Cseh életrajzírója szerint Kundera besúgott egy embert

Cseh életrajzírója szerint Kundera besúgott egy embert

Új életrajzi könyv jelent meg a Csehországban született és Franciaországban élő íróról, Milan Kunderáról a Paseka és Argo könyvkiadó gondozásában.

Könyves Magazin | 2020. június 23. |

Kundera : Cesky zivot a doba címmel új memoárkötet jelent meg az íróról, amely csehországi éveit, életét mutatja be. Szerzője, Jan Novak négy évig dolgozott az életrajzon, de Kunderával nem beszélt róla, mivel a 45 éve Párizsban élő író nem válaszolt konzultációs kéréseire, így a könyvben a Kunderáról nyilvánosan elérhető forrásokat használta fel, köztük az egykori cseh kommunista titkosrendőrség, az StB archívumát. A szerző azt mondta, hogy művében megpróbálja óvatosan eloszlatni azt a mítoszt, amelyet Kundera épített fel önmagáról.

Novak arról is ír, hogy meggyőződése szerint igaz az a közelmúltban felbukkant történet Kunderáról, amely szerint egyetemistaként besúgott egy férfit a kommunista rendőrségnek 1950-ben. A férfi ezután éveket töltött egy szigorúan őrzött börtönben. Kundera cáfolta az állításokat, és irodalmi körökből világszerte számos személyiség kiállt mellette. "Ez szintén megmutatja Kundera azon képességét, hogy manipulálja az embereket és a közvéleményt" - mondta Novak, aki azonban nem talált semmilyen új bizonyítékot Kundera bűnösségére, amikor kutatómunkát végzett a könyvéhez.

Petr Onufer, az Argo szerkesztője úgy véli, hogy a könyv kissé megváltoztatja a csehek véleményét Kunderáról. "Kundera műveit széles körben olvassák és igen elismertek hazánkban, és az író is hasonló népszerűségnek örvend annak ellenére, hogy gyakran hamis legendák keringenek a cseh olvasókról és kiadókról, mondván méltánytanul ítélik meg Kunderát és nem kívánnak neki világsikert" - hangoztatta. "Ugyanakkor bizonyos csavarok és fordulatok Milan Kundera életében nem igazán csodálatra méltóak, és megéri bemutatni azokat. De nem az volt a fő cél, hogy leleplezzük a világhírű írót, fontos, hogy egy szabad és kritikus vita folyjon munkáiról, életéről. (...) Jan Novak Kundera életrajza nagyon értékes hozzájárulás egy ilyen vitához"- közölte Onufer.

Milan Kundera decemberben kapta vissza cseh állampolgárságát, amelytől az 1970-es évek végén fosztotta meg a csehszlovák kommunista rendszer. Kundera, aki a hatvanas években elsősorban a később 44 nyelven megjelenő A lét elviselhetetlen könnyűsége című regényével szerzett magának nemzetközi hírnevet, támogatta a prágai tavaszként híressé vált 1968-as reformfolyamatot. 1975-ben emigrált Franciaországba.
1979-ben A nevetés és felejtés könyve című regénye miatt fosztották meg cseh állampolgárságától, két évvel később francia állampolgár lett, feleségével Párizsban él.

(MTI)

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Milan Kundera 40 év után visszakapta cseh állampolgárságát

...

Ha szeretted Az igazit - Pont neked

Személyre szóló könyvajánló rovatunkban ezúttal Márai és Kundera művei mellé, párkapcsolat témában ajánlunk szépirodalmi műveket. Ha nem tudod, mit olvass épp, csak írj nekünk, mi örömmel ötletelünk.

...

Könyvesblokk: Lemaitre, Keret, Kundera

Hírek
...

Most már az Amazonon múlik, mikor várható az új James Bond

...

Stephen King visszatért a X-re, csak hogy beszóljon Trumpnak

...

Jókai 200: Olvasd el az író eddig kiadatlan verseit

...

Ez a kutatás nagyban megváltoztatja, amit a halakról gondoltunk + 3 könyv

...

Szex a könyvekben: Sally Rooney felfedi a titkait

...

Kevin Spacey A brutalista sztárját is zaklatta?

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.

...

A feminista író, akit a fasiszták el akartak törölni, Elena Ferrante pedig újra felfedezte

Alba de Céspedes a 20. századi olasz irodalom egyik kiemelkedő alakja: küzdött a fasizmus ellen, baloldali és feminista nézeteit írásaiban sem titkolta. Börtönbe zárták, bestseller könyvét betiltották, ma pedig talán népszerűbb, mint valaha – ez pedig részben Elena Ferrante érdeme.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

...
bs

A spiritualitás fogja megoldani az ökológiai válságot? – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...
Borbély Zsuzsa

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog