Írók tiltakoznak az SZFE „aljas és sunyi legázolása ellen”

Békés, élőláncos versfelolvasást szerveznek írók a Színház- és Filmművészeti Egyetem elé ma délután 18 órára, hogy így fejezzék ki a támogatásukat. A verses demonstráció szervezője  Simon Márton, Tóth Réka Ágnes, Závada Péter  és Szurdi Panni, az eseményre várják író és nem író barátaikat, kollégáikat és családtagjaikat egyaránt, különös tekintettel a FISZ, a Szépírók Társasága és a Slam Poetry Magyarország tagjaira – írják a Facebook-eseménynél.

Könyves Magazin | 2020. szeptember 02. |

„A magyar színházi és irodalmi hagyomány szervesen összefonódik, még ha erről az utóbbi évtizedekben sokszor kevéssé is vettünk tudomást. Mi, magyar írók kötelességünknek érezzük, hogy szolidaritást vállaljunk az egyetem hallgatóival, és a filmes és színházi szakma valamennyi képviselőjével, akiket a SZFE einstandolása akár hosszú távon is igen nehéz helyzetbe hoz” – olvasható a felhívásban.

A ma estére szervezett szolidaritási akció mellett más írók is tiltakoztak a napokban az SZFE ügye miatt. Tegnap Tompa Andrea tette fel a kérdést egy Facebook-posztban, hogy vajon hol vannak a színháznézők a tüntetésről.

Tompa Andrea: Hol vannak a színháznézők, amikor elfoglalják az SZFE-t? - Könyves magazin

Elfoglalták és elbarikádozták az intézményüket a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) hallgatói a tegnapi tüntetés után. Az egyetem ügyében mindeközben több kortárs író is megszólalt. Tompa Andrea egy Facebook-posztban tette fel a kérdést, hogy vajon miért voltak ilyen kevesen a tegnapi tüntetésen.

Parti Nagy Lajos pedig egy petíciót juttatott el a 444-nek, amelyben a következő szerepelt:

Alulírott magyar írók, műfordítók, irodalmárok, magyar művészek a leghatározottabban tiltakozunk a Színház- és Filmművészeti Egyetem aljas és sunyi legázolása ellen, szolidárisak vagyunk a lemondott szenátussal, az egyetem tanáraival és hallgatóival.

A kedden indított aláírásgyűjtéshez kora estig 160-nál többen csatlakoztak, főleg irodalmárok, de például Dés László zeneszerző és Vojnich Erzsébet festő is:

