Menzel halálhírét tegnap felesége, Olga Menzelova adta hírül egy Facebook-posztban, egy videóval együtt amelyen Menzel még családjával együtt látható.
Menzel a prágai Művészeti Főiskola filmművészeti szakán (FAMI) szerzett filmrendezői diplomát 1962-ben. A pályája ezt követően, a 60-as években indult be: 1963-ig a Csehszlovák Híradó munkatársaként Véra Chytilová asszisztense, 1963–1965 között egy filmstúdió rendezője volt. 1965-től rendezőként dolgozott a Barrandov Studio filmstúdióban. Az első rövidfilmjeit1965-ben készítette, majd az ezt követő években Svédországban, az NSZK-ban, valamint Svájcban is dolgozott vendégrendezőként.
Közismert a barátsága sok magyar művésszel. Játszott több magyar filmben (például Szívzűr – Böszörményi Géza, Felhőjáték – Maár Gyula, Franciska vasárnapjai – Simó Sándor, Az ajtó –Szabó István); színdarabot is rendezett Magyarországon. A Katona József Színházban, Carlo Gozzi Szarvaskirály című darabját vitte színre. 2004-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje a csillaggal kitüntetésben részesült.
Pályája során közel harminc filmet rendezett, színészként pedig nyolcvan filmes és televíziós alkotásban szerepelt. Az Oscar-díj mellett pedig számos más díjat is kapott. Leghíresebb filmjeit, a Szigorúan ellenőrzött vonatokat vagy a Sörgyári capriccio-t Hrabal művei nyomán rendezte. De nagyon népszerű az Én kis falum című vígjátéka is, amely 1985-ben készült, és amit szintén jelöltek az Oscar-díjra.
Hraballal közös történetükről korábban ezt írtuk:
„Szinte még el sem ült az 1964-es Táncórák idősebbeknek és haladóknak Pepin bácsijának sikere, az egymondatos regény után egy évvel Hrabal korábbi jegyzeteiből összeállt a Szigorúan ellenőrzött vonatok története. 1966-ban az akkor mindössze 28 éves Menzel az író közreműködésével vászonra vitte az ifjú Wertherből hősi halottá váló forgalmista sztoriját, az adaptáció pedig olyan jól sikerült, hogy 1968-ban a legjobb idegennyelvű filmnek járó Oscarral jutalmazták. Később számos alkalommal dolgoztak együtt, és ahogy gyűltek a megfilmesített könyvek és történetek, nevük is úgy fonódott egyre szorosabban egymáshoz. (Pacsirták cérnaszálon - 1969, Sörgyári capriccio - 1980, Hóvirágünnep - 1983, Őfelsége pincére voltam - 2006)”
Magyarul Menzelnek két könyve is megjelent a Kalligramnál. Élete nagy kalandjairól és pályájának fordulatairól a Tarabanttal a Hiltonig című könyvben mesélt Szabó G. Lászlónak. Szellemes tárcái pedig Hát, még mindig nem tudom... címmel jelentek meg 2011-ben.