A Skóciai Nemzeti Könyvtárban újonnan felfedezett, a királyok és papok gúnyolásától a közönség részegségre buzdításáig terjedő szövegek rávilágítanak a vándorénekesek szerepére a középkori társadalomban. A Heege-kézirat most előkerült, őrült és gúnyos szövegei az egyszerű emberektől a legnagyobb méltóságokig mindenkit kifiguráznak, és egyben azt is megmutatják a ma emberének,
mi lehetett egy dalnok szerepe, társadalmi funkciója a középkorban.
James Wade, a Cambridge-i Egyetem munkatársa fedezte fel a 15. századból való szövegeket a Heege-kéziratban, és úgy gondolja, az ebben megjelenő humorra nagyon jellemző az önirónia és a hallgatóságon való élcelődés is - éppen azok a jegyek, melyek a brit stand-up comedyre a mai napig nagyon jellemzőek. A középkorban a vándorénekesek vásárok, kocsmák és főúri szalonok között ingáztak, hogy dalokkal és történetekkel szórakoztassák az embereket. Bár maga a szerep jól ismert, konkrét dalnokokat nem ismerünk a középkorból, így a Heege-kézirat fontos dokumentum, melyből ezeknek az embereknek az élete és munkássága megismerhető.
Wade elmondta, hogy „a középkori költészet és történetmesélés nagy része elveszett, a kéziratok általában a magas művészet emlékeit őrzik” – folytatta. „Ez azonban valami más. Eszement és sértő, de ugyanolyan értékes. A standup comedy mindig kockázatvállalással járt, és ezek a szövegek kockázatosak. Mindenkit kigúnyolnak, a társadalom legalsó és legfelső rétegét egyaránt.”
A szövegek között van egy burleszk románc, A nyúlvadászat (The Hunting of the Hare), van gúnyos prédikáció és egy nonszensz vers, A brackonweti csata (The Battle of Brackonwet). Richard Heege, a Sherbrookes nevű derbyshire-i család lelkésze és tanítója másolta le őket 1480 körül egy mára elveszett munkából, amelyet egy ismeretlen vándorénekes írt, aki a Derbyshire-Nottinghamshire határ közelében lépett fel.
Wade úgy véli, a dalnok azért jegyezhette le előadásának egy részét, mert a nonszensz betétekre nagyon nehéz lett volna emlékezni. „Itt van nekünk egy self-made előadóművész, alig valamiféle iskolázottsággal, aki létrehoz egy nagyon is eredeti és ironikus anyagot. Rendkívül ritka és nagyon izgalmas betekintést nyerni egy ilyen ember munkájába ebből az időszakból.”
A nyúlvadászat egy parasztokról szóló költemény, mely „tele van poénokkal és abszurd gonoszkodásokkal.”
Wade szerint az egyik jelenet a Monty Python Caerbannog gyilkos nyula című vázlatára emlékeztet.
A kutató azt is elmondta, tévedünk, ha azt feltételezzük, hogy a népszerű szórakoztatók nem voltak képesek magas költői teljesítményre is. A most felfedezett szövegekből is éppen ezt bizonyítják.
Forrás: The Guardian