Az amerikai Edward Herrmann nevét Magyarországon a legtöbben a Szívek szállodája című sorozatból ismerhetik, ő játszotta Richard Gilmore-t. A színész nagyon sok hangoskönyvnek a narrátora, és idén az ő előadásában jelenik meg - angolul - Justin H. Smith Pulitzer-díjas The War With Mexico című kötetének hangoskönyv-változata. Önmagában mindez nem lenne akkora hír, a csavar viszont a történetben nem más, mint hogy Hermann már több mint nyolc éve halott.
Mesterséges intelligencia segítségével ugyanakkor most újrakreálják a hangját, így pedig új hangoskönyveket hozhatnak majd létre. Egy londoni székhelyű start-up, a DeepZen áll a projekt mögött, amely a család engedélyével hozzáférést kapott Herrmann korábban rögzített hanganyagaihoz. A színész fia úgy nyilatkozott, hogy szerinte ez elképesztő módja annak, hogy továbbvigyék Edward Herrmann örökségét, és óriási élménynek nevezte, amikor az elhunyt apja hangján szólalt meg az új hangoskönyv. Nem mindenki ilyen lelkes, Scott Brick például, aki már rengeteg hangoskönyvet narrált, azt mondta, egyáltalán nem biztos abban, hogy a mesterséges intelligencia alkalmas lenne a szépirodalom átadására. "Van benne realizmus, de nincs lélek" - fogalmazott.
A mesterséges intelligencia térnyeréséről ebben a podcastunkban beszélgettünk irodalmi oldalról:
A Könyves Magazin legújabb podcastjében a mesterséges intelligencia és a könyvpiac kapcsolódási pontjait kutatjuk, a beszélgetés legviccesebb részei viszont azok, amikor megismerhetjük a ChatGPT válaszait a legfontosabb magyar regényről vagy a legnépszerűbb magyar versről.
ITT pedig könyveket ajánlottunk a témában.
Forrás: Kirkus