A Guardian Krasznahorkai Lászlóról: Alábbhagyott az apokalipszis-szakértelem

A Guardian Krasznahorkai Lászlóról: Alábbhagyott az apokalipszis-szakértelem

Krasznahorkai László októberben rangos svéd díjat kapott Herscht 07769 című regényéért, a Guardian kritikusa viszont nem ezt tartja a szerző legjobban sikerült könyvének.

bs | 2024. november 11. |

„A regényeket, akárcsak a rémálmokat, félelmek mozgatják, nem tények” – írja Tanjil Rashid, aki szerint Krasznahorkai korai regényei paradox módon apokaliptikusabbnak érződtek, mint a világpusztulást közelről szemlélő Herscht 07769. (A könyvbe itt beleolvashattok, itt pedig meghallgathatjátok a Krasznahorkairól készült podcastunkat.) Rashid Londonban élő szabadúszó újságíró, a Guardian rendszeres szerzője, nemrég többek között Az öröklét farkasairól írt, ami nálunk a hét könyve is volt szeptemberben.

Ijesztő aktualitás

Az itthon és nemzetközi szinten is nagy sikerű regény Németország Türingia nevű tartományába viszi az olvasót, ahol felerősödnek a neonáci mozgalmak, és egyre több megmagyarázhatatlan esemény zavarja meg a hétköznapok rendjét. A bizarr és gyakran rémisztő történések leltárát 2021-es kritikánkban a trumpista tüntetők akciójával hoztuk párhuzamba, a Fehér Házat megszálló QAnon-hívők összeesküvés-elméletei ugyanis egy Krasznahorkai-regény legvadabb fantáziaelemeiként is megállták volna a helyüket.

Ahogy a Guardian-cikk is állítja, az író számára „a társadalom szétesése elkerülhetetlen, ez kozmológiai tény”. Könyveinek aktualitása mégis újra és újra meg tud lepni minket, amikor akár évek elteltével leemelünk egyet a polcról.

Krasznahorkai László
Herscht 07769
Magvető, 2022, 424 oldal
-

Gyengül a mester?

Nem véletlenül nevezte Susan Sontag annak idején „az apokalipszis kortárs mesterének” Krasznahorkai Lászlót: minden regényében ott bujkál valami baljós előérzet, a pusztulás fenyegető közelsége. Miközben a Herscht 07769 ártatlan, de naiv főhőse tudatán kívül lassan belesodródik az újnácik közösségébe, a körülötte zajló események egyre vészjóslóbb képet festenek.

De vajon lehet-e egy életművön keresztül hasonlóan magas színvonalon „űzni a világvégét”?

A szóban forgó kritika szerzője mintha azt sugallná, hogy az apokalipszis szakértője az utóbbi években veszített a képességeiből. „Krasznahorkai korábbi regényeiben a végidők a sugalmazás, a szimbolika és a prózaritmus rejtélyes erői által előhívott érzületként jelentek meg. Nem témaként, legalábbis nem ennyire expliciten. Az ellenállás melankóliájában (1989) semmi nem szólt az univerzum összeomlásáról. Csak egy bálna hatalmas, rotható teteme volt szürreális módon kiállítva egy szellemvárosban. És mindez valahogy sokkal apokaliptikusabbnak és borzongatóbbnak hatott, mint az összes kvantum-eszkatológia, ami itt nagy tudományos részletességgel ábrázolódik” – írja.

Szerinte a tények elbeszélése helyett Krasznahorkainak újra a félelemmel teli atmoszféra megteremtésére kellene fókuszálnia, mert valójában ez képezi egy jó regény alapját.

Rajtunk áll, hogy egyetértünk-e vele, azt azonban leszögezhetjük, hogy kevesen értenek úgy a hétköznapi valóság és a teljesen elrugaszkodott metafizikai látomások vegyítéséhez, mint Krasznahorkai.

(The Guardian)

Nyitókép: Valuska Gábor

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Krasznahorkai László nemzetközi irodalmi díjat kapott Stockholmban

Krasznahorkai Lászlót és Daniel Gustafsson svéd fordítót a Herscht 07769 című regényért díjazták. 

...

7 könyv, amit a 70 éves Krasznahorkai Lászlótól különösen ajánlunk

Saját olvasmányélményeink alapján kiválasztottuk azokat a könyveket, melyeket a terjedelmes életmű jelentős darabjainak gondolunk, és néhány mondatban megpróbáltuk összefoglalni, miért nem érdemes kihagyni őket. 

...

Krasznahorkai végtelen mondataival az univerzum egészét kutatja // podcast

Megírta a magyar irodalom egyik legjobb regényét, megnyerte az egyik legmenőbb angolszász irodalmi díjat, társalkotója volt a filmtörténet egyik legradikálisabb rendezőjének. Krasznahorkai László 70 éves, kihasználtuk az évfordulót, hogy átbeszéljük az életművet. 

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.

...

Puskás Panni: Az első novellámat remegve küldtem el az Élet és Irodalomnak

...

Ismernünk kell a Földet, hogy változtatni tudjunk – a Zöld könyv podcast könyvajánlója

...

Ezeket te is megteheted a Föld védelméért – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

Listák&könyvek
...

10 tuti tipp, hogy visszatalálj a rendszeres olvasáshoz

...

30 letehetetlen könyv a Margó-díj egy évtizedes történetéből

...

10 lebilincselő könyv, ami a szerelem körül forog