Kádár Erzsébetet szinte felfedezni sem volt idő, olyan tragikusan rövid életpálya jutott neki osztályrészül, ám ez is elegendő volt ahhoz, hogy letegye irodalmi névjegyét. Eredetileg festőnek indult, az írás fokozatosan, szervesen épült be az életébe. 1936-ban megnyerte a Nyugat novellapályázatát, és ezzel olyan írókat körözött le akkor, mint Ottlik Géza és Németh László. Életében mindössze egyetlen kötete jelenhetett meg (Harminc szőlőskosár), Kegyetlenség című elbeszéléskötetét pedig már csak a halála után vehették kezükbe az olvasók; utóbbi előszavában Vas István azt írta, hogy Kádár Erzsébet Augusztus című elbeszélése az egyik legjobb magyar novella, és magában hordozza a nagy regény ígéretét.
A Budapesti nők olvasókörben egy-egy klasszikus vagy kortárs művön keresztül vizsgáljuk meg a nők és a főváros kapcsolatát.
Kik voltak azok a nők, akik rajta hagyták kéznyomukat a városon? Melyek a tipikus női terek, milyen szabályok voltak sokáig érvényesek a nőkre, és hogyan próbálták az évek folyamán ezeket a szabályrendszereket szétfeszíteni, lazítani? Kik voltak a mindennapi élet láthatatlan mozgatói, meghatározó női művészei, alkotói, a város valós és fiktív femme fatale-jai, és nagyon is látható hősei? Beszélhetünk-e nők közötti szolidaritásról az elmúlt 150 év történelmi és társadalmi változásainak tükrében? Ilyen és ehhez hasonló kérdések is szóba kerülnek a Budapesti nők című olvasókörben, ahol a következő hónapokban mindig más könyvvel merülünk alá a város és a benne élő nők történetében.
Az olvasókört vezeti: Ruff Orsolya és Szeder Kata.
A májusi olvasókör témája Kádár Erzsébet Az utolsó őzbak című novelláskötete lesz.
Mikor? 2024. május 21-én 18.30-kor.
Hol? Tompa 17 (1094 Budapest, Tompa u. 17/a)
A részvétel ingyenes.
Az esemény Facebook linkje ITT található.
A projekt a Budapest 150 emlékév részeként, a Pro Cultura Urbis Közalapítvány anyagi támogatásával valósul meg.
N/ők is írtak című podcast-sorozatunkban korábban Szilágyi Judit muzeológussal beszélgettünk Kádár Erzsébet prózájáról és festészetéről - ezt a beszélgetést itt tudjátok visszahallgatni: