Az építészetileg izgalmas és látványos könyvtáraknál kevés jobb dolog van, Kína egyik új könyvtára, a Pingtan Book House pedig pont az egyik jó példája annak, hogy miként lehet izgalmas teret kitalálni az olvasáshoz.
A világos, faanyagokból megálmodott épületet helyi asztalosok, valamint építészhallgatók együttműködésével alakították ki, a tervező a Condition_Lab volt. A teret könyvespolcok mátrixa alakítja és valószínűleg nagyon jól el lehet majd bolyongani a könyvek labirintusában, tekintve, hogy az épületben közel sem minden út vagy lépcső vezet valahová, mert hát ugye nem a cél, hanem az út a lényeg.
A „könyvház” szinte teljes egészében fából épült, hogy illeszkedjen a helyi hagyományokhoz, Pingtan falvaiban ugyanis jellemzően fenyőt használtak az építkezésekhez. Az egyetlen „idegen” anyag, amit használtak, azok a polikarbonát volt, amely lehetővé teszi, hogy nappal szépen beszűrődjön a fény, éjszaka pedig az épület világítson.
Mutatunk néhány képet a különleges könyvtárról, amely maga is úgy fest, mint ha sok-sok egymásra rakosgatott könyvkupacból épült volna fel (Forrás: Design Boom/ Sai Zhao,Xiaotie Chen):
A szép könyvtáraknak mi is nagy rajongói vagyunk, ha érdekelnek a különleges könyvtárak, ezeket a cikkeinket ajánljuk:
Nagyszabású album mutatja be a világ legszebb könyvtárait.
Rengeteg képen mutatjuk meg, hogy az analóg és digitális kultúrát hogyan ötvözik a finnek: tanulj, gondolkozz és érezd jól magad, ez a legfőbb üzenete az őrületes könyvtárnak, amiben mindössze 100 ezer könyvet tartanak a polcokon a világ egyik legszebb épületében.
Október elején megnyílt a tokiói Murakami Könyvtár az író személyes archívumát, lemezgyűjteményét és kéziratait is megnézhetik a látogatók.
Ahogy az agyunk, úgy a könyvtárak is a tudás őrzői. Ez adta az ötletet ahhoz egy brooklyni építész stúdiónak, hogy megálmodjanak egy emberi agyhoz hasonló, nagyszabású könyvtárat.
Ibsen szülővárosában, a norvég Skienben új könyvtárat álmodtak meg, a lenyűgöző épülettel ráadásul a drámaíró előtt tisztelegnek.