Mary Shelley testvérének öngyilkossága ihlette Frankensteint?

Mary Shelley testvérének öngyilkossága ihlette Frankensteint?

Mary Shelley Frankensteinje az egyik első sci-fi regény, aminek már a keletkezési körülményei is hátborzongatóak voltak. Íme egy új elmélet, honnan jöhetett az ihlet a szörny történetéhez.

bzs | 2025. január 21. |

Mary Shelley leghíresebb regényére, a Frankensteinre úgy szoktunk gondolni, mint a tudomány fejlődéséről szóló figyelmeztetésre. Most kiderült, hogy ennél sokkal többről lehet szó, és egy igazán személyes jelentéssel bírhat a szerző számára.

Mary Shelley
Frankenstein, avagy a modern Prométheusz
Ford. Péter Ágnes, Jelenkor, 2022, 301 oldal
 

A legendás nyaralás

Mary Shelley 1816 nyarán meglehetősen nyomasztó napokat töltött a Genfi-tó partján álló Diodati villában. Ez volt a „nyár nélküli év", amikor egy vulkánkitörés miatt gyakorlatilag nem láttak napsütést.

A sötét és hideg napokat a nő az akkor még nős Percy Bysshe Shelleyvel és közös gyerekükkel töltötte, valamint Lord Byron, Mary mostohatestvére, Claire Clairmont, Byron orvosa és barátja, Polidori társaságában töltötte. Rémtörténetek olvasásával szórakoztatták magukat, majd versenyt javasoltak, hogy mindenki írja meg a sajátját. 

Mary Shelley komolyan vette a feladatot: egy éjszakai lázálom hatására megírta a Frankensteint. Polidori pedig ekkor A vámpír című novellájában megalkotta a ma ismert vámpírok előképét, Lord Byronról mintázva az arisztokratikus és csábító lényt.

Mary Shelley ebben az időszakban írt naplói és levelei, amelyek márciusban jelennek meg az Egyesült Királyságban, új lehetőséget vetnek fel, hogy honnan is merítette az ihletet a szörny történetéhez. A könyv szerkesztője,  Fiona Sampson szerint

az írónőt bűntudat kínozta féltestvére, Fanny Imlay öngyilkossága miatt.

Sőt, a szakértő úgy hiszi, egy hamis alibit is kiszúrt a napló lapjain.  

Öngyilkosság szerelmi bánat miatt?

Kiderült: Svájcból hazatérve Mary és akkor még házas szeretője bujkálni kényszerültek, ezt pedig meglepő módon a korabeli jobb körök legnagyobb pletykaközpontjában, Bath-ban képzelték el. Hamarosan azonban tragédiák sora érte őket.

Novemberben Percy elhagyott felesége, a mindössze 21 éves Harriet belefojtotta magát a londoni Hyde Park tavába, majd Mary nővére, Fanny szintén önkezével vetett véget az életének egy swanseai hotelszobában. A holttestet a fehérneműn talált monogram alapján azonosították, ami édesanyjuktól, Mary Wollstonecrafttól örökölt holmi volt. Emellett egy férfi selyemzsebkendőt is találtak a helyszínen. 

-

Az eset kapcsán a kutató figyelmét az keltette fel, hogy Fanny nem egyenesen Londonból érkezett Swanseabe, hanem tett egy kitérőt Bathba. A városban ráadásul a postakocsi állomás épp Mary és Shelley szállásának közelében volt. A városba érkezésének napján azonban az író egy olyan eseményt említ a naplójában, amit korábban soha nem tartott feljegyzésre méltónak: rajzórára sétáltak a költővel. Sampson itt arra gyanakszik, hogy a nő az eleve publikálásra szánt naplókban alibit biztosított magának az adott időpontra. 

Mit titkol a napló?

Úgy véli, hogy egy kínos családi affér állhatott a háttérben:

Fanny, aki szintén szerelmes volt Percy-be, a felesége halálhíre hallatán arra számított, hogy a férfi már szabad ember és késedelem nélkül hozzá utazott.

Talán itt utasította el végleg a költő a szerelmét. Sampson szerint számos bizonyíték utal arra, hogy Fanny valamelyikükkel, Maryvel vagy Shelley-vel beszélt. Ezt támasztja alá az a tény is, hogy amint hírét vették annak, hogy Fanny meghalt, Percy azonnal Swanseabe utazott. 

A kutató a sokszor csúnyácskának leírt lány alakját véli felfedezni abban, amikor Frankenstein teremtménye kijelenti: „Egyedül vagyok és nyomorult vagyok. Csak olyasvalaki tudna szeretni, aki épp oly rút, mint én."

Egy másik felvetés szerint a közhiedelemmel ellentétben a holttest életre keltésének története nem a tudomány használatával kapcsolatos tanmese, hanem a női léthez, a szüléshez és a gyerekneveléshez kapcsolódó felelősségérzet megélését mutatja be.

(The Guardian)

Fotó: Wikipedia

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

A Szegény párákban Frankenstein, a szex és Mary Shelley is a ma nőjéről beszélnek

A Szegény párák című filmet 11 Oscar-díjra jelölték. A Frankenstein, avagy a modern Prométheusz 1818-ban jelent meg, Mary Shelley klasszikus regénye ma is inspiráló, a nők és a társadalom viszonyát ábrázolja. Péter Ágnes irodalomtörténész a podcastban felfedi, hogyan kapcsolódik a 200 évvel ezelőtti történet a ma fontos kérdéseihez.

...

Ki volt Mary Shelley? Frankenstein "anyjának" története elevenedik meg egy gótikus regény lapjain

A romantika irodalmának egyik legkülönlegesebb könyve a Frankenstein, a horror egyik megalapozója, amit egy tizenkilenc éves lány írt. A holland Anne Eekhout Mary című regénye ennek a különleges, érzékeny és merész nőnek állít emléket. Olvass bele!

...

Mary Shelley otthonában nem találunk sötét romantikát, de így is érdemes beköltözni

Eladó Mary Shelley hajdani otthona - a család tagjai azt követően laktak itt, hogy hazatértek európai körútjukról.

SZÓRAKOZÁS
...

Jövőre érkezik a Dűne 3?

Nyáron forgatják a Dűne-sorozat befejező részét. Mutatjuk, mit lehet tudni.

...

Mit olvasnak A Fehér Lótuszban?

Megérkezett a harmadik évad, itt az ideje, hogy felidézzük, miket olvastak az előző évadok szereplői! 

...

Voldemorttól Almássy grófig: 8 adaptáció, amiben a Konklávé színészét láthatod

Ralph Fiennes az 1990-es évek hősszerelmesétől a főgonoszig számos szerepet eljátszott már. Mutatjuk!

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

Olvass!
...

Hogyan változik meg az életed, ha kávéházat nyitsz a háború utáni Bécsben?

Az osztrák író és színész regénye az 1966-as évek Bécsébe kalauzolja az olvasót.

...

„Harmincnégy évesen még mindig az anyja elismerésére és áldására várt” – ilyen a mérgező anya-lánya kapcsolat

Hogyan lehet felépülni abból, ha az anyánk nem jól szeretett? 

...

A gleccser sem áll a szerelem útjába a finn író-biológus könyvében – Olvass bele!

Inkeri Markkula író-biológus hőse az éghajlatváltozás következményeit tanulmányozza egy gyorsan olvadó gleccseren, amikor egy titokzatos férfival találkozik.