Az történt, hogy egy csapat aktivista létrehozott egy álprofilt, amiben egy Gennagyij Rakitin nevű 49 éves tanárnak és Z-költőnek, vagyis az Ukrajna elleni orosz háborút támogató költőnek adták ki magukat. Mesterséges intelligenciával fotót is generáltak a fiktív férfiról.
Posing as a 49-year-old teacher and “Z poet” named Gennady Rakitin and using an AI-generated profile picture, a group of activists began posting Russian translations of poems by Nazi writers on the VK social network as an experiment in summer 2023, Zakharov said. pic.twitter.com/0uMBtQbZrw
— Novaya Gazeta Europe (@novayagazeta_en) June 29, 2024
2023 nyarán aztán elkezdték náci versek orosz fordítását közzétenni a VK közösségi hálózaton. Az esetről Andrej Zaharov orosz újságíró számolt be pénteken.
A nagy átverés
Az eredeti versekben a Németországra és a náci katonákra vonatkozó utalásokat Oroszországra és a Wagner-csoport zsoldosaira cserélték. Az akcióval a céljuk az volt, hogy rávilágítsanak az orosz kormány hazafiságról vallott nézeteinek abszurditására.
Mire Zaharov leleplező posztja megjelent, több mint 2200 ember lett Rakitin „barátja” a VK-n, köztük Dmitrij Rogozin, a Roszkozmosz űrügynökség volt vezetője, Andrej Klicsasz szenátor és Jelena Jampolszkaja, Putyin kulturális tanácsadója.
A Rakitin oldalán közzétett verseket irodalmi körökben is elismeréssel fogadták: az egyik a kalugai régió „hazafias versek” versenyének elődöntőjébe jutott, egy másik pedig egy moszkvai irodalmi folyóirat „hazafias szabadversek” versenyén jelent meg.
Egy pofon és az utolsó vers
Amikor a Podyom hírportál megkérdezte Vlagyimir Koshelevet, hogy miért van Rakitin „barátai” között a VK-n, a duma képviselője azt felelte, „pofon vágná”, ha valaha találkozna a nem létező költővel.
Az orosz büntető törvénykönyv szerint a „nácizmus rehabilitálása” bűncselekmény, amelyért akár öt év börtönbüntetés is kiszabható.
Az oldal létrehozása óta mintegy 17 náci verset posztoló Rakitin pénteken egy utolsó verset is publikált, ami így szól:
Gennagyij sokáig gúnyolta
a Z-verseket a falán,
Igazi üzenete, úgy döntött, ez volt:
„Bassza meg a háború”.