Náci versekkel vert át több mint 100 orosz tisztviselőt egy csapat békeaktivista

Náci versekkel vert át több mint 100 orosz tisztviselőt egy csapat békeaktivista

Az orosz Állami Duma és a Szövetségi Tanács több mint 100 tisztviselője lett a közösségi médiában „barátja” annak a költőnek, aki verseiben az ukrajnai háborút dicsőítette. Ezzel csak két gond volt: a költő nem létezik, a versek pedig eredetileg a náci Németországban születtek.

sa | 2024. július 05. |

Az történt, hogy egy csapat aktivista létrehozott egy álprofilt, amiben egy Gennagyij Rakitin nevű 49 éves tanárnak és Z-költőnek, vagyis az Ukrajna elleni orosz háborút támogató költőnek adták ki magukat. Mesterséges intelligenciával fotót is generáltak a fiktív férfiról.

2023 nyarán aztán elkezdték náci versek orosz fordítását közzétenni a VK közösségi hálózaton. Az esetről Andrej Zaharov orosz újságíró számolt be pénteken.

A nagy átverés

Az eredeti versekben a Németországra és a náci katonákra vonatkozó utalásokat Oroszországra és a Wagner-csoport zsoldosaira cserélték. Az akcióval a céljuk az volt, hogy rávilágítsanak az orosz kormány hazafiságról vallott nézeteinek abszurditására.

Mire Zaharov leleplező posztja megjelent, több mint 2200 ember lett Rakitin „barátja” a VK-n, köztük Dmitrij Rogozin, a Roszkozmosz űrügynökség volt vezetője, Andrej Klicsasz szenátor és Jelena Jampolszkaja, Putyin kulturális tanácsadója.

A Rakitin oldalán közzétett verseket irodalmi körökben is elismeréssel fogadták: az egyik a kalugai régió „hazafias versek” versenyének elődöntőjébe jutott, egy másik pedig egy moszkvai irodalmi folyóirat „hazafias szabadversek” versenyén jelent meg.

Egy pofon és az utolsó vers

Amikor a Podyom hírportál megkérdezte Vlagyimir Koshelevet, hogy miért van Rakitin „barátai” között a VK-n, a duma képviselője azt felelte, „pofon vágná”, ha valaha találkozna a nem létező költővel.

Az orosz büntető törvénykönyv szerint a „nácizmus rehabilitálása” bűncselekmény, amelyért akár öt év börtönbüntetés is kiszabható.

Az oldal létrehozása óta mintegy 17 náci verset posztoló Rakitin pénteken egy utolsó verset is publikált, ami így szól:

Gennagyij sokáig gúnyolta
a Z-verseket a falán,
Igazi üzenete, úgy döntött, ez volt:
„Bassza meg a háború”.

(Novaya Gazeta)

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Bödőcs: A Švejk befejezhetetlen, éppen Ukrajnában és Gázában folytatják

Interjút adott a 24.hu-nak Bödőcs Tibor. Az őszi Margón bemutatott Prímszámok hóesésben című friss köteten kívül a beszélgetésben szó esett irodalmi nyolcezresek megmászásáról, és arról is, hogy végzi a japán táncolóegér, amikor átveszik a kisállatboltot a hentesek.

...

Ungváry Krisztián: A Polcz Alaine miatti orosz tiltakozás célja a ködösítés, a háború legitimálása

Kiadták olaszul Polcz Alaine önéletrajzi kötetét, az Asszony a frontont. A bemutatóján történt botrányos felszólalást elemezte podcastjában Ungváry Krisztián történész.

...

A mai Oroszország antihőse a szaunákban dorbézoló temetkezési vállalkozó

Mihail Jelizarov A sírásó című kötete egy komikumot sem nélkülöző filozofikus regény, amely megnyitja az ajtót a misztérium és az ismeretlen felé. Olvass bele a posztszovjet Oroszország mindennapjait bemutató könyvbe!

Kiemeltek
...

Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

A mai világban már nem arról beszélünk, hogy hogyan tudunk egymással kapcsolódni, hanem hogy egyáltalán tudunk-e. Szaniszló Judit A másik ember című kötete a hét könyve.

...

Meghalt Ferenc pápa, aki Dosztojevszkijt és A Gyűrűk Urát is szerette

Meghalt Ferenc pápa, akinek egyszerűsége és emberszeretete még a nem hívőket is inspirálta. Szenvedélyes olvasó volt, aki az irodalmat a mindennapjai és a hivatása szerves részének tekintette.

...

Hol rontottuk el? 3 könyv, ha foglalkoztat a Föld jövője

A Zöld könyv podcast könyvajánlója.

A hét könyve
Nagy
Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk
Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

A mai világban már nem arról beszélünk, hogy hogyan tudunk egymással kapcsolódni, hanem hogy egyáltalán tudunk-e. Szaniszló Judit A másik ember című kötete a hét könyve.

Listák&könyvek
...

5 kihagyhatatlan könyv Mario Vargas Llosa életművéből

...

7 könyv a rövidlistán: ők kaphatják az első Esterházy Irodalmi Díjat

...

Hogyan lett a magyar történelemből Trónok Harca?

SZÓRAKOZÁS
...

Özvegye valósította meg Dargay Attila álmát – a Csongor és Tünde rajzfilm alkotóival beszélgettünk

Megérkezett a mozikba a Csongor és Tünde mesefilm: Dargay Attila özvegyével, Geszti Péterrel, Eke Angélával és Pálfi Zsolt rendezővel beszélgettünk. 

...

Hamupipőke mostohatestvérének lenni maga a horror

Hogy alakul a mese, ha van plasztikai sebészed?

...

10 dolog, amit csak az igazi könyvmolyok értenek

Számodra melyik ismerős?