Nézegess otthonról középkori kódexeket!

Nézegess otthonról középkori kódexeket!

Ma este virtuálisan bárki belenézhet több középkori és reneszánsz kódexbe, az Országos Széchényi Könyvtár kutatói ugyanis egy virtuális előadáson mutatnak be két tematikus honlapot.

ro | 2020. december 15. |

Élő webkonferencián, kutatók segítségével ismerhetik meg ma este az érdeklődők az Országos Széchényi Könyvtár középkori és reneszánsz kódexeket bemutató tematikus honlapjait.

Az előadás első felében első Magyar Nyelvemlékek honlappal ismerkedhetnek meg a résztvevők. Ez a nemzeti könyvtárban 2009 októbere és 2010 februárja között látható nyelvemlék-kiállítás („Látjátok, feleim…”) kapcsán jött létre, és középkori magyar nyelvű szövegeink világába vezet be számos digitalizált (nemcsak OSZK-ban őrzött) kézirat, bibliográfiák, a nyelvemlékeket ismertető szövegek és multimediális anyagok segítségével.

A virtuális előadás második felében a Bibliotheca Corvina Virtualis nevet viselő honlap, azon belül pedig a nemzeti könyvtár 2018/19-es corvinakiállításának 3D virtuális változatát mutatják be. A tárlaton a kéziratok közül több művelődéstörténetünk szempontjából kiemelkedően fontos darab első alkalommal volt látható Magyarországon. Igazi különlegesség, hogy a hazánkban őrzött 53 corvina csaknem hiánytalanul találkozott a kiállításon.

A Corvina könyvtár modern kori kutatása a 19. századra nyúlik vissza. Az elsődleges feladat a szétszóródott/elpusztult gyűjtemény lehető legteljesebb rekonstrukciója volt, amit a 20. század utolsó harmadára nagy arányban sikerült megvalósítani. Az utóbbi három évtized kutatásai már „mélyfúrásokat” végezhettek a területen. Az előadás két jelentős eredményre koncentrál ezek közül: a könyvtár megalkotásának szerepére Mátyás uralkodói legitimációjában és reprezentációjában, valamint az 1480 körül létrehozott budai könyvkészítő műhelyre.

A webinárium előadói:

– dr. Korondi Ágnes irodalomtörténész, az MTA–OSZK Res Libraria Hungariae Kutatócsoport Fragmenta Codicum műhelyének kutatója;

– dr. Zsupán Edina klasszika-filológus, az MTA–OSZK Res Libraria Hungariae Kutatócsoport Fragmenta Codicum műhelyének kutatója, az MMA–MMKI ösztöndíjasa, A Corvina könyvtár budai műhelye című kiállítás kurátora.

A webinárium időpontja: 2020. december 15. (kedd) 19 óra; az érdeklődők december 15-e 16 óráig tudnak regisztrálni ezen a linken.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Nézegesd otthonról Mátyás király corvináit!

Az OSZK honlapján már virtuálisan is bebarangolható a Mátyás király corvináit bemutató kiállítás.

...
Hírek

Macskanyomok az évszázados papírokon

...
Hírek

A Széchényi könyvtár lett a legközösségibb

...
Nagy

Már nem ott tartunk, hogy a férfi bénázik a gyereknevelésben: üdítő film a Véletlenül írtam egy könyvet

A könyv alapján készült alkotás humorral és játékosan mutat be egy nagyon mély témát: mit kezd egy család az anya elvesztése után? 

Szerzőink

...
Borbély Zsuzsa

Richard Osman új krimije: amikor egy após az egyedüli fegyver az influenszer-gyilkos ellen

...
sza

Ezeket olvasd, ha tetszett a Nosferatu: 6 könyv, amikben a vámpírok nem nyugszanak

...
bzs

6+1 hasznos applikáció könyvmolyoknak, amitől még nagyobb élmény lehet az olvasás

A hét könyve
Kritika
A Nobel-díjas Han Kang hőse némasággal lázad a világ erőszakos zűrzavara ellen
...
Nagy

David Lynch, a különutas zseni: íróként is pont olyan titokzatos volt, mint rendezőként

Hogyan kapcsolódott David Lynch az irodalomhoz? Összefoglaltuk.