Nagyot zuhant a brit írók jövedelme

Nagyot zuhant a brit írók jövedelme

ro | 2022. december 08. |

Egy friss brit kutatás szerint "komoly kérdések merülnek fel az írói szakma fenntarthatóságával kapcsolatban az Egyesült Királyságban", és "jelentős egyenlőtlenségek" figyelhetők meg az írók bevételei között. A felmérést az írók érdekeit képviselő Authors’ Licensing and Collecting Society (ALCS) nevű szervezet megbízásából végezték el, és a kutatás arra jutott, hogy a hivatásos írók évente mindössze 7 ezer fontot keresnek (ez nagyjából 3,3 millió forintnak felel meg).

Brit írószervezetek szerint az eredmények nem meglepőek, mégis kiábrándítóak, ráadásul ezáltal az a kép bontakozik ki, hogy az írás mint szakma

túl sok ember számára elérhetetlen és fenntarthatatlan

- derül ki a Guardian összeállításából. A szervezetek egyúttal arra hívják fel a figyelmet, hogy az írás így könnyen a kiváltságosok hivatása lehet.

A jelentés elsősorban azokra fókuszált, akik az írást tekintik fő tevékenységi körüknek, azaz munkaidejük legalább 50 százalékát írással töltik, a vizsgálatba emellett minden írással foglalkozó szakma képviselőit - így az írók mellett az újságírókat és a forgatókönyvírókat is - bevonták.

Amikor legutóbb 2018-ban elvégezték ugyanezt a felmérést, akkor az derült ki, hogy az írók évente átlagosan 10.497 fontot kerestek, ami azt is jelenti, hogy a jövedelmük mostanra nagyjából a harmadával csökkent. Számottevően csökkent amúgy azoknak is a száma, akiknek minden jövedelmük az írásból származik: míg ez az arány 2007-ben 40 százalék volt, 2022-re már csak 19 százalék. Nicola Solomon, a Society of Authors nevű szervezet vezetője arra mutatott rá, hogy "egy olyan évben, amikor a kiadók rekordnyereséggel büszkélkednek, az önálló írói tevékenységből származó 7 ezer fontos átlagkereset a főfoglalkozású írók esetében még csak meg sem közelíti a megélhetési bér összegét". A jelentés megállapította azt is, hogy a nők, a színesbőrűek, valamint "a nagyon fiatalok és a nagyon idősek" következetesen mind kevesebbet keresnek. A férfi szerzők például nagyjából 41 százalékkal többet vihetnek haza, mint a nők.

A kutatás eredményeinek ismertetését követően véleménycikket írt a Guardianbe a sikerkönyvíró Joanne Harris, aki egyebek között úgy érvelt, hogy miután a szerzők felső 10 százaléka jelenleg az összes szerzői jövedelem 47 százalékát keresi, itt az ideje, hogy igazságosabban osszák el a pénzt.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Halász Rita szerint a véletlen épp olyan fontos tényező az írásban, mint a tervezettség

A tavalyi Margó-díjas Halász Ritával Valuska László beszélgetett a Müpa üvegtermében. Szóba került a siker feldolgozása, az írói folyamat nehézségei, és hogy mekkora súlya van a kimondott vagy éppen a papírra vetett szónak.

...

Borda Réka: Az írás tényleg mindenen átsegít

Idén nyolcadik alkalommal kapja meg egy első prózakötetes szerző a legjobbnak járó Margó-díjat. A hagyományunkhoz híven interjúsorozatban mutatjuk be a rövidlistára került jelölteket. Most Borda Réka mesél.

...

Steinbeck: „Magyarországon eddig csak a könyveimet és az aláírásomat láttam”

Százhúsz éve született John Steinbeck, akinek olyan regények fűződnek a nevéhez, mint az Egerek és emberek, az Érik a gyümölcs vagy az Édentől keletre. A Nobel- és Pulitzer-díjas író 1963 decemberében Budapesten járt, születése évfordulóján pedig a korabeli lapok – és az Arcanum – segítségével emlékezünk a látogatásra.

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog

A gyámoltalan hölgyek csak Jókai könyveiben léteztek, a valóságban erős nők vették körül az írót. Szécsi Noémi Jókai és a nők című könyvének bemutatóján jártunk.

...

Lehet nehéz akkor is, ha jó családban nősz fel - interjú a Véletlenül írtam egy könyvet rendezőjével

Egy film, amiről tud beszélgetni a család – úgy, hogy közben nem jön le az életről.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A feminista író, akit a fasiszták el akartak törölni, Elena Ferrante pedig újra felfedezte

...
Szabolcsi Alexander

A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

...
bs

A spiritualitás fogja megoldani az ökológiai válságot? – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

Hírek
...

Most már az Amazonon múlik, mikor várható az új James Bond

...

Stephen King visszatért a X-re, csak hogy beszóljon Trumpnak

...

Jókai 200: Olvasd el az író eddig kiadatlan verseit

...

Ez a kutatás nagyban megváltoztatja, amit a halakról gondoltunk + 3 könyv

...

Szex a könyvekben: Sally Rooney felfedi a titkait

...

Kevin Spacey A brutalista sztárját is zaklatta?