„Mégis minek?” – forrnak az indulatok Katy Perryék űrutazása miatt

Katy Perry, a híres amerikai popsztár nemrég a világűrben járt 5 másik nővel közel 11 percig a Blue Origin missziójának keretében. Ezt viszont sokan marketingfogásnak és pénzpazarlásnak látják. A hírhez könyveket ajánlunk!

sza | 2025. április 16. |

Április 14-én Katy Perryt és öt másik befolyásos nőt kilőttek az űrbe a Blue Origin elnevezésű űrtechnológiai vállalat küldetésének keretében. A fél tucat nő, akik között a popsztár mellett ott volt Lauren Sánchez, a céget birtokló Jeff Bezos menyasszonya, Gayle King műsorvezető, Aisha Bowe, a NASA rakétatudósa, Amanda Nguyen polgárjogi aktivista és Kerianne Flynn filmproducer.

A történelmi missziónak viszont nem mindenki örül, több híresség is kritizálta a küldetést. A kritikák főleg arról szólnak, hogy a küldetés értelmetlen és sok pénzbe kerül, miközben azt annyi minden másra lehetne fordítani. Az is felmerült, hogy a feminista ideológia mögött (csak női űrhajósok) valójában csak marketing érdekek állnak.

Emily Ratajkowski amerikai modell például egy TikTok-videóban is kommentálta az űrmissziót:

@emrata

♬ original sound - Emrata

Elvileg fontos számodra a Föld, mégis egy olyan vállalat űrhajóra szállsz fel, ami éppen tönkreteszi a bolygót.”

Hozzátette: „Gondoljátok végig, mennyi erőforrás ment el arra, hogy ezeket a nőket az űrbe jutassuk. És mégis minek?”

De a modell mellett mások is felszólaltak: például Amy Schumer humorista szatirikus videókat készített, Olivia Munn színésznő szintén arra hívta fel a figyelmet, hogy milyen sok pénzbe kerülhetett ez az űrutazás, miközben másoknak „még tojásra se telik”. Az internet is kivette a részét a dologból, számos, az űrmissziót kifigurázó mém született.

Katy Perry állítólag úgy készült az űrutazásra, hogy Carl Sagan Cosmos című könyvét hallgatta, és elolvasott egy másik könyvet a húrelméletről. Ha nektek is megjött a kedvetek űrben játszódó könyveket olvasni, ajánlunk néhányat!

Samantha Harvey: Orbital

Samantha Harvey
Orbital
Vintage Books, 2024, 136 oldal.

Samantha Harvey Orbital című regénye tavaly elnyerte a Booker-díjat. Hat asztronauta egy napját meséli el a világűrben, de a Blue Origin csapatával ellentétben, akik csak éppen a Kármán-vonal felé hatoltak az égboltban, ez a csapat a Nemzetközi Űrállomáson tölti a mindennapjait. A könyv fő témája a bezártság és a szeparáció, amire nagy hatással volt a Covid-járvány, ezt a szerző is kiemelte egy interjúban. Bár még magyarul nem olvasható, reméljük hamarosan érkezik a fordítás.

John Scalzi: Csak a Hold az égen

John Scalzi
Csak a Hold az égen
Ford. Sárpátki ÁdámFarkas IstvánPék ZoltánTót Barbara, Agave, 334 oldal.
-

Egyszercsak a Hold sajttá változik, és ettől teljesen kifordul magából a világ. Igen, jól olvastad, a Csak a Hold az égen (aminek egy Republic-dal adta a magyar címét) azzal a groteszk ötlettel játszik el, hogy mi történik, ha a hozzánk legközelebb eső égitest egyszer csak lyukacsos tejtermékké változik. John Scalzi, aki már számos sci-fiben megmutatta, hogy jól ért a zsánerhez, most egy humoros, de egyben valahol ijesztő történetet írt arról, milyen alapvetések határozzák meg a gondolkodásunkat. Például, hogy a Hold nem sajtból van, vagy mégis?

Isaac Asimov: Alapítvány

Isaac Asimov
Alapítvány
Ford. Sámi László, GABO, 2021, 368 oldal.
-

Hogy egy klasszikus sci-fit is ajánljunk, Isaac Asmiov Alapítvány című regénye egy olyan világot képzel el, amiben a jövő matematikai módszerekkel kiszámítható, sőt irányítható. Az univerzum minden részére kiterjed a Galaktikus Birodalom, ami megannyi más-más embert, pártot, bolygót és kultúrát foglal magába, azzal a kérdéssel áll szemben, hogy vajon van-e továbbra is értelme bárminek, ha ismerjük a jövőt. Ez a könyv a nyitánya a híres Alapítvány-sorozatnak, amiben közel 6 könyvön keresztül csavarja a történetet a sci-fi egyik nagy mestere.

(Guardian / Independent)

Fotó: Wikipedia/Pexels

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Űrben játszódó regény az idei Booker-díjas

A brit író űrben játszódó történetét a Covid inspirálta. Samantha Harvey itthon még kevésbé ismert, de az angolok már a díj előtt is imádták.

...

Itt a Büszkeség és balítélet sci-fi változata!

Amikor azt hittük, hogy Jane Austen regényét már minden lehetséges formában feldolgozták, akkor megérkezett a sci-fi verzió. És a rajongók imádják!

...

A marsi után Andy Weir A Hail Mary-küldetésben is elveszejt bennünket a világűrben

Andy Weir előző két regényében megjártuk a Marsot és a Holdat, a szerző legújabb kötete pedig még távolabbra invitál. A Hail Mary-küldetésben a megszokott tudományos alaposságával és humorával mesél arról, hogy válsághelyzetben az ember hogyan nőhet túl önmagán.

Hírek
...

Videó: így harcolnak a bogárinvázió ellen a pannonhalmi könyvtárban

...

Kézzel illusztrált kiadást kap Stephen King AZ című regénye – fotók!

...

„Egy olyan emberrel élsz együtt, aki tárt karokkal várja a halált” – így teltek Patricia Highsmith utolsó hónapjai

...

Nyerj belépőt a Nyári Margóra!

SZÓRAKOZÁS
...

Stephen King kedvenc könyvei olyanok, akár egy kötelező olvasmánylista

Ha olvasásról van szó, King szereti a klasszikus irodalom ütőerén tartani a kezét.

...

Szörnyű családi titkokra derül fény a Wednesday 2 évadában

Augusztusban indul az új Wednesday évad.

...

Feldolgozták Stephen King legzavarbaejtőbb történetét: itt az előzetes!

Tom Hiddleston betáncol a King-univerzumba.

Listák&könyvek
...

Csernobil újra kísért: 3 könyv a közel 40 éve történt atomkatasztrófáról

...

5 regény az utazásról, hogy ne csak a térképet bújd

...

7+1 adaptáció, amit idén nyáron megnézhetsz a moziban, a Netflixen és más streamingoldalakon