Az 50-es évek közepén CBS Radio Workshop néven készült egy izgalmas rádiós sorozat, amelyben kísérleti jelleggel rádiójátékokat kezdtek gyártani. A projekt első adása rögtön egy nagy sikerkönyvvel indult, Aldous Huxley Szép új világát dolgozták fel, ráadásul úgy, hogy a történetet maga az író narrálta. Az adást 1956 januárjában tették közzé. (Ehhez hasonlóan aztán még több mint nyolcvan ilyen műsor készült, többek közt Mark Twain, Balzac és Antoine de Saint-Exupéry műveit is feldolgozták, ezek ITT érhetők el.)
Sorozat készült Aldous Huxley 1931-es disztópiájából, a Szép új világból. A regény üzenetének magját, szereplőit, cselekményének alappilléreit nagyjából megőrizték, ugyanakkor több ponton el is rugaszkodtak tőle. Összeszedtük, hogy mi az öt legfontosabb különbség a könyv és a sorozat között.
Tovább olvasokA rádiójátékot nemcsak azért érdemes meghallgatni, mert Huxley hangja hallható a felvételeken. Izgalmas az a pár mondatos felvezető is, amelyet az író mond az elején. Huxley a beveztőben röviden beszél a Szép új világról, elmondja, hogy egy olyan fantasztikus paraboláról van szó, amely az emberi lét dehumanizálódásáról szól. A disztópiában, megfogalmazása szerint, az ember alárendelődik a saját találmányainak, a tudomány, a technológia és a társadalmi berendezkedés – azok a dolgok, amelyeknek az embereket kéne szolgálniuk – uralkodni kezdenek. A szerző elmondja a felvételen, hogy negyed évszázad telt el a könyv kiadása óta (1931-ben jelent meg), ez alatt az idő alatt pedig a világ sok lépést tett a rossz irányba. „Ha ma írnám a történetemet, nem 600 év múlvára datálnám, hanem legfeljebb 200-ra” – tette hozzá.
Hallgassátok meg a felvételt itt:
Forrás: Open Culture