„Amikor legutóbb összepakoltam az íróasztalomon, a főnököm azt hitte, felmondok” – ezzel a felütéssel kezdi cikkét a Washington Post újságírója, aki hetek-hónapok kitartó munkájával halmozta fel asztalán a szokásos könyv-, irat- és egyéb kupacokat. Ha az ember nem vigyáz, egy óvatlan pillanatban egész lavinát indíthat el, hacsak nem fogadja meg a rendrakás atyaúristenének, Marie Kondónak a tanácsait.
A Joy at Work című kötetben (melynek társszerzője Scott Sonenshein szervezetpszichológus) nem meglepő módon Kondo azt hirdeti, hogy valójában csak akkor fogunk örömet találni az irodai munkában, ha azt minden egyes szempontból rendbe tesszük – az emailektől kezdve a megbeszélésekig. Szerinte érdemes kora reggel, vagy még este rendet tenni az íróasztalunkon. Ő korábbi elveihez hűen mindig kategóriánként szelektál (könyvek, iratok, érzelmi értékkel bíró tárgyak), és azt mondja, csak azokat a holmikat tartsuk meg, amelyek valóban örömet okoznak, „funkcionális örömet” okoznak, vagy tudni lehet róluk, hogy majd a jövőben fogják ezt tenni.
Marie Kondo: A rendrakás elkötelezettséget kíván - Könyves magazin
Fotó: Ichigo Natsuno Marie Kondo ötéves kora óta bújja a háziasszonyoknak szóló magazinokat. Már ekkor rabul ejtette a jól szervezett terekben rejlő rend és szépség, majd tizenöt évesen úgy döntött: komolyabban is tanulmányozni fogja a rendrakás művészetét. A saját hálószobájával kezdte, majd a testvérei szobájával folytatta.
A rendrakás nem áll le a tárgyaknál, ki kell terjednie a digitális adatbázisra is, amihez jó kiindulási alap lehet például az emailfiókunk kipucolása. (Csakhogy legyen egy kis összehasonlítási alapotok: Kondo fiókjában a bejövő üzenetek száma sosem megy 50 fölé.) Jót teszünk magunkkal akkor is, ha a minimálisra csökkentjük a haszontalan vagy felesleges találkozók, megbeszélések számát – a könyv szerint például egy munkavállaló heti szinten két és fél órát pocsékol el erre. Ha előzetesen azt gondoljuk, hogy egy döntés kimenetele nem oszt, nem szoroz, felesleges időt pazarolni rá, teszi hozzá biztatásként.
Három könyv, ami segít rendet rakni az életedben - Könyves magazin
Régóta tervezed, hogy végre nekifogsz a rendrakásnak és kiselejtezed azt, amire nincs szükséged? Ha igen, ne halogass tovább, hanem vágj bele! Most három olyan könyvet mutatunk, amely segít a harmonikus, rendezett tér kialakításában, és abban, hogy ezáltal jobban érezzük magunkat az otthonunkban.
A Washington Post szerzője szerint valószínűleg soha nem lesz teljesen üres az íróasztala, és sok szerencsét kíván azoknak is, akik majd a feljebbvalóikat szeretnék meggyőzni egy-egy megbeszélés szükségtelenségéről, de a könyv szerint minden olyan hely, legyen bár otthon vagy az irodában, ahol „tisztelettel és hálával” bánnak a tárgyakkal, egyszerre lesz pihentető és stimuláló.
Forrás: WP