Hallgasd meg, hogyan narrálta Huxley a Szép új világot!

1956-ban izgalmas rádiójáték készült a Szép új világból, amelyhez Aldous Huxley nemcsak egy izgalmas felvezetőt mondott, de ő maga volt a történet narrátora is. Hallgass bele!

fk | 2022. március 28. |

Az 50-es évek közepén CBS Radio Workshop néven készült egy izgalmas rádiós sorozat, amelyben kísérleti jelleggel rádiójátékokat kezdtek gyártani. A projekt első adása rögtön egy nagy sikerkönyvvel indult, Aldous Huxley Szép új világát dolgozták fel, ráadásul úgy, hogy a történetet maga az író narrálta. Az adást 1956 januárjában tették közzé. (Ehhez hasonlóan aztán még több mint nyolcvan ilyen műsor készült, többek közt Mark Twain, Balzac és Antoine de Saint-Exupéry műveit is feldolgozták, ezek ITT érhetők el.)

Család nincs, boldogság van – 5 különbség a Szép új világ könyv és sorozat között
Család nincs, boldogság van – 5 különbség a Szép új világ könyv és sorozat között

Sorozat készült Aldous Huxley 1931-es disztópiájából, a Szép új világból. A regény üzenetének magját, szereplőit, cselekményének alappilléreit nagyjából megőrizték, ugyanakkor több ponton el is rugaszkodtak tőle. Összeszedtük, hogy mi az öt legfontosabb különbség a könyv és a sorozat között.

Tovább olvasok

A rádiójátékot nemcsak azért érdemes meghallgatni, mert Huxley hangja hallható a felvételeken. Izgalmas az a pár mondatos felvezető is, amelyet az író mond az elején. Huxley a beveztőben röviden beszél a Szép új világról, elmondja, hogy egy olyan fantasztikus paraboláról van szó, amely az emberi lét dehumanizálódásáról szól. A disztópiában, megfogalmazása szerint, az ember alárendelődik a saját találmányainak, a tudomány, a technológia és a társadalmi berendezkedés – azok a dolgok, amelyeknek az embereket kéne szolgálniuk – uralkodni kezdenek. A szerző elmondja a felvételen, hogy negyed évszázad telt el a könyv kiadása óta (1931-ben jelent meg), ez alatt az idő alatt pedig a világ sok lépést tett a rossz irányba. „Ha ma írnám a történetemet, nem 600 év múlvára datálnám, hanem legfeljebb 200-ra” – tette hozzá.

Hallgassátok meg a felvételt itt:

Forrás: Open Culture

Hírlevél feliratkozás

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Család nincs, boldogság van – 5 különbség a Szép új világ könyv és sorozat között

Sorozat készült Aldous Huxley 1931-es disztópiájából, a Szép új világból. A regény üzenetének magját, szereplőit, cselekményének alappilléreit nagyjából megőrizték, ugyanakkor több ponton el is rugaszkodtak tőle. Összeszedtük, hogy mi az öt legfontosabb különbség a könyv és a sorozat között.

...
Hírek

50 éve hunyt el Aldous Huxley

...
Hírek

Hallgasd meg Kerouac előadásában az Útont!

Az ötvenes években Jack Kerouac felolvasott egy részt az Útonból. Az elveszettnek hitt felvétel sok évi lappangás után a kilencvenes években került elő.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

A hét könyve
Kritika
Sally Rooney új regénye megindító történet a gyászról, nem csak milleniáloknak
...
Podcast

Csak önismereti munkával lehet valakiből igazán jó vezető [Bridge Budapest x Margó]

A Margó és a Bridge Budapest Üzleti Könyvreggelijén Faludi Viktória pszichológussal és Szilágyi Gábor üzletemberrel beszélgettünk arról, miért szükséges az önismeret a mentális jólléthez az üzleti életben is. Hallgasd meg!

...

Háy János: A létünk és a boldogság közötti távolság nem csökken, de legalább jobbak az autók

...

Cseke Eszter és S. Takács András: Az, hogy gyerekünk lett, megvédett minket a kiégéstől [Podcast]

...

Sauron macskaként játszik az áldozataival, végül a Gyűrűk ejtik rabul őt [A hatalom gyűrűi-kibeszélő II/3.]

Olvass!
...
Beleolvasó

Fraktálhaza, bölcsészkócs, folklórköpet – Olvass bele az új Pelevin-regénybe!

Mindig eseményszámba megy, amikor Viktor Pelevinnek új kötete jelenik meg. De vajon tényleg képes utópiát írni? 

...
Beleolvasó

Cserhalmi György: Nagy baj, amikor egy ember elkezd magának is hazudni – Olvass bele a könyvbe!

Csáki Judit új kötetében Cserhalmi György sztorijait és anekdotáit gyűjtötte össze színházról, filmről, legendás kollégákról. Most elolvashatsz belőle egy részletet.

...
Beleolvasó

Hogyan zajlott Szendrey Júlia és Petőfi Sándor esküvője? Olvasd el Gyimesi Emese új könyvében!

Ez a könyv elsőként vállalkozik arra, hogy Szendrey Júlia és Petőfi Sándor szerelmének történetét a reformkor grandiózus társadalmi változásainak fényében vizsgálja. Olvass bele!