Egy tökéletes nap címmel korábban színházi előadást mutattak be a 6SZÍNben, most pedig ugyanezzel a címmel egy kötet is megjelent a Minerva Kiadó gondozásában. Akárcsak a darabot, a könyvet is Karsai Dániel, Bíró Bence dramaturg és Szenteczki Zita rendező jegyzi.
„A kötet legfontosabb mondanivalója, hogy az emberi méltóságnak semmi nem vethet véget - még az elmúlás sem. A kezdet és a vég, az első és az utolsó lélegzetvétel gondolata minden értelmes embert foglalkoztat. Ez foglalkoztatta Karsai Dánielt is” – olvasható a könyv fülszövegében.
Facebook-posztjait is belefoglalták
Középpontjában a színmű áll, de felhasználták Karsai Facebook-bejegyzéseit is. Az ALS nevű gyógyíthatatlan betegségben szenvedő alkotmányjogász ugyanis sokat írt az állapotáról. A nyilvánosság előtt vállalta küzdelmeit a halálos kórral, és küzdött az aktív eutanázia lehetőségéért.
Karsai több mint három éven át küzdött a legyőzhetetlen betegséggel, szeptember 28-án hunyt el.
A kézirat már a nyomdában volt, amikor jött a lesújtó hír: Dani itt hagyott bennünket
– írják a könyv beharangozójában.
Úgy folytatják: „Dani nem akart a szenvedés szolgája lenni. Méltósággal, emelt fővel, a sors szemébe nézve akart távozni. Ezt nem tehette, de ránk hagyta az életvégi döntésekhez való jog mottóját: »Jobb szabadon meghalni, mint szolgaként élni«.”
Alföldi Róbert írta az előszót
A kötethez Alföldi Róbert írt előszót. „Számomra az előadás és a darab legbátrabb és legfájdalmasabb kegyetlensége, hogy arról is mer beszélni, hogy mennyire összezavarodunk mi egészségesek is, és hogy mennyire nem tudjuk sokáig, hogy hogyan és miként is kellene egy halálos betegséggel küzdő barátunkkal, családtagunkkal, szerelmünkkel létezni, beszélni.”
Alföldi szerint a halálos beteg tudja, hogy minden véges és nincs segítség, kénytelen ezt elfogadnia. Ettől mi
nem lehetünk zavarban, nem lehetünk túlcsordulva együttérzők, fel kell nőnünk ahhoz, hogy egy ilyen ember a fiúnk, a testvérünk, a barátunk, a szerelmünk, a szomszédunk.”