Nézegess otthonról középkori kódexeket!

Nézegess otthonról középkori kódexeket!

Ma este virtuálisan bárki belenézhet több középkori és reneszánsz kódexbe, az Országos Széchényi Könyvtár kutatói ugyanis egy virtuális előadáson mutatnak be két tematikus honlapot.

ro | 2020. december 15. |

Élő webkonferencián, kutatók segítségével ismerhetik meg ma este az érdeklődők az Országos Széchényi Könyvtár középkori és reneszánsz kódexeket bemutató tematikus honlapjait.

Az előadás első felében első Magyar Nyelvemlékek honlappal ismerkedhetnek meg a résztvevők. Ez a nemzeti könyvtárban 2009 októbere és 2010 februárja között látható nyelvemlék-kiállítás („Látjátok, feleim…”) kapcsán jött létre, és középkori magyar nyelvű szövegeink világába vezet be számos digitalizált (nemcsak OSZK-ban őrzött) kézirat, bibliográfiák, a nyelvemlékeket ismertető szövegek és multimediális anyagok segítségével.

A virtuális előadás második felében a Bibliotheca Corvina Virtualis nevet viselő honlap, azon belül pedig a nemzeti könyvtár 2018/19-es corvinakiállításának 3D virtuális változatát mutatják be. A tárlaton a kéziratok közül több művelődéstörténetünk szempontjából kiemelkedően fontos darab első alkalommal volt látható Magyarországon. Igazi különlegesség, hogy a hazánkban őrzött 53 corvina csaknem hiánytalanul találkozott a kiállításon.

A Corvina könyvtár modern kori kutatása a 19. századra nyúlik vissza. Az elsődleges feladat a szétszóródott/elpusztult gyűjtemény lehető legteljesebb rekonstrukciója volt, amit a 20. század utolsó harmadára nagy arányban sikerült megvalósítani. Az utóbbi három évtized kutatásai már „mélyfúrásokat” végezhettek a területen. Az előadás két jelentős eredményre koncentrál ezek közül: a könyvtár megalkotásának szerepére Mátyás uralkodói legitimációjában és reprezentációjában, valamint az 1480 körül létrehozott budai könyvkészítő műhelyre.

A webinárium előadói:

– dr. Korondi Ágnes irodalomtörténész, az MTA–OSZK Res Libraria Hungariae Kutatócsoport Fragmenta Codicum műhelyének kutatója;

– dr. Zsupán Edina klasszika-filológus, az MTA–OSZK Res Libraria Hungariae Kutatócsoport Fragmenta Codicum műhelyének kutatója, az MMA–MMKI ösztöndíjasa, A Corvina könyvtár budai műhelye című kiállítás kurátora.

A webinárium időpontja: 2020. december 15. (kedd) 19 óra; az érdeklődők december 15-e 16 óráig tudnak regisztrálni ezen a linken.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Nézegesd otthonról Mátyás király corvináit!

Az OSZK honlapján már virtuálisan is bebarangolható a Mátyás király corvináit bemutató kiállítás.

...

Macskanyomok az évszázados papírokon

...

A Széchényi könyvtár lett a legközösségibb

A gamer közösség mutat kiutat az elitiskola fojtogató valóságából

A gamer közösség mutat kiutat az elitiskola fojtogató valóságából

Hogyan lehet kitörtni abből a fojtogató légkörből, amit egy elitiskola sznobsága és egy despotikus osztályfőnök teremt meg? A Valós idők a hét könyve. 

Szerzőink

sza
sza

7 történelmi fikció, ha a Hunyadi-sorozat után többre vágynál

Kolozsi Orsolya
Kolozsi Orsolya

Egy mélyen eltemetett, megrázó emlék éled fel egy anya-lánya kapcsolat útvesztőjében

A hét könyve
Kritika
A gamer közösség mutat kiutat az elitiskola fojtogató valóságából
Egy mélyen eltemetett, megrázó emlék éled fel egy anya-lánya kapcsolat útvesztőjében

Egy mélyen eltemetett, megrázó emlék éled fel egy anya-lánya kapcsolat útvesztőjében

Donatella Di Pietrantoni Törékeny kor című regényében az anya nézőpontjából látunk és értelmezünk minden helyzetet. Kritika.