Az utóbbi egy hónapban három újságírót öltek meg Mexikóban

Az utóbbi egy hónapban három újságírót öltek meg Mexikóban

Agyonlőttek hétfőn egy újságírót a Mexikó középső részén található Salamanca városában munka közben, közölte kedden az El Salmantino helyi hírportál, amelynek az áldozat, Israel Vázquez dolgozott. Ő már a harmadik újságíró, akit az utóbbi egy hónapban megöltek – írta az MTI. Könyvek hírek mellé.

fk | 2020. november 10. |

Az El Salmantino szerint Vázquez éppen egy tudósításon dolgozott, amikor lelőtték. Az El Sol de México című helyi lap úgy tudja, a 31 éves újságíró a rendőrség előtt érkezett egy bűncselekmény helyszínére, egy feldarabolt holttestről szóló jelentés nyomán. A lap szerint a tettesek még a helyszínen voltak, és kirángatták a hírportál jelzésével ellátott kocsijából, majd lelőtték.

Mexikó, ahol naponta átlagosan száz gyilkosságot követnek el, a világ egyik legveszélyesebb országa a sajtóban dolgozók számára. Az egyik országos jogvédő szervezet szerint 2000 óta több mint 160 újságírót öltek meg.

Könyvek hírek mellé 

Rengeteg rövid hírt olvasunk, a könyvek viszont segítenek más-más nézőpontból értelmezni a hírek mögötti világot. A post-truth korszakában mi a könyvekhez fordulunk, hogy jobban értsük a körülöttünk lévő világot. Ha még több könyv érdekel a hírekhez kapcsolódva, kattints ide>>

Az ENSZ Oktatási, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) szerint tavaly 12 újságíró halt erőszakos halált Mexikóban. Idén már legalább nyolc újságírót öltek meg az országban, és a Bizottság az Újságírók Védelméért (CPJ) nevű jogvédő szervezet szerint közülük legalább négyet a munkájuk miatt.

Salamancában különböző bűnszervezetek versengenek egymással befolyásuk növeléséért, nem ritkák az egymás közti leszámolások sem.

A mexikói helyzet az utóbbi években több könyvben is megjelent:

Jeanine Cummins: Amerika földje

Jeanine Cummins
Amerika földje
Ford.: Csáky Judit, Helikon, 2020, 440 oldal
Jeanine Cummins: Amerika földje

Egy újságíró haláláról, illetve a családja ellen elkövetett véres merényletről szól például Jeanine Cummins nagy port kavart regénye, az Amerika földje. A traumatikus meneküléstörténet egy fiatal nőről, Lydiáról és a kisfiáról, Lucáról szól. A regény egy nagy családi születésnappal indul, amely durva tragédiába torkollik: a kertben sütögető, ünneplő rokonságot egy lövéssorozattal kegyetlenül meggyilkolják. A terrorista támadásnak, amely mögött a Los Jardineros nevű kartell áll, egyértelműen az az oka, hogy az apa a sajtóban dolgozott. A merényletet az egész családból csak ketten élik túl, nekik viszont menekülniük kell az országból. Hogy miért lett botrány a könyvből, arról ITT írtunk részletesebben.

Don Winslow: A kertaell

Don Winslow
A kartell
Fordította: Orosz Anna, Agave Könyvek, 2016, 688 oldal,
Don Winslow: A kartell

Don Winslow A kartell című regénye azoknak adott hangot, akik elszenvedői a mexikói-amerikai drogháborúnak. Az amerikai drogellenes ügynök, Art Keller végre rács mögé dughatta nemezisét, Adán Barrerát. Igaz, hogy a saját élete is romokban, hiszen mindenkit elveszített, aki fontos volt neki, de azzal, hogy végre lecsukathatta az egyik legkegyetlenebb mexikói drogbárót, talán egy harmincéves hajsza végére tehet pontot. A könyvről ITT írtunk.

Juan Pablo Villalobos: Bunkerzsúr

Juan Pablo Villalobos
Bunkerzsúr
Ford.: Csuday Csaba, Libri, 2012
Juan Pablo Villalobos: Bunkerzsúr

Juan Pablo Villalobos 1973-as Bunkerzsúr című könyve egy mexikói drogbáró egyszem fiának szemszögéből mesél a helyzetről. A tizenegyéves Tocstli palotában lakhat, annyi kalapot és játékot kap, amennyit csak akar, tigriseket és oroszlánokat tarthat a kertjében, és a vágyát még akkor is igyekeznek teljesíteni, ha épp egy pár libériai törpevízliovat kér a születésnapjára. Ám amikor a mindentől elzárt bunkerpalota tévéjén egyre több hullát mutatnak, az üresnek hazudott szobákból előkerülnek a gépfegyverek, ő pedig egy Afrikába tartó repülőgépen találja magát, gyorsan rá kell jönnie, hogy a világ mégsem olyan egyszerű, mint amilyennek elképzelte. 

