Megmutatjuk a 21. század könyvtárát, a finn könyvmennyországot!

Megmutatjuk a 21. század könyvtárát, a finn könyvmennyországot!

Helsinkiben van a világ egyik legkülönlegesebb és legszebb könyvtára, az Oodi. Még a pandémia előtt járt fotósunk, Valuska Gábor a finn fővárosban, és szerencsénkre szakított időt arra, hogy lefotózza az épületet, ami maga a könyvmennyország. A fa, fém és üveg épület messziről olyan, mint egy hajó, az üvegfelület a tetején mint egy jégtábla. Olvass, tanulj, gondolkozz és érezd jól magad, ez a legfőbb üzenete az őrületes könyvtárnak, amiben mindössze 100 ezer könyvet tartanak a polcokon. Rengeteg képen mutatjuk a mennyországot.

Valuska Gábor | 2020. április 28. |

Helsinki nem egy sűrűn lakott nagyváros, óriási területen fekszik. A könyvtárat az utolsó fontos beépítetlen területek egyikén, szimbolikusan a Parlamenttel szemben húzták fel, ezzel erősítve a kormány és a nép közötti kapcsolatot. Az épület lehet a végső állomása a városrész kulturális erőközponttá válásának: a Kiasma Kortárs Művészeti Múzeum, a Musiiktalo zenepalota és a Helsingin Sanomat napilap is itt működik. Az Oodi (magyarul: Óda) nevű könyvtár 2018. december 5-én nyitott meg, egy nappal a finn függetlenség napja előtt. A 17250 négyzetméteres könyvtárat finn építészek tervezték, miután a nemzetközi pályázatot, amire 544 terv érkezett, megnyerték. Az épület végső költségvetése 98 millió euró volt, igazi óriásberuházással próbálták megfejteni, mi a célja a 21. században a könyvtárnak, hogyan találkozhat az analóg és a digitális kultúra egy olyan épületen belül, aminek a szellemisége a legmeghatározóbb.

Az épület fő üzenete, hogy 

olvassanak, tanuljanak, gondolkozzanak és érezzék jól magukat mindazok, akik bejönnek ide.

A 2005-ben alapított ALA Architects tervezte az épületet, Helsinkiben a könyvtár mellett a repülőtéren is dolgoznak, terveztek épületet Norvégiában, Tamperében hotelt a Courtyardnak, Lyonban egyetemi épületet a tanuláshoz. Eddig 13 projektjük kötődik valamilyen formában a kulturális területekhez, de két metróállomást is jegyeznek.

A könyvtár az ő nézőpontjukból elsősorban közösségi tér, amelyben van hely színházi előadásnak, hangstúdiónak, Playstationnek, konyhának, játékszobának és 3D-nyomtatónak is.

A könyvtár nemcsak a tudásról, hanem a kapcsolatokról, networkölésről és a közösségépítésről, sőt a nyugodt elmélyülésről is szól,

amit nem kell elmagyarázni azoknak, akik például a tanulmányaik miatt rendszeresen könyvtáraznak.

A könyvtárnak csak a harmadát töltötték fel könyvekkel, a kialakítás is szellős, nem érzed, hogy a könyvespolcokon elhelyezett több száz éves tudás összepréselne: 100 ezer mű található a könyvespolcokon, további 3,4 millió pedig könnyedén elérhető online vagy a robotok segítségével. A földszinten éttermet, mozit, EU-infocentert, koncerthelyszíneket alakítottak ki. A középső szinten dolgozószobák, kreatív terek kaptak helyet, plusz ide került minden, ami zajjal jár.

A legfelső szinten a felhőket imitáló plafon, a felhőkből előbújó nap betörései és a külső zajokat kizáró óriási üvegfelületek új, zárt világot és nyugalmat teremtenek, ezért is hívják könyvmennyországnak.

