Mary Wollstonecraft (1759 – 1797) nevét itthon a legtöbben talán lánya, a Frankensteint szerző Mary Shelley összefüggésében ismerik, pedig korának egyik legfontosabb gondolkodója és az újkori nőjogi mozgalmak elindítója volt. Most magyarul is elérhetővé vált (ráadásul ingyen!) a feminista szakirodalom egyik alapművének számító, A női jogok igazolása című, 1792-ben megjelent könyve, melyben a nemek egyenlőségét hirdeti.
A radikalizmus csúcsa: női oktatás
A könyvet megjelenésekor erkölcstelennek tartották, és természetesen rögtön elkapkodták az összes példányt. A mű korabeli fogadtatásáról és fontosságáról a fordító, Péter Ágnes cikkében olvashatunk részletesebben. Ugyanitt ír a szerző szegény hátteréről, ahonnan tudásával és szorgalmával sikerült felküzdenie magát a korban egyedülálló módon nőként.
„Wollstonecraft egyedi teljesítményét rendkívüli szellemi képességein és tántoríthatatlan erkölcsi bátorságán kívül talán az a tény szavatolta, hogy irodalmi és társadalomfilozófiai körökben az 1790-es évek aktív szereplői közül talán senki nem rendelkezett az úgynevezett társadalmi valóságról olyan autentikus és gazdag tapasztalattal, mint ő, és senki hozzá hasonló intenzitással nem élte át a nők marginalizált, kiszolgáltatott helyzetét" – fogalmaz a fordító.
Olyan, még ma is aktuális kérdéseket érint, mint az egyedülálló nők iránti tisztelet, a nők számára is megnyíló felsőfokú képzési lehetőségek megteremtése, a nők elismerését egyenrangú partnerként a magasan kvalifikált munkakörök területén, a férfiak felelősségét az általuk nemzett gyermekért.
Wollstonecraft munkássága a női emancipációra vonatkozó téziseit beemelte a politikai közbeszédbe, a nők helyzetének átalakítási programjában a szerző leginkább a középosztályra összpontosított. Az arisztokráciát menthetetlennek tartotta.
„Segítsd elő, hogy a nők racionális lények és szabad polgárok legyenek, s akkor hamarosan jó anyák és feleségek lesznek […]. Így aztán, amikor megfogalmazom óhajom, hogy bárcsak láthatnám saját nemem képviselőit morális lényként tevékenykedni, szívem máris hevesebben dobog, mert előre látom, ahogy az egész társadalmat átjárja az elégedettség, amelyet csakis az erkölcs fenséges jelenléte tud előidézni” – olvasható Mary Wollstonecraft kötetében.
A női jogok igazolása című könyv Péter Ágnes fordításában, Antal Éva előszavával ezen a linken érhető el ingyenesen. A borító Nádas Alexandra festményének felhasználásával készült.
Kép: Wikipedia