Aczél Géza, Angyalosi Gergely, Áfra János, Ágoston Zoltán, Alföldy Mari, Babarczy Eszter, Baksa-Soós Attila, Balla Zsófia, Balogh Róbert, Bán Zsófia, Baranyai László, Bari Károly, Bazsányi Sándor, Bányai Éva, Bárász Péter, Bárány Tibor, Báthori Csaba, Barna Imre, Beke Zsolt, Bentley Anna, Berta Ádám, Bihari György, Boldizsár Ildikó, Bolemant Éva, Bombitz Attila, Bozai Ágota, Bozsik Péter, Böszörményi Gyula, Böszörményi Péter, Bruria Zsuzsa, Chilf Mária, Csanda Gábor, Csaplár Vilmos, Csehy Zoltán, Csíkvári Gábor, Csillag Lajos, Csutak Gabi, Dalos György, Danyi Gábor, Dandoy Györgyi, Darabos Enikő, Darvasi László, Debreceni Boglárka, Deczki Sarolta, Dezsényi Katalin, Dés-Kertész Dóra, Dés András, Dés László, Deák Renata, Dragomán György, Erdős Virág, Falcsik Mari, Fodor Zsuzsa, Follinus Anna, Frideczky Katalin, Gahse Zsuzsanna, Garaczi László, Gazdag József, Gács Anna, Gerevich András, Gerőcs Péter, Géczi János, Grecsó Krisztián, Györe Balázs, György Péter, Győri László, Gyukics Gábor, Halasi Zoltán, Háy János, Hidas Judit, Jancsó Júlia, Jenei László, Juhász Rokkó, Kabai Lóránt, Kamarás István, Karafiáth Orsolya, Kálmán C. György, Károlyi Csaba, Kántor Péter, Kemény István, Király Levente, Keresztury Tibor, Keresztesi József, Kerékgyártó István, Kiss Ottó, Kovács András Ferenc, Kozma György, Kőrössi P. József, Krakkó Eszter, Kun Árpád, Ladányi István, Lázár Júlia, Lovász Andrea, Lukács Laura, Marék Veronika, Marton László Távolodó, Márton László (író, szül. 1959), Mesterházi Mónika, Mészáros Tünde, Mészáros Sándor, Miklós Lívia, Nagy Boglárka, Nagy Gabriella, Nagy Gergely, Nádas Péter, Nádori Lídia, Nemes Z. Márió, Németh Ilona, Németh Zoltán, N. Tóth Anikó, Orbán Júlia, Orcsik Roland, Papp András, Papp Sándor Zsigmond, Patak Márta, Pataki Éva, Pécsi Júlia, Pénzes Tímea, Polgár Anikó, Radnóti Sándor, Rajnavölgyi Géza, Reményi József Tamás, Rozsnyo Jitka, Sall László, Saly Noémi, Sándor Íván, Schein Gábor, Selyem Zsuzsa, Simon Márton, Somló Ágnes, Sopotnik Zoltán, Spiró György, Szabó Krisztina, Szabó T. Anna, Szálinger Balázs, Szávai Dorottya, Szegő János, Szeifert Natália, Szekrényes Miklós, Szirmay Ágnes, Szepes Erika, Szokács Kinga, Szkárosi Endre, Szlukovényi Katalin, Szüts Miklós, Szvoren Edina, Tatár Sándor, Tompa Andrea, Tőzsér Árpád, Tóth Kinga, Totth Benedek, Trenka Csaba Gábor, Turbuly Lilla, Ungváry Rudolf, Vágvölgyi B. András, Vámos Miklós, Váradi Júlia, Várady Szabolcs, Vásárhelyi Mária, Vihar Judit, Villányi G. András, Vojnich Erzsébet, Wirth Imre, Závada Pál, Zilahy Péter

Jászberényi Sándor pedig a következőket írta Facebook-oldalán tegnap:

SZOLGÁLATI KÖZLEMÉNY

1.) Minden egyetem autonómiájának bármilyen támadását elvből elutasítom

2.) Hiszek abban, hogy minden országnak úgy kellenek a septem artes liberales (és az ezekből nőtt) művelői, mint testnek a kenyér. Ha nem szabad egy egyetem, hanem politikai eszköz, nem tud kinevelni szabad művészeket, ezáltal a nemzet veszik el.

3.) Fontosnak tartom a mértékletesség gyakorlását a hatalmi aktorok részéről, mert egy egyetem, ráadásul a magyar színművészeti egyetem autonómiájának felszámolása nem a jelennel, hanem a jövő évtizedekkel rezonál. Annak, aki ezt végrehajtja, tisztában kell lennie azzal, hogy minden művészeti tevékenységét, bármi jót, amit csinált életében, kitörli, és csak ezt hagyja meg, mint egy véres kezet. Erről fognak rá emlékezni.

4.) Mélységesen egyetértek, és szolidaritást vállalok az egyetem hallgatóival. Semmi újat nem tesznek, hanem azt, amit a XII. század óta minden egyetemi polgár Európában, ha veszélyben érzi az egyetemének autonómiáját.

5.) Nagyon kérem a kormányt, hogy hallgasson az egyetemistákra, változtassa meg az egyetemmel kapcsolatos elképzeléseit, és szülessen kompromisszum - ne az egyetemi oktatók, de a jövő nagy művészeinek, a diákoknak az érdekeit és elvárásait szem előtt tartva.

 

 

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Tompa Andrea: Hol vannak a színháznézők, amikor elfoglalják az SZFE-t?