Miközben a Gutenberg-galaxis végét többször megénekelték már, a finnek az Oodival csattanós választ adnak mindazoknak, akik temették a könyvkultúrát. A könyvtárat alapvetően nem épületként, hanem gondolatként képzelték el, új lehetőségeket is nyitottak, amelyek megmutatják, hogy érdemes progresszíven gondolkodni a 21. században a kulturális hagyományainkról. 

Kapcsolódó cikkek
...
Promóció

A 70 éves Móra ezekkel a könyvekkel készült a virtuális könyvfesztiválra

Hetvenéves idén a Móra Kiadó, amely rengeteg kiadvánnyal és programmal készült az évfordulóra és a könyvfesztiválra, a járvány és a karantén miatt viszont újra kellett tervezniük mindent. Az olvasók viszont így sem maradnak könyvek nélkül, a kiadó most pedig elárulja, mire számíthatunk.

...
Gyerekirodalom

Ezeket a köteteket akarták eltávolítani az amerikai könyvtárak polcairól

Tavaly óta közel ötödével nőtt azoknak a könyveknek a száma, amelyeket különböző okokra hivatkozva le akartak szedetni az amerikai könyvtárak polcairól. A tiltakozók főleg a meleg szereplők miatt akadtak ki.

...
Hírek

A Magyarországi Evangélikus Egyházhoz került az Esterházy Péter és Gitta Könyvtár

Az Esterházy család a Magyarországi Evangélikus Egyháznak ajándékozta az Esterházy Péter és Gitta Könyvtárat, az erről szóló hírt Esterházy Péter 70. születésnapján jelentették be.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Esther Perel: A modern magány felfalja az életünket

Mi az a mesterséges intimitás, és milyen hatással van az életünkre? Esther Perel belga-amerikai pszichoterapeuta tartotta az idei Brain Bar záró előadását.

...
Zöld

Ez a könyv minden kérdésre válaszol, amit feltettél sörivás előtt, közben vagy után

Mark Dredge Sör mesterkurzusa az erjesztett ital karakterjegyeinek felismerése terén segít magabiztosságot szerezni, és abban is a segítségünkre siet, hogy megértsük, hogy kerültek oda.

...
Zöld

Csányi Vilmos: Biológiailag meg lehetne hosszabbítani az életet, de nem biztos, hogy érdemes

Csányi Vilmos és Barát József Jövőpánik Beszélgetések a lehetséges határairól című kötetében a jövő bizonytalanságairól beszélget tudományos igénnyel, így szóba kerül robotosítás, a közösségek átalakulása, szülőség és szerelem, de a biológiai határaink is.

A hét könyve
Kritika
A háborúból nincs visszatérés, ez az élet
...
Nagy

John Scalzi: Miért akarna bármi az emberhez hasonlóvá válni?

Miért vesz valaki templomot magának? Segít-e az alkotói válságban a zenélés? Hogyan reagálnának az emberek, ha tényleg megjelenne az igazi mesterséges intelligencia? John Scalzival, a Könyvfesztivál díszvendégével beszélgettünk. Interjú.

Hírek
...
Zöld

Karikó Katalin és Drew Weissman kapta az orvosi-élettani Nobel-díjat!

...
Hírek

A pestis éjszakáitól Budapest történelmi titkaiig [Könyvesblokk]

...
Hírek

Murakami egy japán kísértettörténettel melegített a Nobel-bejelentésre

...
Gyerekirodalom

Könyv vagy Fortnite – kell-e egyáltalán a „vagy”?

...
Beleolvasó

Luiz Schwarcznak a bipoláris depresszióval és a családja történetével is meg kellett küzdenie

...
Hírek

Steinbeck kutyarágta kézirata is kalapács alá kerül

...
Beleolvasó

És te mit tennél, ha éjszaka beállítana hozzád a bátyád egy zsák pénzzel és egy hullával?

...
Beleolvasó

Szöllősi Mátyás szerint Roderik Six világa lágy, nedves, szürke purgatórium

...
Nagy

John Scalzi alázatával és a jövőbe mutató hüvelykujjal nyitott az idei Könyvfesztivál