Te jó ég, betiltottak Oroszországban - ezzel a megjegyzéssel posztolta újra a hétvégén Neil Gaiman azt a tweetet, amely egy cirill betűs listát tartalmaz. Utóbbi állítólag azokat az írókat sorolja fel, akiknek a könyveit veszélyesnek nyilvánították és így nem elérhetőek az orosz könyvtárakban.
Good lord. Banned in Russia. https://t.co/7SVCbv3M8e
— Neil Gaiman (@neilhimself) February 18, 2023
Hivatalos megerősítés vagy cáfolat nem érkezett (lehet, hogy nem is fog), mindenesetre érdemes egy pillantást vetni a listára, amelyen olyan írók szerepelnek, mint az Ukrajna mellett nyíltan kiálló Joe Abercrombie vagy a Putyint rendszeresen bíráló Vlagyimir Szorokin és Dmitry Glukhovsky.
„Tragikus időkben nehéz az oroszoknak az orosz irodalomról beszélni” – Vlagyimir Szorokin és M. Nagy Miklós mégis erre tettek kísérletet tegnap este a Három Hollóban. A beszélgetés során az emigráns orosz írók tragédiája, az oroszok és az erőszak viszonya, valamint a szerző magyarul megjelent szövegei is előkerültek. Beszámolónk.
Tovább olvasokGaiman mellett a listán a másik közönségkedvenc Stephen King, ami elsőre meglepőenk tűnhet, a dolgot viszont némileg árnyalhatja, hogy tavaly ők is azon szerzők voltak, akik az Ukrajna elleni háború miatt nyíltan közölték, hogy visszakoznak az orosz kiadókkal kötött szerződéseiktől. Gaimannek több mint húsz könyve jelent meg eddig oroszul, de tavaly márciusban leszögezte, hogy addig nem újítja meg az orosz szerződéseit, amíg Putyin hatalmon van.
A listán olyan írók találhatók még, mint a Putyinnal szemben kritikus orosz Ljudmila Ulickaja és Borisz Akunyin, valamint a belarusz Szvetlana Alekszijevics. A Nobel-díjas szerzővel tavalyi budapesti látogatásán interjúztunk, akkor azt mondta, felfoghatatlan volt számára, amikor Oroszország megtámadta Ukrajnát. A teljes interjút itt olvashatjátok újra:
Felfoghatatlan volt számomra, amikor Oroszország megtámadta Ukrajnát – mondta interjúnkban a Nobel-díjas Szvetlana Alekszijevics, akivel a háborúról, a női narratíva fontosságáról, és egy felfüggesztett filmprojektről is beszélgettünk.
Tovább olvasokA felsorolásban megtalálható még a feketelisták örökös visszatérője, George Orwell, akinek 1984 című alapműve már a Szovjetunióban is tiltva volt, az országban ugyanis 1988-ig nem lehetett legálisan hozzájutni.