Elfoglalták és elbarikádozták az intézményüket a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) hallgatói a tegnapi tüntetés után. Az egyetem ügyében mindeközben több kortárs író is megszólalt. Tompa Andrea egy Facebook-posztban tette fel a kérdést, hogy vajon miért voltak ilyen kevesen a tegnapi tüntetésen. Németh Gábor egy interjúban beszélt arról, hogy egy művészeti egyetem autonómiájának elvesztése nem csak egy intézmény szervezési kérdése, valójában minden mást is érint.

...
Hírek

Németh Gábor: Nekem az SZFE a beszélgetés, a kíváncsiság, a figyelem helye

Videósorozatban beszélnek a Színház- és Filmművészeti Egyetem oktatói szakmai hitvallásukról, és arról, mit jelent számukra az egyetem. A projektben Németh Gábor író is részt vett, aki forgatókönyvírókat, dramaturgokat tanít filmdramaturgiára, kreatív írásra és kortárs magyar irodalomra.

...
Nagy

5 izgalmas könyv a színház világáról

...
Nagy

Már nem ott tartunk, hogy a férfi bénázik a gyereknevelésben: üdítő film a Véletlenül írtam egy könyvet

A könyv alapján készült alkotás humorral és játékosan mutat be egy nagyon mély témát: mit kezd egy család az anya elvesztése után? 

Szerzőink

...
Borbély Zsuzsa

Richard Osman új krimije: amikor egy após az egyedüli fegyver az influenszer-gyilkos ellen

...
sza

Ezeket olvasd, ha tetszett a Nosferatu: 6 könyv, amikben a vámpírok nem nyugszanak

...
bzs

6+1 hasznos applikáció könyvmolyoknak, amitől még nagyobb élmény lehet az olvasás

A hét könyve
Kritika
Richard Osman új krimije: amikor egy após az egyedüli fegyver az influenszer-gyilkos ellen
...
Kritika

Richard Osman új krimije: amikor egy após az egyedüli fegyver az influenszer-gyilkos ellen

Gyilkosokra utazunk folytatja a nyugdíjas detektívek hagyományt, ugyanakkor új fejezetet is kezd egy testőr-exrendőr nyomozópárossal. Ez a hét könyve. 

Kiemeltek
...
Nagy

6+1 hasznos applikáció könyvmolyoknak, amitől még nagyobb élmény lehet az olvasás

Grafikonok, nyilvántartások, statisztikák, online könyvklubbok - ezeket tudják a könyves appok.

...
Nagy

David Lynch, a különutas zseni: íróként is pont olyan titokzatos volt, mint rendezőként

Hogyan kapcsolódott David Lynch az irodalomhoz? Összefoglaltuk. 

...
Nagy

Nosferatu egy ellopott adaptáció miatt jött létre, azóta pedig töretlenül népszerűek a vámpírok

Az első vámpír a film történetében egy illegális feldolgozásból jött létre. Azóta pedig a vámpír egy szupermetafora lett, a szexuális ébredéstől és elnyomástól kezdve egészen az idegenfóbiáig képviselik társadalmi problémáinkat. 

Gyerekirodalom
...
Nagy

Zágoni Balázs: A világháború, a vészkorszak története gyakrabban akad meg a felnőttek torkán, mint a fiatalokén

Szólhat ifjúsági regény a világháború egyik legsötétebb évéről, 1944 történéseiről, a zsidóüldözésről és a nyilasok kegyetlenkedéseiről? A csillag és a százados kötet szerzőjével, Zágoni Balázzsal beszélgettünk.  

...
Hírek

Ezért olvas egyre kevesebb gyerek – ciki szeretni a könyveket?

Egy angol gyerekkönyv-szerző szerint azért olvas egyre kevesebb gyerek a szabadidejében, mert félnek a csúfolástól.

...
Gyerekirodalom

Kincsek a szocializmusból: Vuk, Garfield és más mesehősök korabeli plakátokon

Vuktól az Óz, a nagy varázslóig – kiállítás nyílik a szocializmusban készült gyermek- és ifjúsági plakátokból.