A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint hét év alatt 530 forinttal, 15,5 százalékkal nőtt a könyvek ára (a lap ezt a zsemléhez hasonlítja, aminek ára ugyanennyi idő alatt 13,6 százalékkal nőtt). Nyáry Krisztián, a Líra kreatív igazgatója ugyanakkor azt nyilatkozta, hogy 2019 és 2020 között 7,5 százalékkal, 2020 és 2021 között kb. 4 százalékkal emelkedtek az árak, aminek okaként a könyv előállítási költségeinek emelkedését, illetve a növekvő bér- és rezsiköltségeket jelölte meg.
Papírhiány nehezíti a könyvkiadók számára a tervezést idén ősszel. A probléma olyan mértékű, hogy elképzelhető, bizonyos könyvek csak csúszással tudnak majd megjelenni.
Tovább olvasokKovács Péter, a Libri-Bookline Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy a hozzájuk tartozó két könyvkereskedő összességében sikeresen vészelte át a járvány két évét, viszont 2022-ben ők is a könyvárak növekedésével számolnak.
Az e-könyvek népszerűsége ugyan megduplázódott, de ez csak azt jelenti, hogy másfélről 2-3 százalékra emelkedett a forgalma. Annak, hogy az e-könyvek ennyire drágák Magyarországon, speciális magyar oka van: csak a fizikai, papíralapú könyvre vonatkozik az 5 százalékos áfa, viszont mivel az e-könyv szolgáltatásnak van minősítve, 27 százalékos áfát kell érte fizetnünk. Ezzel a különbséggel egyébként egyedül vagyunk az Európai Unióban.
Kovács a könyvek általános áremelkedésével és a kedvezőtlen gazdasági folyamatokkal kapcsolatban elmondta, hogy
“egyes iparági előrejelzések szerint Nyugat-Európában megállt az árak növekedése, ami egyben azt is jelenti, hogy ez idővel Magyarországra is begyűrűzik”.
Nyáry elmondta, hogy 2021 folyamán ugyan már megjelent a nagykereskedelemben a nyersanyagárak növekedése, ez a kiskereskedelmet még nem érintette, tehát a vásárlók csak az inflációs növekedést érzékelhették.
Bár a nyomdaipar képviselői 2021 végén még arra számítottak, hogy az áremelkedés maximum fél évig tart, mostanra a helyzet kiszámíthatatlanná vált, így a válság Nyáry szerint év végéig biztosan eltart, ami meg fog jelenni a könyvek árában. Emellett számítani fog a minimálbér-emelés, a logisztikai és rezsiköltségek emelkedése, az euró árfolyamának alakulása.
A drágulás miatt a lakosság várhatóan kevesebb könyvet fog venni, ezért a könyvkiadóknak ezzel is számolniuk kell. A könyvek árának lélektani felső határa 2015-ben még 4000 forint körül volt, ez 2021-re 6000 forintra emelkedett - de itt számít az is, hogy keménytáblás vagy puhakötésű könyvről van-e szó.