Németh Gábor: Nekem az SZFE a beszélgetés, a kíváncsiság, a figyelem helye

Videósorozatban beszélnek a Színház- és Filmművészeti Egyetem oktatói szakmai hitvallásukról, és arról, mit jelent számukra az egyetem. A projektben Németh Gábor író is részt vett, aki forgatókönyvírókat, dramaturgokat tanít filmdramaturgiára, kreatív írásra és kortárs magyar irodalomra.

Könyves Magazin | 2020. augusztus 26. |

Németh Gábor 2001-ben került a Színház- és Filmművészeti Egyetemre külsős oktatóként, mert akkoriban gondolták újra a filmdramaturg képzést. Aztán az élet úgy hozta, hogy minden forgatókönyvíró osztályhoz kicsit több köze lett, végül lettek saját osztályai is, amelyeket közösen vezetett más oktatókkal, legutóbbi osztályát például Forgách Andrással vitte, ők most végeztek. „Ennek a húsz évnek, ami most éppen lezárult, minden évéhez valamilyen módon erős közöm volt” – mondta.

„Nekem az SZFE a beszélgetés helye, a kíváncsiság helye, a figyelem helye, a vita helye, a gondolkodás helye és mindegyik elé odatehetnénk a szabad szót, ez egyre fontosabb lesz szerintem ennek az intézménynek. A szabadság egyre szűkülő körében érzem magam, és jelenleg még – július 31-e van – van okom félteni ezt a szabadságot, bár ne volna, bár azt bizonyítanák a következő hetek, hogy erre semmi szükség nincs és megmaradna az az öröm, ami ezeknek a beszélgetéseknek az emléke” – tette hozzá.

Így néz ki Németh Gábor dolgozószobája - Könyves magazin

Fotó: Valuska Gábor „(m)ire anyáddal megtaláltuk a házat, ahová aztán születtél, vagy százat megnéztünk már, és mindről az első pillanatban tudtuk, hogy reménytelen, itt viszont, már ahogy az öreg haidekker-kapu mögött a kerti úton föltűnt a két toprongyos puli, boldog remegés fogott el, és később, amikor az első tíz méter

A videóban beszélt szakmai hitvallásáról is és arról, hogy húsz év és egy ilyen fordulat után maga is elkezdett gondolkozni azon, mit szűrt le ebből az időszakból. „A legfontosabb elve annak, ahogy próbálok szövegekről, forgatókönyvekről vagy tervekről beszélgetni, az, hogy mindig az adott anyagnak a szabályait kellene újra kitalálni és fölfedezni. Ugyan a forgatókönyvírás és a filmdramaturgia olyan terület, ami hajlamos arra, hogy megfogalmazzon törvényszerűségeket, de ezek igazából szerintem csak ajánlatok.” Mint mondta, számára az egyik legnagyobb dolog abban, hogy a Színművészetin dolgozhat, az, hogy huszonéves emberekkel találkozhat rendszeresen, mert ez mindig fantasztikus élmény, nagy ajándék. 

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Az író folyamatos melléknévi igenév - Németh Gábor 60

...
Nagy

Így néz ki Németh Gábor dolgozószobája

...
Nagy

Németh Gábor: Maszek, avagy a Jóisten running backje [Képalá]

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Szórakozás

Viszály: kinek fáj jobban az árulás, Capoténak vagy a Hattyúknak?

Fényűzés, intrika, hűtlenség, egy megtörtént botrány, sztárszínészek –  a Viszály: Capote és a Hattyúk című sorozatban minden adott a sikerhez. Megnéztük.

Szerzőink

...
Vass Norbert

Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya

...
Sándor Anna

A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve

...
Kolozsi Orsolya

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

A hét könyve
Kritika
Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Halász Rita: Anya vagyok és egy ember, aki meg fogja írni a második könyvét

Az Ezt senki sem mondta! című podcastsorozat témája az alkotás és a szülővé válás kapcsolata. A hetedik epizódban Ott Anna Halász Ritával beszélget.

Olvass!
...
Beleolvasó

Tom Hanks elképesztő hollywoodi kulisszatitkokat árul el új regényében – Olvass bele!

Tom Hanks nagyszabású regénye főhajtás a filmkészítés igazi főszereplői és a filmművészet előtt, egyszerre szívmelengető mese és bepillantás a forgatások rejtelmeibe. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Ebben az új fantasyben a tündérek közül kerül ki a leggonoszabb ellenfél – Olvass bele!

Emily Wilde a tündérekkel foglalkozó kiváló tudós, aki egy eldugott sarkköri faluban keveredik bele a különös lények gonosz játszmáiba. Olvass bele Heather Fawcett regényébe!

...
Beleolvasó

Olvass bele Jón Kalman Stefánsson első kötetébe, ahol a csodáké a főszerep

Jón Kalman Stefánsson már az első, 1996-ban megjelent prózakötetében is Izland nyugati fjordjainak tájaira vezet bennünket. Olvass bele!