Írók tiltakoznak az SZFE „aljas és sunyi legázolása ellen”

Békés, élőláncos versfelolvasást szerveznek írók a Színház- és Filmművészeti Egyetem elé ma délután 18 órára, hogy így fejezzék ki a támogatásukat. A verses demonstráció szervezője  Simon Márton, Tóth Réka Ágnes, Závada Péter  és Szurdi Panni, az eseményre várják író és nem író barátaikat, kollégáikat és családtagjaikat egyaránt, különös tekintettel a FISZ, a Szépírók Társasága és a Slam Poetry Magyarország tagjaira – írják a Facebook-eseménynél.

Könyves Magazin | 2020. szeptember 02. |

„A magyar színházi és irodalmi hagyomány szervesen összefonódik, még ha erről az utóbbi évtizedekben sokszor kevéssé is vettünk tudomást. Mi, magyar írók kötelességünknek érezzük, hogy szolidaritást vállaljunk az egyetem hallgatóival, és a filmes és színházi szakma valamennyi képviselőjével, akiket a SZFE einstandolása akár hosszú távon is igen nehéz helyzetbe hoz” – olvasható a felhívásban.

A ma estére szervezett szolidaritási akció mellett más írók is tiltakoztak a napokban az SZFE ügye miatt. Tegnap Tompa Andrea tette fel a kérdést egy Facebook-posztban, hogy vajon hol vannak a színháznézők a tüntetésről.

Tompa Andrea: Hol vannak a színháznézők, amikor elfoglalják az SZFE-t? - Könyves magazin

Elfoglalták és elbarikádozták az intézményüket a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) hallgatói a tegnapi tüntetés után. Az egyetem ügyében mindeközben több kortárs író is megszólalt. Tompa Andrea egy Facebook-posztban tette fel a kérdést, hogy vajon miért voltak ilyen kevesen a tegnapi tüntetésen.

Parti Nagy Lajos pedig egy petíciót juttatott el a 444-nek, amelyben a következő szerepelt:

Alulírott magyar írók, műfordítók, irodalmárok, magyar művészek a leghatározottabban tiltakozunk a Színház- és Filmművészeti Egyetem aljas és sunyi legázolása ellen, szolidárisak vagyunk a lemondott szenátussal, az egyetem tanáraival és hallgatóival.

A kedden indított aláírásgyűjtéshez kora estig 160-nál többen csatlakoztak, főleg irodalmárok, de például Dés László zeneszerző és Vojnich Erzsébet festő is:

Aczél Géza, Angyalosi Gergely, Áfra János, Ágoston Zoltán, Alföldy Mari, Babarczy Eszter, Baksa-Soós Attila, Balla Zsófia, Balogh Róbert, Bán Zsófia, Baranyai László, Bari Károly, Bazsányi Sándor, Bányai Éva, Bárász Péter, Bárány Tibor, Báthori Csaba, Barna Imre, Beke Zsolt, Bentley Anna, Berta Ádám, Bihari György, Boldizsár Ildikó, Bolemant Éva, Bombitz Attila, Bozai Ágota, Bozsik Péter, Böszörményi Gyula, Böszörményi Péter, Bruria Zsuzsa, Chilf Mária, Csanda Gábor, Csaplár Vilmos, Csehy Zoltán, Csíkvári Gábor, Csillag Lajos, Csutak Gabi, Dalos György, Danyi Gábor, Dandoy Györgyi, Darabos Enikő, Darvasi László, Debreceni Boglárka, Deczki Sarolta, Dezsényi Katalin, Dés-Kertész Dóra, Dés András, Dés László, Deák Renata, Dragomán György, Erdős Virág, Falcsik Mari, Fodor Zsuzsa, Follinus Anna, Frideczky Katalin, Gahse Zsuzsanna, Garaczi László, Gazdag József, Gács Anna, Gerevich András, Gerőcs Péter, Géczi János, Grecsó Krisztián, Györe Balázs, György Péter, Győri László, Gyukics Gábor, Halasi Zoltán, Háy János, Hidas Judit, Jancsó Júlia, Jenei László, Juhász Rokkó, Kabai Lóránt, Kamarás István, Karafiáth Orsolya, Kálmán C. György, Károlyi Csaba, Kántor Péter, Kemény István, Király Levente, Keresztury Tibor, Keresztesi József, Kerékgyártó István, Kiss Ottó, Kovács András Ferenc, Kozma György, Kőrössi P. József, Krakkó Eszter, Kun Árpád, Ladányi István, Lázár Júlia, Lovász Andrea, Lukács Laura, Marék Veronika, Marton László Távolodó, Márton László (író, szül. 1959), Mesterházi Mónika, Mészáros Tünde, Mészáros Sándor, Miklós Lívia, Nagy Boglárka, Nagy Gabriella, Nagy Gergely, Nádas Péter, Nádori Lídia, Nemes Z. Márió, Németh Ilona, Németh Zoltán, N. Tóth Anikó, Orbán Júlia, Orcsik Roland, Papp András, Papp Sándor Zsigmond, Patak Márta, Pataki Éva, Pécsi Júlia, Pénzes Tímea, Polgár Anikó, Radnóti Sándor, Rajnavölgyi Géza, Reményi József Tamás, Rozsnyo Jitka, Sall László, Saly Noémi, Sándor Íván, Schein Gábor, Selyem Zsuzsa, Simon Márton, Somló Ágnes, Sopotnik Zoltán, Spiró György, Szabó Krisztina, Szabó T. Anna, Szálinger Balázs, Szávai Dorottya, Szegő János, Szeifert Natália, Szekrényes Miklós, Szirmay Ágnes, Szepes Erika, Szokács Kinga, Szkárosi Endre, Szlukovényi Katalin, Szüts Miklós, Szvoren Edina, Tatár Sándor, Tompa Andrea, Tőzsér Árpád, Tóth Kinga, Totth Benedek, Trenka Csaba Gábor, Turbuly Lilla, Ungváry Rudolf, Vágvölgyi B. András, Vámos Miklós, Váradi Júlia, Várady Szabolcs, Vásárhelyi Mária, Vihar Judit, Villányi G. András, Vojnich Erzsébet, Wirth Imre, Závada Pál, Zilahy Péter

