Írók egy csoportja arra kéri az oroszul beszélőket, hogy minden lehetséges kommunikációs eszközt felhasználva mondják el az igazságot az orosz-ukrán háborúról. A felhívásra azután került sor, hogy az orosz kormány blokkolta több híroldal (például a BBC vagy a Deutsche Welle) elérhetőségét az országban. Az orosz parlament pénteken fogadott el egy törvényt, amelynek értelmében akár tizenöt éves börtönbüntetéssel is sújtható az, aki a fegyveres erőkről terjeszt hamis információt.
Az írók arra kérnek most minden oroszul beszélőt, legyenek bármilyen nemzetiségűek, hogy adjanak tájékoztatást a helyzetről akár telefonon, messengeren vagy emailben. Szerintük az orosz állam most arra használja az orosz nyelvet, hogy „gyűlöletet szítson és igazolja az Ukrajna elleni szégyenletes háborút”. Hozzátették, hogy a hivatalos állami orosz média folyamatosan ismételgeti hazugságait, a független információs forrásokat szinte teljes egészében megsemmisítették, az ellenzéki vezetőket elhallgattatták, miközben az állami propagandagépezet teljes gőzzel dolgozik. Az írók szerint egy ilyen helyzetben kulcsfontosságú, hogy az orosz polgárok tudomást szerezzenek az Ukrajna elleni agresszióról, megtudják a teljes igazságot. Arról, hogy milyen veszteségeket szenvedtek az ukrajnai polgárok, arról, hogy civilek haltak meg, és arról, hogy milyen veszély fenyegeti az európai kontinenst, és a nukleáris fenyegetés fényében az egész emberiséget.
„Érjétek el azokat az embereket, akiket ismertek. Érjétek el azokat, akiket nem. Mondjátok el az igazságot. Még ha Vlagyimir Putyin vak és süket is, az oroszok talán hallgatnak azokra, akik ugyanazt a nyelvet beszélik. Meg kell állítani azt az igazságtalan háborút” – áll a felhívásban, amelyet 17 író írt alá, köztük a Nobel-díjas fehérorosz Szvetlana Alekszejevics, illetve az orosz szerzők közül - mások mellett – Vlagyimir Szorokin, Ljudmila Ulickaja, Dmitry Glukhovsky és Borisz Akunyin.
Forrás: Guardian