A Monty Python-féle humor már egy 15. századi kéziratban megjelenik

A Monty Python-féle humor már egy 15. századi kéziratban megjelenik

Ha középkori kódexekre vagy kéziratokra gondolunk, legtöbbször az emelkedett hangvétel jut eszünkbe, pedig a humor is ott rejtőzhet ezekben a korai szövegekben. A Heege-kézirat vizsgálatakor most olyan szövegekre bukkantak, melyekből egyrészt megismerhető a középkori vándordalnokok életformája, másrészt az angol humor gyökereit is jelenthetik. 

ko | 2023. június 01. |

A Skóciai Nemzeti Könyvtárban újonnan felfedezett, a királyok és papok gúnyolásától a közönség részegségre buzdításáig terjedő szövegek rávilágítanak a vándorénekesek szerepére a középkori társadalomban. A Heege-kézirat most előkerült, őrült és gúnyos szövegei az egyszerű emberektől a legnagyobb méltóságokig mindenkit kifiguráznak, és egyben azt is megmutatják a ma emberének,

mi lehetett egy dalnok szerepe, társadalmi funkciója a középkorban. 

James Wade, a Cambridge-i Egyetem munkatársa fedezte fel a 15. századból való szövegeket a Heege-kéziratban, és úgy gondolja, az ebben megjelenő humorra nagyon jellemző az önirónia és a hallgatóságon való élcelődés is - éppen azok a jegyek, melyek a brit stand-up comedyre a mai napig nagyon jellemzőek. A középkorban a vándorénekesek vásárok, kocsmák és főúri szalonok között ingáztak, hogy dalokkal és történetekkel szórakoztassák az embereket. Bár maga a szerep jól ismert, konkrét dalnokokat nem ismerünk a középkorból, így a Heege-kézirat fontos dokumentum, melyből ezeknek az embereknek az élete és munkássága megismerhető. 

Wade elmondta, hogy „a középkori költészet és történetmesélés nagy része elveszett, a kéziratok általában a magas művészet emlékeit őrzik” – folytatta. „Ez azonban valami más. Eszement és sértő, de ugyanolyan értékes. A standup comedy mindig kockázatvállalással járt, és ezek a szövegek kockázatosak. Mindenkit kigúnyolnak, a társadalom legalsó és legfelső rétegét egyaránt.”

A szövegek között van egy burleszk románc, A nyúlvadászat (The Hunting of the Hare), van gúnyos prédikáció és egy nonszensz vers, A brackonweti csata (The Battle of Brackonwet). Richard Heege, a Sherbrookes nevű derbyshire-i család lelkésze és tanítója másolta le őket 1480 körül egy mára elveszett munkából, amelyet egy ismeretlen vándorénekes írt, aki a Derbyshire-Nottinghamshire határ közelében lépett fel.

Wade úgy véli, a dalnok azért jegyezhette le előadásának egy részét, mert a nonszensz betétekre nagyon nehéz lett volna emlékezni. „Itt van nekünk egy self-made előadóművész, alig valamiféle iskolázottsággal, aki létrehoz egy nagyon is eredeti és ironikus anyagot. Rendkívül ritka és nagyon izgalmas betekintést nyerni egy ilyen ember munkájába ebből az időszakból.”

A nyúlvadászat egy parasztokról szóló költemény, mely „tele van poénokkal és abszurd gonoszkodásokkal.”

Wade szerint az egyik jelenet a Monty Python Caerbannog gyilkos nyula című vázlatára emlékeztet.

A kutató azt is elmondta, tévedünk, ha azt feltételezzük, hogy a népszerű szórakoztatók nem voltak képesek magas költői teljesítményre is. A most felfedezett szövegekből is éppen ezt bizonyítják.

Forrás: The Guardian

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Az Arany Kódex felkerült az UNESCO világemlékezet-listájára

Felkerült az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) világemlékezet-listájára a gyulafehérvári Batthyáneum könyvtárban őrzött, a tinta színe után Arany Kódexnek nevezett Codex Aureus.

...
Hírek

Magyarországra kerülhet a Mátyás könyvtárát bemutató híres firenzei kódex

Egy lengyel javaslat nyomán Budapestre hoznák a 15. század második felében Naldus Naldius firenzei humanista által készített pergamenkódexet.

...
Hírek

Nézegess otthonról középkori kódexeket!

Ma este virtuálisan bárki belenézhet több középkori és reneszánsz kódexbe, az Országos Széchényi Könyvtár kutatói ugyanis egy virtuális előadáson mutatnak be két tematikus honlapot.

Hírek
...
Hírek

50 év után került vissza a könyvtárba George Orwell egyik könyve

...
Hírek

Trump embert küldene a Marsra: 3 sci-fi könyv arról, hogy mi várhat a bolygón

...
Hírek

Mary Shelley testvérének öngyilkossága ihlette Frankensteint?

...
Hírek

Virgina Woolf, ahogy még sosem láttuk: vicces és laza nagynéni lehetett

...
Hírek

Steven Spielberg David Lynchről: Hiányozni fog a világnak egy ilyen eredeti, egyedi hang

...
Promóció

Így segíthetnek a kütyük az olvasási szokások kialakításában

Kiemeltek
...
Nagy

Nosferatu egy ellopott adaptáció miatt jött létre, azóta pedig töretlenül népszerűek a vámpírok

Az első vámpír a film történetében egy illegális feldolgozásból jött létre. Azóta pedig a vámpír egy szupermetafora lett, a szexuális ébredéstől és elnyomástól kezdve egészen az idegenfóbiáig képviselik társadalmi problémáinkat. 

...
Nagy

Lovas Rozi: Egy családban gyakran előfordul, hogy improvizálni kell

A Véletlenül írtam egy könyvet mától a mozikban! A sajtóvetítés után Lovas Rozit kérdeztük az új családi filmről. 

...
Kritika

A Nobel-díjas Han Kang hőse némasággal lázad a világ erőszakos zűrzavara ellen

Elolvastuk a friss irodalmi Nobel-díjas magyarul nemrég megjelent regényét, az érzékeny és lírai Görög leckéket. 

...

Visky András: Három gyerek után bármennyi lehet, mert menedzselik egymást

...

2024 legjobb könyvei! Kibeszélő!

...

A jövő hangjai: Beszélgetés Simon Mártonnal (Podcast)