(Metakép forrása)

Kapcsolódó cikkek
...
Kritika

A drogbárók machetével vésik akaratukat a hétköznapokba

...
Nagy

A menekültek helyzetére akarta felhívni a figyelmet, ehelyett az év botránykönyve lett az Amerika földje

Az idei év egyik legnagyobb botránykönyve egyértelműen Jeanine Cummins menekülttémában írt regénye, az Amerika földje. A mexikói kartellek elől menekülő anya és fia tragikus története jó céllal íródott, ennek ellenére kiborította a latin-amerikai írókat, akik tiltakozásokat szerveztek a könyv ellen. 

...
Nagy

Salla Simukka nemzetközi drogkartellel üldözteti a finn Hófehérkét

...

Komplett iparágak dolgoznak azért, hogy az anyák rettenetesen érezzék magukat

...

Hollywood legendagyártó gépezete Lugosi Bélát sem kímélte

...

Litkai Gergely: Mi történne a világgal, ha eltűnnének a méhek? / A méhek története

...

Darvasi László nyulat nyúzni is megtanul, ha arról ír egy novellában

A hét könyve
Nagy
Nincs Isten, de van pokol
...
Kritika

Meg Mason regényében az olvasó és a főhős együtt tapogatózik a sötétben

Lehet-e úgy normális életét élni, szeretni valakit és szeretve lenni, és egyáltalán szerelemnek nevezhetjük-e azt, amikor két ember kétségbeesetten kapaszkodik egymásba? Erről is szól a Bánat és öröm, amiben a mentális betegséggel küzdő Martha negyvenévesen mégis újradefiniálja az életét.

Hírek
...
Hírek

Könyvesblokk: Odüsszeusz hű feleségétől Virginia Woolfon át az olasz hegyekig

...
Zöld

Megölt újságíróról és őslakos szakértőről neveztek el két élesztőgombafajt

...
Alkotótárs

Harmadik alkalommal hirdetik meg a Mastercard® - Alkotótárs irodalmi ösztöndíjprogramot

...
Hírek

Dr. Máté Gábor a depresszió szorításában fordult először a terápia felé

...
Hírek

Orbán Balázs Székelyföld-köteteire és Széchenyi-ritkaságra is lehet licitálni egy aukción

...
Hírek

Elhunyt Dubravka Ugrešić, horvát-holland író

...
Beleolvasó

Tom Felton: Harry Potter és Draco Malfoy egyazon érme két oldala

...
Gyerekirodalom

Petőfi Sanyinak mindig kijön a lépés

...
Hírek

Petőfi Fedél Nélkül: tematikus különszámmal jelentkezik az utcalap

Még több olvasnivaló
...
Panodyssey

Závada Péter: Az új formákról

"A színház az elmúlt kétezerötszáz év során jelentős fejlődésen ment keresztül, és ma már olyan technológiák állnak rendelkezésünkre, melyek még huszonöt évvel ezelőtt sem léteztek. Mégis ahhoz, hogy számomra egy színházi előadás igazán inspiráló legyen, valami újat, eredetit és felforgatót kell mondania néző és színész relációjáról, olyasvalamit, ami mindent más perspektívába helyez." Závada Péter esszésorozata negyedik részében az új színházi formákról értekezik. 

...
Nagy

Nádas és Hajnóczy is magukról, vagyis a világról írnak

Azonosíthatjuk Nádas Pétert a Párhuzamos történetek főszereplőjével? Hajnóczy Péter magáról mintázta volna A halál kilovagolt Perzsiából alkoholista főhősét? Ezeket a kérdéseket boncolgatja a PIM kiállítása, amelyen Barnás Ferenc mondott beszédet.

...
Kritika

Bevezetés a városi magány mesterségébe

Jhumpa Lahiri Amerre járok című kötete pillanatképeket villant fel a városi magány mindennapjairól: a folyamatosan pergő mentális film egy névtelen nagyváros kulisszái között játszódik, hőse és mesélője pedig egy negyvenes nő, egy klasszikus megfigyelő, aki állandó önreflexióban él – sőt, nemcsak egyszerűen létezik, hanem folyamatos mozgásban van, jön, megy, bolyong.

...
Nagy

Húsz éve csak a kedvenc könyveiket akarták kiadni, majd az Agave minta és mérce lett

Húszéves idén az Agave kiadó, most vezetőjével, Velkei Zoltánnal beszélgettünk a kezdetekről, trenddiktáló borítókról és trendkövető élfestésről, kudarcokról és dacról, Veres Attila sikeréről és Zsoldos-díjakról, valamint az új Magnóliáról. Interjú.

...
Nagy

Boldizsár Ildikó: A jó kérdés kapu a megoldás felé

Boldizsár Ildikó hatvanéves lett, ez alkalomból köszöntötték őt barátai, pályatársai és olvasói, valamint legújabb kötetét is bemutatták a Puskin moziban rendezett ünnepségen. 

...
Nagy

Jónás Tamás: Nincs időm a mellébeszélésre és a tabura

Hosszú hallgatás után új kötettel jelentkezik Jónás Tamás, akit önéletrajziságról, fájdalomról, szeretetről és Istenről kérdeztünk.