A Nemzetközi PEN Club nyílt levelét követően – amelyet olyan hatalmas nemzetközi népszerűségnek és elismerésnek örvendő írók írtak alá, mint Szvetlana Alekszijevics, Margaret Atwood, Paul Auster és Elif Shafak – egyre több művész és fontos irodalmi szereplő szólal fel az orosz-ukrán háború ellen.
Dmitry Glukhovsky, a Metró-trilógia szerzője az ARTE kulturális tévécsatorna #Ukraine #notspeechless című vidsorozatában állt ki Ukrajna mellett. A videó ITT tekinthető meg, a következőket mondta az üzenetében:
„Dmitry Glukhovsky vagyok, orosz író, Moszkvából. Ahogy nagyon sokan Oroszországban, én is azt szeretném, hogy ennek a háborúnak azonnal vessenek véget. Ez a háború igazságtalan, meggondolatlan és teljesen helytelen. A gondolataim egyre csak a barátaimon járnak, akik mind Kijevben, mind más ukrán városokban éppen az orosz hadsereg bombáitól szenvednek. Maradjatok erősek! Az igazság és a béke győzni fog!”
Dmitry Glukhovsky Metró-trilógiája tavaly egy kötetben, egy elbeszéléssel kiegészülve jelent meg. Glukhovsky Danteként kalauzol végig a radioaktivitástól kiégett orosz néplélek sötét bugyrain, és fantasztikum ide, apokalipszis oda, nem is rugaszkodott el a valóságtól annyira!
Tovább olvasokDmitry Glukhovsky 1979-ben született; újságíró, tévés műsorvezető – és az orosz populáris irodalom legnagyobb sztárja. 2007-ben elnyerte a „Legjobb európai debütálás” díjat. Öt nyelven beszél folyékonyan. Neve a Metró 2033-mal vált az egész világon ismertté, a fiatal orosz szerző pedig egy teljes márkát épített a könyv köré. A Metró 2033 Univerzumhoz Glukhovsky három könyvén kívül (Metró 2033, 2034 és 2035) száznál is több posztapokaliptikus tematikájú kötet tartozik, melyek a világ különböző tájairól származó írók fantáziájának köszönhetők, sőt napjaink egyik legnépszerűbb számítógépes játéka is Glukhovsky trilógiájából készült. Dmitry Glukhovsky története az atomháború utáni világot írja le, de valójában nagyon is a mostani világunkról szól: hidegháborúról, menekültválságról, új diktatúrákról.