Ma van a Bloomsday – öt érdekesség az Ulysses írójának életéből

Ma van a Bloomsday – öt érdekesség az Ulysses írójának életéből

A Szombathelyen megrendezett 30. magyarországi Bloomsday alkalmából öt érdekességet mutatunk a különc ír szerző, James Joyce életéből. 

ko | 2023. június 16. |

A Bloomsday eredetileg írországi, mára nemzetközivé vált, minden év június 16-án megtartott irodalmi ünnep. Nevét James Joyce Ulysess című művének főhőséről kapta, Leopold Bloom története ugyanis az 1904-es esztendőben június 16-án játszódik. Magyarországon harminc éve tartanak Bloomsdayt, méghozzá Szombathelyen, Leopold Bloom édesapja, Virág Lipót ugyanis a fikció szerint ebből a városból kivándorolt magyar zsidó. A város ilyenkor minden évben könnyűzenei koncertekkel, irodalmi előadásokkal, képzőművészeti kiállításokkal és performanszokkal ünnepel.

James Joyce legfontosabb, és igen vaskos műve, az Ulysses sokak szerint az irodalomtörténet leghíresebb nem olvasott könyve. Ez azt jelenti, hogy bár mindenki ismeri, nagyon kevesen vannak azok, akik valóban végig is olvasták. Az ír szerzőről tavaly, születésének 140. évfordulóján már írtunk részletes portrét, most pedig a 30. magyar Bloomsday alkalmából megosztunk öt érdekességet az életéből.

140 éve született James Joyce, aki Dublinban gondolta újra Odüsszeusz kalandjait
140 éve született James Joyce, aki Dublinban gondolta újra Odüsszeusz kalandjait

Az Ulyssest sokan a 20. század legjobb angol nyelvű regényének tartják, ám Joyce a hazájától távol írta, mert taszította az ír nacionalizmus és vallásos elfogultság.

Tovább olvasok

Mindössze kilencéves volt, mikor megjelent az első írása

1891-ben, röviddel azután, hogy el kellett hagynia a Clongowes Wood College-ot, amikor apja elvesztette az állását, a 9 éves Joyce írt egy verset „Et Tu Healy?” címmel. Apja, John adta ki és terjesztette barátainak; és olyan nagyra értékelte, hogy állítólag másolatokat küldött a pápának is.

Nagyon rossz volt a szeme

Joyce elülső uveitisben szenvedett, élete során körülbelül 12 alkalommal műtötték a szemét. Látásproblémái miatt éveken át szemtapaszt viselt, és csak nagy fehér papírlapokra tudott írni piros zsírkrétával. A makacs szemproblémák miatt lányát Luciának nevezte el Szent Luciáról, a vakok védőszentjéről.

Hemingway az ivócimborája, és néha testőre is volt

Ernest Hemingway a Shakespeare and Companyban ismerte meg Joyce-ot, és később gyakori társa volt a párizsi bárokban. Ha az ír szerző részegen kötekedni kezdett, gyakran amerikai pályatársa kezelte a következményeket. Kötetlenebb beszélgetéseik során elmondta Hemingwaynek, hogy fél attól, hogy írásai túlságosan külvárosiak, világot kellene látnia, de nagyon sok mindentől fél. Pályatársa úgy emlékszik rá, hogy "nagy fegyelem vette körül - a felesége, a munkája, a rossz szemei. Sokszor, ha ivott és kötekedett, nem is látta az ellenfelét, és akkor szólt nekem, hogy oldjam meg a helyzetet."

Egy 100 betűből álló szót alkotott a mennydörgéstől és villámlástól való félelmének leírására

Joyce gyermekkorában nagyon félt a mennydörgéstől és a villámlástól, és ez a félelem egész életében kísértette az írót, és rettegése írásaiban is jelen volt. De asztrafóbiájának leglenyűgözőbb megnyilvánulása a Finnegan ébredése lapjain szerepel, ahol megalkotta a 100 betűs Bababadalgharaghtaka-mminarronnkonnbronntonnerronntuonnthunntrovarrhounawnskawntoohoohoordenenthurn szót. A különleges összetétel valójában a „mennydörgés”szó különböző nyelvű alakjaiból áll össze. 

James Joyce állítólagos utolsó szavai éppoly elvontak voltak, mint az írásai

Joyce 1941 januárjában egy zürichi kórházba került perforált nyombélfekély miatt, de a műtét után kómába esett, és január 13-án meghalt. Utolsó szavai híres műveit meg nem hazudtolva állítólag ezek voltak: „Hát senki nem ért?"

Forrás: Mental Floss

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

140 éve született James Joyce, aki Dublinban gondolta újra Odüsszeusz kalandjait

Az Ulyssest sokan a 20. század legjobb angol nyelvű regényének tartják, ám Joyce a hazájától távol írta, mert taszította az ír nacionalizmus és vallásos elfogultság.

...

Szifiliszes volt James Joyce?

...

Joyce unokája értékes dokumentumegyüttest adományozott egy egyetemnek

Tegnap ünnepeltük James Joyce születésének 140. évfordulóját. Ebből az alkalomból az Ulysses írójának unokája izgalmas dokumentumokat adományozott a Readingi Egyetemnek. 

Hírek
...

Most már az Amazonon múlik, mikor várható az új James Bond

...

Stephen King visszatért a X-re, csak hogy beszóljon Trumpnak

...

Jókai 200: Olvasd el az író eddig kiadatlan verseit

...

Ez a kutatás nagyban megváltoztatja, amit a halakról gondoltunk + 3 könyv

...

Szex a könyvekben: Sally Rooney felfedi a titkait

...

Kevin Spacey A brutalista sztárját is zaklatta?

SZÓRAKOZÁS
...

Jövőre érkezik a Dűne 3?

Nyáron forgatják a Dűne-sorozat befejező részét. Mutatjuk, mit lehet tudni.

...

Mit olvasnak A Fehér Lótuszban?

Megérkezett a harmadik évad, itt az ideje, hogy felidézzük, miket olvastak az előző évadok szereplői! 

...

Voldemorttól Almássy grófig: 8 adaptáció, amiben a Konklávé színészét láthatod

Ralph Fiennes az 1990-es évek hősszerelmesétől a főgonoszig számos szerepet eljátszott már. Mutatjuk!

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.