Jászberényi Sándor pedig a következőket írta Facebook-oldalán tegnap:

SZOLGÁLATI KÖZLEMÉNY

1.) Minden egyetem autonómiájának bármilyen támadását elvből elutasítom

2.) Hiszek abban, hogy minden országnak úgy kellenek a septem artes liberales (és az ezekből nőtt) művelői, mint testnek a kenyér. Ha nem szabad egy egyetem, hanem politikai eszköz, nem tud kinevelni szabad művészeket, ezáltal a nemzet veszik el.

3.) Fontosnak tartom a mértékletesség gyakorlását a hatalmi aktorok részéről, mert egy egyetem, ráadásul a magyar színművészeti egyetem autonómiájának felszámolása nem a jelennel, hanem a jövő évtizedekkel rezonál. Annak, aki ezt végrehajtja, tisztában kell lennie azzal, hogy minden művészeti tevékenységét, bármi jót, amit csinált életében, kitörli, és csak ezt hagyja meg, mint egy véres kezet. Erről fognak rá emlékezni.

4.) Mélységesen egyetértek, és szolidaritást vállalok az egyetem hallgatóival. Semmi újat nem tesznek, hanem azt, amit a XII. század óta minden egyetemi polgár Európában, ha veszélyben érzi az egyetemének autonómiáját.

5.) Nagyon kérem a kormányt, hogy hallgasson az egyetemistákra, változtassa meg az egyetemmel kapcsolatos elképzeléseit, és szülessen kompromisszum - ne az egyetemi oktatók, de a jövő nagy művészeinek, a diákoknak az érdekeit és elvárásait szem előtt tartva.

 

 

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Tompa Andrea: Hol vannak a színháznézők, amikor elfoglalják az SZFE-t?

Elfoglalták és elbarikádozták az intézményüket a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) hallgatói a tegnapi tüntetés után. Az egyetem ügyében mindeközben több kortárs író is megszólalt. Tompa Andrea egy Facebook-posztban tette fel a kérdést, hogy vajon miért voltak ilyen kevesen a tegnapi tüntetésen. Németh Gábor egy interjúban beszélt arról, hogy egy művészeti egyetem autonómiájának elvesztése nem csak egy intézmény szervezési kérdése, valójában minden mást is érint.

...

Németh Gábor: Nekem az SZFE a beszélgetés, a kíváncsiság, a figyelem helye

Videósorozatban beszélnek a Színház- és Filmművészeti Egyetem oktatói szakmai hitvallásukról, és arról, mit jelent számukra az egyetem. A projektben Németh Gábor író is részt vett, aki forgatókönyvírókat, dramaturgokat tanít filmdramaturgiára, kreatív írásra és kortárs magyar irodalomra.

...

5 izgalmas könyv a színház világáról

...

A feminista író, akit a fasiszták el akartak törölni, Elena Ferrante pedig újra felfedezte

Alba de Céspedes a 20. századi olasz irodalom egyik kiemelkedő alakja: küzdött a fasizmus ellen, baloldali és feminista nézeteit írásaiban sem titkolta. Börtönbe zárták, bestseller könyvét betiltották, ma pedig talán népszerűbb, mint valaha – ez pedig részben Elena Ferrante érdeme.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

...
bs

A spiritualitás fogja megoldani az ökológiai válságot? – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...
Borbély Zsuzsa

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

Gyerekirodalom
...

Kutyaként egyszerűbb az élet? Olvass bele a Bridgerton sztárjának gyerekkönyvébe!

A Bridgerton családból ismert színész gyerekkönyvszerzőként is aktív. 

...

Stephen King újragondolja a világ egyik leghíresebb meséjét 

Nagyon meglepő Stephen King új könyve.

...

Segíthet a TikTok a gyerekek olvasási szokásainak megváltoztatásában?

Soha nem voltak még ilyen rosszak az angol olvasási statisztikák.