Egy friss brit kutatás szerint "komoly kérdések merülnek fel az írói szakma fenntarthatóságával kapcsolatban az Egyesült Királyságban", és "jelentős egyenlőtlenségek" figyelhetők meg az írók bevételei között. A felmérést az írók érdekeit képviselő Authors’ Licensing and Collecting Society (ALCS) nevű szervezet megbízásából végezték el, és a kutatás arra jutott, hogy a hivatásos írók évente mindössze 7 ezer fontot keresnek (ez nagyjából 3,3 millió forintnak felel meg).
Brit írószervezetek szerint az eredmények nem meglepőek, mégis kiábrándítóak, ráadásul ezáltal az a kép bontakozik ki, hogy az írás mint szakma
túl sok ember számára elérhetetlen és fenntarthatatlan
- derül ki a Guardian összeállításából. A szervezetek egyúttal arra hívják fel a figyelmet, hogy az írás így könnyen a kiváltságosok hivatása lehet.
A jelentés elsősorban azokra fókuszált, akik az írást tekintik fő tevékenységi körüknek, azaz munkaidejük legalább 50 százalékát írással töltik, a vizsgálatba emellett minden írással foglalkozó szakma képviselőit - így az írók mellett az újságírókat és a forgatókönyvírókat is - bevonták.
Amikor legutóbb 2018-ban elvégezték ugyanezt a felmérést, akkor az derült ki, hogy az írók évente átlagosan 10.497 fontot kerestek, ami azt is jelenti, hogy a jövedelmük mostanra nagyjából a harmadával csökkent. Számottevően csökkent amúgy azoknak is a száma, akiknek minden jövedelmük az írásból származik: míg ez az arány 2007-ben 40 százalék volt, 2022-re már csak 19 százalék. Nicola Solomon, a Society of Authors nevű szervezet vezetője arra mutatott rá, hogy "egy olyan évben, amikor a kiadók rekordnyereséggel büszkélkednek, az önálló írói tevékenységből származó 7 ezer fontos átlagkereset a főfoglalkozású írók esetében még csak meg sem közelíti a megélhetési bér összegét". A jelentés megállapította azt is, hogy a nők, a színesbőrűek, valamint "a nagyon fiatalok és a nagyon idősek" következetesen mind kevesebbet keresnek. A férfi szerzők például nagyjából 41 százalékkal többet vihetnek haza, mint a nők.
A kutatás eredményeinek ismertetését követően véleménycikket írt a Guardianbe a sikerkönyvíró Joanne Harris, aki egyebek között úgy érvelt, hogy miután a szerzők felső 10 százaléka jelenleg az összes szerzői jövedelem 47 százalékát keresi, itt az ideje, hogy igazságosabban osszák el a pénzt.