A beszédben Krasznahorkai László megidézte Igor Pedin alakját – ő volt az a férfi, aki az orosz invázió alatt Mariupolból gyalog indult el Zaporizsjába, egy gurulós bőröndöt és a kutyáját vitte magával. „Körülöttük mindenhol halottak és kiégett katonai roncsok hevertek, robbanások, fegyverropogás, égő házak és falvak, ellenőrzőpontok. Lehetetlen átkelni a Poklon.” Pedinnek mégis sikerült - emiatt nevezték később a Láthatatlan Embernek. Útja során gyakran kihallgatták, de nem bántották. Egy nap viszont egy lerombolt hídhoz ért, és bár elsőre lehetetlennek tűnt, mégis átjutott a szakadékon.
„Mi is egy lerombolódott hídhoz értünk. A túloldalon van a Nagy, a Fenséges irodalom. Képesek leszünk-e átjutni oda” – tette fel hallgatóságának a kérdést Krasznahorkai, majd némi hezitálás után a nemleges válasz mellett döntött. A teljes beszédet ITT tudjátok végigolvasni.
A múlt héten hetedik alkalommal osztották ki a Libri irodalmi díjat és a Libri irodalmi közönségdíjat, előbbit Krasznahorkai László, utóbbit Bödőcs Tibor nyerte. Károlyi Csaba, a zsűri tagja laudációjában azt mondta a Krasznahorkai-kötetről, hogy abban a kisemberek leghétköznapibb sorsa érintkezik a világmindenség fizikájával és zenéjével, amelyben az emberek élete nem ér többet, mint a farkasoké. Kritikánkat a könyvről ITT találjátok.
Nyitókép: Göcsei Georgina/Libri