Az El Salmantino szerint Vázquez éppen egy tudósításon dolgozott, amikor lelőtték. Az El Sol de México című helyi lap úgy tudja, a 31 éves újságíró a rendőrség előtt érkezett egy bűncselekmény helyszínére, egy feldarabolt holttestről szóló jelentés nyomán. A lap szerint a tettesek még a helyszínen voltak, és kirángatták a hírportál jelzésével ellátott kocsijából, majd lelőtték.
Mexikó, ahol naponta átlagosan száz gyilkosságot követnek el, a világ egyik legveszélyesebb országa a sajtóban dolgozók számára. Az egyik országos jogvédő szervezet szerint 2000 óta több mint 160 újságírót öltek meg.
Könyvek hírek mellé
Rengeteg rövid hírt olvasunk, a könyvek viszont segítenek más-más nézőpontból értelmezni a hírek mögötti világot. A post-truth korszakában mi a könyvekhez fordulunk, hogy jobban értsük a körülöttünk lévő világot. Ha még több könyv érdekel a hírekhez kapcsolódva, kattints ide>>
Az ENSZ Oktatási, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) szerint tavaly 12 újságíró halt erőszakos halált Mexikóban. Idén már legalább nyolc újságírót öltek meg az országban, és a Bizottság az Újságírók Védelméért (CPJ) nevű jogvédő szervezet szerint közülük legalább négyet a munkájuk miatt.
Salamancában különböző bűnszervezetek versengenek egymással befolyásuk növeléséért, nem ritkák az egymás közti leszámolások sem.
A mexikói helyzet az utóbbi években több könyvben is megjelent:
Jeanine Cummins: Amerika földje
Egy újságíró haláláról, illetve a családja ellen elkövetett véres merényletről szól például Jeanine Cummins nagy port kavart regénye, az Amerika földje. A traumatikus meneküléstörténet egy fiatal nőről, Lydiáról és a kisfiáról, Lucáról szól. A regény egy nagy családi születésnappal indul, amely durva tragédiába torkollik: a kertben sütögető, ünneplő rokonságot egy lövéssorozattal kegyetlenül meggyilkolják. A terrorista támadásnak, amely mögött a Los Jardineros nevű kartell áll, egyértelműen az az oka, hogy az apa a sajtóban dolgozott. A merényletet az egész családból csak ketten élik túl, nekik viszont menekülniük kell az országból. Hogy miért lett botrány a könyvből, arról ITT írtunk részletesebben.
Don Winslow: A kertaell
Don Winslow A kartell című regénye azoknak adott hangot, akik elszenvedői a mexikói-amerikai drogháborúnak. Az amerikai drogellenes ügynök, Art Keller végre rács mögé dughatta nemezisét, Adán Barrerát. Igaz, hogy a saját élete is romokban, hiszen mindenkit elveszített, aki fontos volt neki, de azzal, hogy végre lecsukathatta az egyik legkegyetlenebb mexikói drogbárót, talán egy harmincéves hajsza végére tehet pontot. A könyvről ITT írtunk.
Juan Pablo Villalobos: Bunkerzsúr
Juan Pablo Villalobos 1973-as Bunkerzsúr című könyve egy mexikói drogbáró egyszem fiának szemszögéből mesél a helyzetről. A tizenegyéves Tocstli palotában lakhat, annyi kalapot és játékot kap, amennyit csak akar, tigriseket és oroszlánokat tarthat a kertjében, és a vágyát még akkor is igyekeznek teljesíteni, ha épp egy pár libériai törpevízliovat kér a születésnapjára. Ám amikor a mindentől elzárt bunkerpalota tévéjén egyre több hullát mutatnak, az üresnek hazudott szobákból előkerülnek a gépfegyverek, ő pedig egy Afrikába tartó repülőgépen találja magát, gyorsan rá kell jönnie, hogy a világ mégsem olyan egyszerű, mint amilyennek elképzelte.