A könyvnyomtatás nem lenne a mai, ha Napóleon nem vonul be Egyiptomba

A könyvnyomtatás nem lenne a mai, ha Napóleon nem vonul be Egyiptomba

Napóleon egyiptomi hadjáratának rengeteg tudományos fejlődést köszönhetünk. Tudósaival több ezer oldalas enciklopédiába szedte össze az új tudományos felfedezéseket, viszont ahhoz hogy ezt ki tudják nyomtatni egy új nyomdagép segítségére volt szükségük. 

sza | 2024. november 28. |

Napoléon Bonaparte 1798-ban hadjáratot indított Egyiptomba, hogy az Indiába vezető kereskedelmi útvonalat biztosítsa, és csapást mérjen a brit gyarmatra. A kiterjedt katonai akció nemcsak politikai és gazdasági következményekkel járt, hanem rengeteg tudományos felfedezést is előrelendített. Köztük a könyvnyomtatás hatékonyságát és elterjedését is segítette.

A gép, amely hatékonyabbá tette a könyvnyomtatást

Napóleon több tucat tudóst vitt magával az egyiptomi hadjáratra, akiknek kutatásait és felfedezéseit végül egy enciklopédiában jelentették meg Description de l'Égypte [Egyiptom leírása] címen. A kiadás több kötetben jelent meg, és közel 7000 oldalt tartalmazott, az első kötet 1809-ben látott napvilágor, az utolsó pedig egy évtizeddel később, Napóleon halála után, 1829-ben.

Az enciklopédia több helyben készített rajzot is tartalmazott az ottani élővilágról, tájról és kultúráról. Ezeknek a rajzoknak a létrehozása nagy munkát igényelt, ugyanis akkoriban a nyomdászatban metszetekkel készítették ezeket a képeket. A metszetek fémlemezre, általában rézre vésett képek voltak, amellyel a tintát a lapra nyomták.

Nicolas-Jaques Conté tudós viszont feltalált egy gépet, amellyel a metszetek készítése is automatizálhatóvá vált, ezzel meggyorsítva a nyomtatást. Így az a feladat, ami általában 6-7 hónapba került, pár nap alatt el tudott készülni.

A tudomány terjedése

Az egyiptomi hadjárat alatt Napóleon több nyomdagépet is elhelyezett Alexandriában, Gizában és Kairóban, ezzel elindítva a helyi nyomdászatot, sőt az 1500-as évek óta valószínűleg ezek voltak az egyetlen működő nyomdai gépek az Afrikai kontinensen. Korábban már Marokkóban volt nyomda, 1516 és 1526 között.

Sok más tudományágat is fellendített a hadjárat, például ekkor fedezték fel, hogy a kémiai reakciók visszafordíthatóak, a régészet egy komolyabb tudománnyá vált, egy új krokodil fajt fedeztek fel, egy különös betegség miatt a szemészetben is áttörtést értek el, és természetesen a régiségek tanulmányozása is új lendületet kapott.

(Businessinsider / Linda Hall / History of Information)

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

Mi köze volt Napóleonnak az egyiptológia születéséhez? – Olvass bele Romsics Ignác új kötetébe!

Romsics Ignác legújabb könyvében bemutatja azokat a bölcselőket, akik alapjaiban határozták meg történeti gondolkodásunkat. Olvass bele az ókori Egyiptom feltárásáról szóló részbe!

...
Hírek

Milyen könyveket olvasott Napóleon két csata között?

Életrajzírói szerint a császár úgy szerette a könyveket, mint a háborús stratégiát. És nemcsak a hadműveleteket tervezte meg alaposan, hanem egy utazó könyvtár összeállítására is utasítást adott.

...
Hírek

Olvass könyvet és képregényt Napóleonról!

Kétszáz évvel ezelőtt,  1821. május 5-én Szent Ilona szigetén hunyt el Bonaparte Napóleon, akinek politikai és hadvezéri tevékenysége nagyban meghatározta nemcsak a korabeli Franciaország, de Európa életét is. Összeállításunkban három Napóleon-könyvet ajánlunk, van köztük képregény és szépirodalom is.

Hírek
...
Hírek

A TikTok betiltása Amerikában: 3 könyv a közösségi médiáról

...
Hírek

Steven Spielberg David Lynchről: Hiányozni fog a világnak egy ilyen eredeti, egyedi hang

...
Promóció

Így segíthetnek a kütyük az olvasási szokások kialakításában

...
Hírek

Ilyen, amikor kortárs magyar alkotók újraértelmezik Shakespeare-t

...
Hírek

Meghalt David Lynch, a Twin Peaks rendezője

...
Hírek

Hemingwaytől Popeye-ig – ezek a művek lettek világszerte közkincsek

Olvass!
...
Beleolvasó

Minótauroszt nevelni nehezebb vagy az anyánkat megérteni? – Olvass bele Fenyvesi Orsolya könyvébe!

Orsi egy minótauroszbébit kap ajándékba, és ezzel a kezdetben kicsi, később ormótlan (ráadásul depressziós) szörnnyel a nyomában kell felnőtté válnia. 

...
Beleolvasó

Jordan B. Peterson új könyvében a bibliai történetekhez fordul: miért áldozat a munka?

Mutatunk egy részletet a Mi, akik Istennel birkózunk című könyvből! 

...
Beleolvasó

A Balatonon talál rá a boldogság a nagyvárosi ügyvédre? – Olvass bele Hidasi Judit regényébe!

Olvass bele a Végre megérkeztél hozzám című regénybe!

SZÓRAKOZÁS
...
Nagy

Nosferatu egy ellopott adaptáció miatt jött létre, azóta pedig töretlenül népszerűek a vámpírok

Az első vámpír a film történetében egy illegális feldolgozásból jött létre. Azóta pedig a vámpír egy szupermetafora lett, a szexuális ébredéstől és elnyomástól kezdve egészen az idegenfóbiáig képviselik társadalmi problémáinkat. 

...
Hírek

Harry Potter könyvritkaság került elő, kevésen múlt, hogy ne a kukában végezze

A kiadványt a hibákról ismerték fel.

...
Szórakozás

Golden Globe: szépen szerepelt a Budapesten forgatott történelmi dráma

Átadták a Golden Globes-díjakat, mutatjuk a nyerteseket.