, félelem telivé, bosszúszomjassá és humortalanná válhat.

A levelében arra a kérdésre is válaszolt, hogy mit gondol a cancel culture jelenségről. Az elnémítás kultúrája szerinte éppen a kegyelem ellentéte. A politikai korrektség ma a világ legboldogtalanabb vallásává vált. Az egykor tiszteletreméltó szándék az volt, hogy új, igazságosabb alapokra helyezzék a társadalmat, ugyanakkor mostanság ez a hit a legrosszabb nézőpontokat kínálja, szó szerint rossz vallás lett belőle, ámokfutás.

Nyílt levélben tiltakozik Rowling, Atwood és Rushide az elnémítás kultúrája ellen - Könyves magazin

Többek közt J. K. Rowling, Margaret Atwood és Salman Rushide is aláírták azt a nyílt levelet, amely kedden jelent meg a Harper's magazinban, és amely a cenzúra terjedésére hívja fel a figyelmet. A tiltakozás célja a cancel culture elleni felszólalás, az aláírók szerint ugyanis az elnémítás csak az ellentétes véleményekkel szembeni intoleranciához és nyilvános megszégyenítéshez vezet.

Az elnémítás kultúrájával szemben Nick Cave szerint az együttérzésnek kéne az elsődleges tapasztalatnak lennie, mert csak innen tud előbukkanni a zseni és a képzelőerő. A kreativitás ugyanis szeretetcselekedet, amely a legalapvetőbb hiedelmeknek is neki tud menni, és ezt azért teszi, hogy új perspektívákat kínáljon, amelyekből rá lehet nézni a világra. Egy olyan erő, amely az elnémításban látja a megoldást, akadályozza a társadalom kreatív szellemének kibontakozását és csapást mér a kultúra komplexitására és sokszínűségére. Ugyanakkor szerinte ez az, amiben ma élünk. Egy átmeneti kultúrában vagyunk, amely talán egy igazságosabb társadalmat hoz el. De a fő kérdés az, hogy milyen alapvető értékeket veszítünk el a folyamat során.

Nyitókép: Amelia Troubridge/ Wikimedia

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Hányós zacskókra írta legújabb regényét Nick Cave

...

Nick Cave agya zsúfolt, és tele van könyvekkel

Az ausztrál dalszerző, énekes és író, Nick Cave összeállt a koppenhágai királyi könyvtárral, hogy létrehozzák a Stranger Than Kindness című kiállítást. A kiállítás azt ígéri, hogy Cave egyedi bepillantást enged az életművébe és kreatív folyamataiba. 

...

Nyílt levélben tiltakozik Rowling, Atwood és Rushide az elnémítás kultúrája ellen

Többek közt J. K. Rowling, Margaret Atwood és Salman Rushide is aláírták azt a nyílt levelet, amely kedden jelent meg a Harper’s magazinban, és amely a cenzúra terjedésére hívja fel a figyelmet. A tiltakozás célja a cancel culture elleni felszólalás, az aláírók szerint ugyanis az elnémítás csak az ellentétes véleményekkel szembeni intoleranciához és nyilvános megszégyenítéshez vezet.

A hét könyve
Kritika
Hány generációra hat egy trauma? - A Long Island-i kompromisszum
Özvegye valósította meg Dargay Attila álmát – a Csongor és Tünde rajzfilm alkotóival beszélgettünk

Özvegye valósította meg Dargay Attila álmát – a Csongor és Tünde rajzfilm alkotóival beszélgettünk

Megérkezett a mozikba a Csongor és Tünde mesefilm: Dargay Attila özvegyével, Geszti Péterrel, Eke Angélával és Pálfi Zsolt rendezővel beszélgettünk. 

Olvass!
...

Mit tesz a rák a barátsággal? Olvass bele Helen Garner regényébe!

Meddig és hogyan érdemes küzdeni a rák ellen? Mutatunk egy részletet Helen Garner regényéből.

...

Ez történik, ha hívatlan vendég érkezik egy esküvőre – Olvass bele az abszurd humorral teli regénybe! 

Részlet az Indulhat a nászmenet című regényből.

...

A biciklizés szabadság – Olvass bele Marc Augé antropológus könyvébe!

Gondolkoztál már azon, hogy a bicikli nemcsak egy tárgy, hanem egy eszköz a szabadsághoz? 

Kiemeltek
...

5 kihagyhatatlan könyv Mario Vargas Llosa életművéből

Meghalt Mario Vargas Llosa, a latin-amerikai irodalom világhírű szerzője. Mutatunk 5 könyvet tőle.

...

„Az elég jó utolsó mondat volna, hogy a mindiget javítom örökkére” – Esterházy Péter ma lenne 75 éves

Esterházy Péter a kortárs magyar irodalom egyik legkiemelkedőbb alkotója, a magyar posztmodern meghatározó alkotója. És ma lenne 75 éves. Portré. 

...

Hány generációra hat egy trauma? - A Long Island-i kompromisszum

Gazdagok generációs traumáiról mesél Taffy Brodesser-Akner második könyvében, a Long Island-i kompromisszumban. 

Gyerekirodalom
...

A gyerekek új barátai a született újrahasznosítók, a Kacatkák

Sally Gardner kétrészes könyvsorozatából sok mindent megtudunk a tengerek élővilágáról is, és arról, miért használjuk tévesen a „szemét” kifejezést. 

...

Furcsa rémálmok gyötrik a budapesti kamaszokat Fiala Borcsa új könyvében – Olvass bele! 

Egy diákcsapat bejárja Budapest titokzatos, föld alatti helyszíneit, hogy megküzdjenek egy gonosz Lénnyel.

...

Az esti meseolvasás lehet az apák egyik szuperereje

Az apás mesélésekhez ajánlunk egy nemrégiben megjelent, kortárs antológiát, az Apa olvas című kötetet.