Kondo 2019-ben indította el a Netflixen futó Rakjunk rendet! sorozatát, melyben a takarításszakértő egy valóságshowban segítette az embereket abban, hogy felszámolják a körülöttük lévő rendetlenséget. Ezt követte 2021-ben egy másik reality, a Tiszta öröm, ahol rendrakási praktikáit osztotta meg azokkal, akik nehezen találták meg az egyensúlyt a munka és a családi élet között.
Világhírűvé azonban nem sorozataival, hanem korábban kiadott köteteivel vált: magyarul is megjelent a Rend a lelke mindennek, majd a Tiszta öröm (itt bele is olvashatsz), mely forradalmasította a rendrakást, és már-már filozófiai távlatokat nyitott egy hétköznapi házimunka előtt. A szerző ezekben a köteteiben azt ígérte, hogy a tanácsait és útmutatóját követők szembeszállhatnak a körülöttük uralkodó káosszal, így átláthatóbbá és boldogabbá tehetik mindennapjaikat. A KonMari néven elhíresült módszernek rengeteg követője akadt, a könyvet több, mint negyven nyelvre lefordították, és hatmillió példányban adták el világszerte. A módszer fontos eleme volt az a nyugati tárgykultúrától és fogyasztói szokásoktól idegen módszer is, melynek lényege, hogy
meg kell tudni szabadulni azoktól a tárgyakról, melyekre már nincs szükségünk.
„És ahogy pakolod ki a szemeteszsákokat az utcára, vagy viszed a szatyrokat az adományboltba, úgy fogod találni, hogy ez egy csodás érzés, ami motiválni fog, és még több energiát ad ahhoz, hogy folytasd” - mondta interjúnkban. (A teljes interjú ITT olvasható.)
Az életmód-tanácsadó legújabb, magyarul még nem olvasható könyvében azonban mintha újragondolná eddigi módszereit, és arról is beszél, hogy nemcsak a minket körülvevő fizikai, hanem a bennünk rejlő mentális és érzelmi tereket is rendben kell tartanunk. Ez utóbbiakhoz szükség lehet a rendrakásra, de arra is, hogy néha komolyzenét hallgassunk, vagy szánjunk időt a gyermekeinkre, esetleg készítsük el édesanyánk egyik különleges receptjét. A hétköznapok rituáléi, szokásai és a rendszeresség legalább olyan fontosak, mint a terekben létrehozott rend, hiszen ezek éppen a szellemi, lelki síkon varázsolnak rendezetté. Éppen ezért gondolja úgy, hogy
bár néha rendetlen az otthona, az élete ezen szakaszában az a legfontosabb, hogy a gyermekeivel tölthesse az ideje nagy részét, és hogy a külső rend helyett a belső felé forduljon.
Korábban professzionális rendteremtő volt, de ezt most feladta egy időre, mert más szakaszát éli az életének, és ez szerinte teljesen rendben van így, az örömöt ezúttal nem a rendből, hanem máshonnan meríti. Mindez reményt és vigaszt jelenthet azoknak, akiknek néha felfordulás honol az otthonában. Ha pedig mindezek ellenére mégis felvennénk a harcot a káosz ellen, Kondo és mások könyvei azért még mindig sokat segíthetnek.
Forrás: The Washington Post