Február 24-én (azaz az Ukrajna elleni invázió első napján – a szerk.) megrepedezett és darabjaira hullott a Vlagyimir Putyint az elmúlt húsz évben fedő „felvilágosult autokrata” páncélzata – írja Vlagyimir Szorokin orosz író a Guardianben megjelent Vlagyimir Putyin a hatalom omladozó piramisán ül című cikkében. A világ szerinte ennek következtében egy szörnyeteget pillanthatott meg, egy olyan szörnyet, amely évről évre növekedett és erősödött, közben „a saját abszolút tekintélyében, birodalmi agressziójában, a nyugati demokrácia iránti gyűlöletében” pácolódott, valamint abban a rosszindulatban, amelyet a Szovjetunió bukása által kiváltott neheztelés táplált.
Szerinte Európának most egy új Putyinnal kell tárgyalnia, aki már levetette az „üzleti partnerség” és a „békés együttműködés” álarcát, vele pedig soha többé nem lesz béke – tette hozzá Szorokin. Az író felidézte azt az időszakot, amikor Putyin a betegeskedő Borisz Jelcint váltotta a hatalom élén, ahogy azt is, hogy sokaknak akkor úgy tűnt, az orosz hatalmi piramis csúcsára egy büszkeségtől és arroganciától mentes ember került, „egy modern egyéniség, aki megértette, hogy a posztszovjet Oroszországnak egyetlen lehetséges útja vezethet a jövőbe: a demokrácia”. Szorokin a cikkben A Gyűrűk Urával húzott párhuzamot, és azt írja, hogy bár kezdetben sokan hittek neki és sokan támogatták, köztük politikusok és értelmiségiek, de „az orosz hatalom végzetes gyűrűje” akkor már Putyin ujján volt, és elkezdte alattomos munkáját kifejteni.
Szorokin szerint
Oroszországban a hatalom egy piramis,
melyet még Rettegett Iván épített ki a 16. században. Személyes hadserege révén kegyetlenül és véresen megosztotta Oroszországot - hatalomra és népre, barátra és ellenségre. „Az Arany Hordával való barátsága meggyőzte arról, hogy a hatalmas Oroszországot csak úgy irányíthatja, ha megszállja ezt az óriási területet. A megszálló hatalomnak erősnek, kegyetlennek, kiszámíthatatlannak és az emberek számára felfoghatatlannak kellett lennie.” Szorokin szerint a népnek nem volt más választása, minthogy engedelmeskedjen, a sötét piramis csúcsán pedig egyetlen ember ült, az ő kezében volt az abszolút hatalom, és a jog arra, hogy bármit megtegyen.
„Paradox módon az orosz hatalom elve fikarcnyit sem változott az elmúlt ötszáz évben. Ezt tartom
országunk legnagyobb tragédiájának”
– írta Szorokin. Több mint húsz éve Putyin ül a csúcsán, és korábbi ígéretét megszegve teljes erejéből a székébe kapaszkodik. A hatalom piramisa pedig az abszolút tekintély révén mérgezi uralkodóját. A közelmúlt eseményeiből Szorokin arra következtet, hogy Putyint teljesen hatalmába kerítette az Orosz Birodalom helyreállításának gondolata.
Szorokin hosszú cikkében kifejtette azt is, hogy „Putyin belső szörnyetegét” nemcsak a hatalmi piramis és a korrupt orosz elit hozta elő, hanem kellett hozzá a felelőtlen nyugati politikusok, cinikus üzletemberek, korrupt újságírók és politológusok jóváhagyása is. Ugyanakkor ezzel a háborúval Putyin átlépett egy vörös vonalat. Lehullott az álarca, és „felvilágosult autokrata” páncélzata megrepedt. Azoknak a nyugatiaknak, akik eddig rokonszenveztek „az erős orosz cárral”, el kell hallgatniuk és rá kell jönniük, hogy egy széles körű háború robbant ki a 21. század Európájában, az agresszor pedig nem más, mint Putyin Oroszországa. Szorokin szerint ezt a háborút egy olyan ember robbantotta ki, akit
megrontott az abszolút hatalom,
és „aki őrületében úgy döntött, hogy újrarajzolja világunk térképét”.
Szorokin ugyanakkor úgy vélte, a putyinizmus sorsa meg van pecsételve, mivel a szabadság és demokrácia ellensége, és az emberek végre megértették ezt. „Pontosan azért támadott meg egy szabad és demokratikus országot, mert az egy szabad és demokratikus ország” – tette hozzá, de szerinte Putyin bukásra van ítélve, mert „új középkort akar, korrupciót, hazugságot és az emberi szabadságjogok lábbal tiprását. Mert ő a múlt”. Szorokin szerint minden tőlünk telhetőt meg kell tennünk annak érdekében, hogy „ez a szörnyeteg mindörökké ott maradjon – a múltban –, a hatalom piramisával együtt”.
Az elmúlt napokban számos író, művész tiltakozott Ukrajna orosz lerohanása miatt. A Nemzetközi PEN levelét több Nobel-díjas is aláírta, de szót emelt már Ljudmila Ulickaja, és elmondta véleményét Yuval Noah Harari világhírű izraeli történész is.