Idén először átadták a TikTok Book Awards díjait is, írja a BBC nyomán a 24.hu, a shortlistet az irodalmi élet, a könyvszakma és a #BookTok képviselői állították össze, mások mellett olyan szerzők, mint Candice Braithwaite, Elizabeth Day, illetve a Bloomsbury és Bonnier kiadók képviselői.
Mielőtt bárki tenne egy gunyoros megjegyzést a TikTok-os olvasókra, érdemes tudni, hogy a kínai videómegosztó alkalmazás 2017-es nemzetközi debütálása óta a könyvpiacra is hatást gyakorló platform lett. Hogy mindezt számokkal is érzékeltessük, a cég adatai szerint
a #BookTok-közösség már mintegy 167 milliárd (!) posztot osztott meg.
A kötetekre az appon keresztül több ezren szavaztak, így az év könyve díját a nigériai-brit Bolu Babalola első regénye, a Honey & Spice nyerte. A könyv egy fiatal fekete nőről szól, aki ugyan elhatározza, hogy nem lesz szerelmes, de aztán találkozik egy jóképű új diákkal.
A díjak hazai vonatkozása, hogy az itthon a gyermekvédelminek nevezett homofób törvény miatt céltáblává vált Heartstopper is elhozott egyet, neki ítélték “A legjobb könyv, amit bárcsak újra először olvashatnék” elismerését. A Heartstopper két kamaszfiú szerelméről, illetve az ő és a barátaik mindennapjairól szól - a képregénysorozat egyébként külföldön és itthon is nagyon sikeres a célközönségében, a Netflix nemrég mutatta be a belőle készült sorozat második évadát.
Magyarországon a Heartstopper akkor került a figyelem középpontjába, amikor a KDNP-s Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára május közepén dühös posztot írt róla. A Heartstopper miatt büntették júliusban 12 millió forintra a Lírát, amiért a könyvkereskedő az egyik boltjában az ifjúsági könyvek között tartotta a köteteket. Ez a magyar könyvkereskedelem eddigi legnagyobb összegű pénzbüntetése. A szerző, Alice Oseman a közösségi médiában osztotta meg, mennyire szomorú és dühös a magyarországi büntetés miatt.