Keresztury Tibor: Tegezőviszonyban vagyok a halállal

Keresztury Tibor Hűlt helyem című kötete is bekerült a Libri irodalmi díjak rövidlistájára. Az író egy videóban mesélt az önéletrajzi alapokon nyugvó fikciós regényéről, amelyben számvetésszerűen visszatekintett az életére. A Libri irodalmi díjak 10 döntős művére május 10-ig lehet szavazni.

fk | 2022. április 07. |

„Sokunk írói és emberi példaképe, Esterházy Péter mondta valahol, hogy ha valaki harmincéves koráig nem írja meg az első regényét, akkor már nem is fogja. Nekem ehhez képest közel hatvanévesen jött össze.” – fogalmazta meg Keresztury a videóban, amelyben a Hűlt helyemet egyfajta tragikus, drámai akcentusú könyvnek nevezte. Beszélt arról is, hogy igyekezett ezt a drámaiságot ellenpontozni rengeteg humorral, kegyetlen öniróniával, abszurddal és groteszkkel. Mint mondta, ez egy önéletrajzi alapokon nyugvó, de fikciós regény. A legnagyobb kihívás számára írás közben az volt, hogy tudja kívülről nézni magát. „Hogy ne legyen ez egy felszabaduló sóhajária, egy posztmodern Ómagyar Mária-siralom, hanem mindig ellenpontozva legyen valahogy, és kívülről is lássam azt a személyt, akit megjelenítek a regényben.”

KERESZTURY TIBOR
Hűlt helyem
Magvető, 2021, 304 oldal
-

Szóba került a halál kérdése is, amely központi témája a regénynek. Keresztury az egyik orvosát idézte, aki azt mondta neki: „Tibor, magának olyan rejtélyes és ritka betegsége van, hogy a diagnózis a boncolás során lesz majd felállítható”. Elmondása szerint ez a mondat indította arra, hogy átgondolja és számvetésszerűen visszatekintsen az életére. A visszatekintés során pedig azt látta, hogy minden a halál körül szerveződik. „A szülészetről egyenesen a patológiára vittek a szüleim, apám patológus volt és ott kaptak egy szolgálati lakást. Nekem az első lépéseim ezen a csodálatos világon a patológia felvixelt padlóján, uborkásüvegekbe töltött, formalinban ázó májak, vesék, embriók között történtek meg.” Végül arról beszélt, hogy a betegsége kapcsán megtanult nemhogy szembenézni a halállal, hanem el is fogadta azt. Ezért is nyilatkozta valahol, hogy tegezőviszonyban van a halállal: „merthogy kiismertem és nem féle tőle”.

A könyvről kirtikánkban ezt írtuk:

„A Hűlt helyem testregény: a patológián hullákat lát a gyerek, Keszi bácsi halálára hosszan készül a ház, a hősnek szarnia kell, később nem tudja használni az egyik karját, a lábát, nem tudja befűzni a cipőjét. A test ebben a regényben önálló szereplő, ami leválik az elbeszélőről, aki a végén már egy-két ujjal írja a szöveget. És akkor ott van a lélek, amit lehet, hogy nem szerencsés különválasztani, de Keresztury elbeszélése pont annyi távolságot tart saját történetétől, amennyit a szellem a beteg testtől.”

A könyv bemutatójáról szóló beszámolónkat ITT találjátok, ITT pedig bele is tudtok olvasni.

Hírlevél feliratkozás  

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Kritika

Keresztury helyettünk is letegezte a halált

Keresztury Tibor Hűlt helyem című könyve sötét történetet ígér, pedig az életről szól. Az életről, amit nem lehet szétfilterezni, viszont meg kell osztani. Elmondjuk, miért ez a hét könyve.

...
Nagy

Keresztury Tibor: Ebben a könyvben a halálfélelemmel akartam szembenézni

„Ez nem coming-out, nem feltárulkozás, hanem egy megformált irodalmi mű” – mondta Keresztury Tibor a Hűlt helyem című könyve bemutatóján tegnap este, ahol szó esett írásainak sajátos hangjáról, a halálfélelemmel való szembenézésről és a betegség irodalmáról is.

...
Beleolvasó

Ez itt a pszichiátria, az új otthonod

„De ne rémüldözz: nyugi. Minden jel szerint ebben a fejezetben végre megvalósul vágyaidnak netovábbja. A pszichiátria.” Keresztury Tibor új könyvében különböző kórtermeken keresztül leshetünk be az élet fontos pillanataiba. Olvass bele!

A hét könyve
Kritika
Grecsó Krisztián családtörténetében háborúk dúlnak a szabadságért
...
Nagy

A Mozgókép 2024 legjobb könyve: a film akkor is forog, ha nácik diktálnak és táborokból hozzák a statisztákat

Daniel Kehlmann regénye megmutatja, hogy egy totalitárius rendszerben mit jelent művésznek lenni akkor is, ha arra kényszerítik az embert, amit nem akar.

...
Nagy

Jón Kalman Stefánsson: A költészetre nincsenek hatással az idő törvényei

Költészet, halál, édesanyja korai elvesztése – és kutyák. Interjú Jón Kalman Stefánssonnal.

Szerzőink

...
Borbély Zsuzsa

A bolti sorozatgyilkosságoktól a Fenyő-gyilkosságig Doszpot Péterrel

...
Tasi Annabella

A Száz év magány sorozatot akár Márquez is készíthette volna 

...
Könyves Magazin

Visky András: A gyermekeink tartottak életben bennünket (Podcast)

Kiemeltek
...
Podcast

2024 legjobb könyvei! Kibeszélő!

Megjelent a Könyves Magazin 50-es listája, alaposan átbeszéljük, hallgassátok! 

...
Könyves Advent

Könyves társasjátékok ovisoknak

Kufliktól Babarókáig társasok a kedvenc könyveitek alapján!

...
Beleolvasó

„Kieszem bánatból az egész alpesi vidéket” - Olvass bele Jaroslav Hašek humoros útinaplójába!

Gyerekirodalom
...
Nagy

Zágoni Balázs: A világháború, a vészkorszak története gyakrabban akad meg a felnőttek torkán, mint a fiatalokén

Szólhat ifjúsági regény a világháború egyik legsötétebb évéről, 1944 történéseiről, a zsidóüldözésről és a nyilasok kegyetlenkedéseiről? A csillag és a százados kötet szerzőjével, Zágoni Balázzsal beszélgettünk.  

...
Hírek

Ezért olvas egyre kevesebb gyerek – ciki szeretni a könyveket?

Egy angol gyerekkönyv-szerző szerint azért olvas egyre kevesebb gyerek a szabadidejében, mert félnek a csúfolástól.

...
Gyerekirodalom

Kincsek a szocializmusból: Vuk, Garfield és más mesehősök korabeli plakátokon

Vuktól az Óz, a nagy varázslóig – kiállítás nyílik a szocializmusban készült gyermek- és ifjúsági plakátokból.